Piekary Śląskie
SPIekar.pl

Inwestycje - Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Piekarach

MephiR - 2012-02-22, 17:37
Temat postu: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Piekarach
Jutro radni mają podjąć decyzję w sprawie objęcia granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej teren przy ul. Podmiejskiej i Pod Lipami. Obszar ten ma mieć powierzchnię ponad 19 hektarów. Składa się na niego 14 działek o powierzchni od 0,0928 ha do 4,5042 ha. Jeśli rajcowie zgodzą się na to, decyzję w tej sprawie będzie musiała podjąć jeszcze rada ministrów.

Wejście KSSE do Piekar to ogromna szansa na rozwój gospodarczy. Wystarczy spojrzeć na inne miasta, w których funkcjonuje, a najlepszym przykładem są Gliwice. W połączeniu z otwarciem autostrady A1, może to dać ogromnego kopa Piekarom, który awansuje miasto do pierwszej ligi GOP-u. Zobaczymy. Ja trzymam kciuki :) .

P Śl - 2012-02-22, 18:25

No nie da sie ukryc, ze lokalizacja bardzo dobra i to jest swietna wiadomosc. Wreszcie jakis normalny teren, a nie tak jak na Brzezinach, krajobraz ksiezycowy. Dodatkowo narzuca sie jakas dzialalnosc prosrodowiskowa, a przynajmniej ja to wszystko tak widze i zrozumialem. Jak sie myle to niech mnie ktos z bledu wyprowadzi. Tak z drugiej strony mam nadzieje, ze nie sprzedadza pasa pod ewentualne poszerzenie obwodnicy, zeby sie kiedys nie obudzili z reka w nocniku, bo ten obszar bedzie generowal pewien ruch.
MephiR - 2012-02-22, 19:16

Zakładam, że KSSE mogłaby przyciągnąć do Piekar dużych inwestorów, którzy potencjalnie mogliby być w stanie sfinansować poszerzenie DW911 np. na odcinku od Podmiejskiej do wiaduktu nad rondem. Jeśli w tym rejonie powstałaby jakaś fabryka, to w jej interesie byłaby maksymalna drożność układu komunikacyjnego w tym rejonie, dlatego wnioskuję, że taki scenariusz może być realny.
P Śl - 2012-02-22, 19:23

A znasz taki przyklad, zeby jakas firma cos podobnego robila ?.
MephiR - 2012-02-22, 19:32

W przypadku zakładów przemysłowych, musiałbym się dłużej zastanowić, ale podobne rzeczy robią inwestorzy galerii handlowych. Bodajże w Bielsku i Częstochowie przy okazji budowy centrów handlowych przebudowywano drogi i budowano nowe przeprawy przez rzeki. Budowa fabryk, to też kosztowna inwestycja, więc takie przedsięwzięcie może się kalkulować.

Ciekawe czy Watt przeprowadziłby się do Sosnowca, gdyby wiedzieli, że w Piekarach powstanie strefa?

Gizela - 2012-02-23, 11:33

Ooooo! Trzymam kciuki za radnych. Mam nadzieję, że dzięki temu znacznie poprawi się sytuacja na piekarskim rynku pracy :)
Igor Kałucki - 2012-02-23, 17:55

MephiR napisał/a:
Ciekawe czy Watt przeprowadziłby się do Sosnowca, gdyby wiedzieli, że w Piekarach powstanie strefa?
Za czasów Watta w Piekarach Śl. ich teren przy ul. Podmiejskiej widniał na stronie KSSE. Należał do strefy sosnowiecko-dąbrowskiej.

Dobrze że będziemy mieli KSSE ale najlepiej jakby znalazł się jakiś konkretny inwestor a o tych bardzo ciężko.

MephiR - 2012-02-23, 18:37

Igor Kałucki napisał/a:
Dobrze że będziemy mieli KSSE ale najlepiej jakby znalazł się jakiś konkretny inwestor a o tych bardzo ciężko.

KSSE będzie dużym argumentem podczas rozmów z inwestorami. To przecież poważne ulgi, dużo większe, niż miasto może zaoferować gmina w Strefie Aktywności Gospodarczej. Poza tym w Piekarach będzie węzeł autostradowy. To bankowo przyciągnie nowe firmy do miasta.

Igor Kałucki - 2012-02-24, 19:37

Nie mówie ze to nie jest jakis atut tylko że obecnie o dobre inwestycje może być ciężko. Jest duża konkurencja w ofertach KSSE a nawet innych stref przemysłowych w innych regionach polski. Może miasto powinno ogranizowac jakieś spotkania np.
http://www.paiz.gov.pl/20120619/autoevent

MephiR - 2012-02-24, 20:54

Miasto wcale nie musi organizować takich spotkań. Powinno przede wszystkim uczestniczyć w imprezach tego typu. W ten sposób najłatwiej wyrobić kontakty z potencjalnymi inwestorami i zachęcić ich do budowania właśnie w Piekarach. Żadna ulotka, spot, czy strona internetowa nie zrobią tego, czego może dokonać normalna rozmowa na żywo. Urzędnicy powinni wychodzić do inwestorów, a nie czekać aż sami się stawią w urzędzie.

Piekary mają teraz duży atut w garści - autostradę. Być może za x lat będzie tędy biec jeszcze S11 do Katowic, a jeśli nie, to za jakiś czas Chorzów w końcu wybuduje obwodnicę, która będzie łączyć się z DW911 w Bytomiu. Wówczas Piekary zyskają naprawdę świetne połączenie ze stolicą województwa, bo obwodnica Chorzowa ma mieć parametry DTŚ, czyli 3 pasy w każdą stronę, bezkolizyjne węzły i pasy awaryjne. Firmom będzie się opłacać tu inwestować, bo będą mieć do dyspozycji tańsze grunty niż w Katowicach, przy jednoczesnym dobrym skomunikowaniu z resztą świata. Jeśli do tego doszłaby jeszcze KSSE, to byłaby już bajka.

Problemem może być tylko zainteresowanie inwestorów. Można mieć nawet najlepszą ofertę, ale jak nie będzie się potrafiło z nią dotrzeć do właściwej grupy, to nic z tego nie będzie. To tak jak z kobietami - jak nie ułoży fryzury, nie pomaluje się i nie założy sukienki z dekoltem, to nikt nie przekona się o jej urodzie.

kamilw - 2012-02-25, 11:36

Póki co opieramy się na gdybaniu i wizjach. Rzeczywistość wszystko zweryfikuje. KSSE, Autostrada, węzły, inwestycje - tego jeszcze nie ma, jest co najwyżej na papierze, a to daleka droga do konkretów.
MephiR - 2012-02-25, 17:21

Autostrada jest już bliska ukończenia i na pewno da miastu jakieś korzyści gospodarcze. Mniejsze lub większe, ale na pewno jakieś.
kamilw - 2012-02-26, 00:39

To trzeba jeszcze umieć wykorzystać w odpowiedni sposób. Najpierw niech otworzą wszystko, niech skończą budować. Myślę, że miasto strategię już ma dawno na to jak dobrze rozegrać sprawę z autostradą. Przynajmniej takie plany i projekty być powinny gotowe. Rzeczywistość zweryfikuje wszystko.
P Śl - 2012-03-04, 19:09

No i sie zaczelo, gmina Mierzęcice rowniez zaczyna dzialac tylko na duzo wieksza skale. A wszystko to w Nowej Wsi na pograniczu Celin i Myszkowic.
Na pewno na polnocy GOPu brakuje takich terenow. Niby od nich blisko do lotniska, ale wydaje mi sie, ze lotnisko do funkcjonowania wiekszosci firm jest malo istotne. Druga sprawa to niby wezly sa, ale od nich jest wszedzie strasznie daleko. I po trzecie, komunikacja, w tamtych rejonach jest w stanie lezacym praktycznie rzecz biorac.
http://www.mierzecice.pl/...id=8&Itemid=109

Gizela - 2012-03-04, 21:40

Z tej mapki wynika, że ta inwestycja będzie bardzo dobrze zlokalizowana, bo w sąsiedztwie węzła A1-S1 i 2 km od lotniska.


źródło obrazka

P Śl napisał/a:
Niby od nich blisko do lotniska, ale wydaje mi sie, ze lotnisko do funkcjonowania wiekszosci firm jest malo istotne.

Zależy jakich firm. Jeśli Mierzęcice będą chciały przyciągnąć przedsiębiorstwa zajmujące się importem/eksportem, to w kontekście rozbudowy bazy cargo w Pyrzowicach, ta lokalizacja będzie wyjątkowo interesująca, bo pozwoli zminimalizować koszty transportu towarów na lotnisko.

kamilw - 2012-03-04, 22:05

Bardzo ciekawy projekt mają i myślę, że atrakcyjny dla inwestorów (oceniam bez wgłębiania się w szczegóły).
P Śl - 2012-03-04, 23:42

Gizela napisał/a:

Zależy jakich firm. Jeśli Mierzęcice będą chciały przyciągnąć przedsiębiorstwa zajmujące się importem/eksportem, to w kontekście rozbudowy bazy cargo w Pyrzowicach, ta lokalizacja będzie wyjątkowo interesująca, bo pozwoli zminimalizować koszty transportu towarów na lotnisko.

Jak jakas firme stac na wozenie towaru samolotami to koszt dowiezienia na lotnisko to jest pryszcz. Chyba, ze ktos zajmuje sie jakas specyficzna dzialka i wozi to tylko samolotami to wtedy jest to uzasadnione, ale jakos nie moge wymyslic co by to mogla byc za branza.

I wogole nie podoba mi sie takie szufladkowanie, a bo tu chcemy to, a tu to, brac co jest, a nie wybrzydzac. Tak jak w Piekarach i ich szumny EkoPark, z ktorego jest ino duzo dymu o nic. Nie wiem czy teren wokol lotniska na wygwizdowie jest taki super atrakcyjny. Pozyjemy zobaczymy, w lipcu byl prztarg na hektarowa dzialke pod lotniskiem, zglosila sie jedna firma. Pytanie brzmi czy tak slabo rozreklamowane, zbyt maly teren czy jednak nie jest to tak atrakcyjny teren.

MephiR - 2012-03-06, 11:27

P Śl napisał/a:
Jak jakas firme stac na wozenie towaru samolotami to koszt dowiezienia na lotnisko to jest pryszcz.

Prowadzenie biznesu polega na maksymalizowaniu zysków. Jeśli jest możliwość zbicia jakichkolwiek kosztów, to porządny przedsiębiorca to zrobi. Dlatego jeśli nawet jakąś firmę stać na wożenie towaru samolotami, to mając okazję pozbycia się kosztów transportu kołowego, zapewne skorzysta z oferty tego parku. Przecież transport tirami to nie jest koszt kawy do ekspresu, tylko grube pieniądze za każdy jeden wyjazd.

P Śl napisał/a:
Nie wiem czy teren wokol lotniska na wygwizdowie jest taki super atrakcyjny. Pozyjemy zobaczymy, w lipcu byl prztarg na hektarowa dzialke pod lotniskiem, zglosila sie jedna firma. Pytanie brzmi czy tak slabo rozreklamowane, zbyt maly teren czy jednak nie jest to tak atrakcyjny teren.

Moim zdaniem lokalizacja jest bardzo dobra, bo za sprawą węzła A1 S1 firmy działające w tym parku będą miały bardzo łatwy dojazd zarówno do wschodniej (Gliwice, Zabrze), jak i zachodniej (Sosnowiec, Dąbrowa) części konurbacji Śląskiej.

P Śl - 2012-03-06, 15:26

Ja porownuje lokalizacje Piekary z lokalizacja Nowa Wies. Jak ktos ma rzadko transporty lotnicze, ale za to daleko do punktow docelowych to jemu lokalizacja lotnisko jest malo przydatna, bo transport kolowy to nie koszt paczki kawy, ale kilku zgrzewek to i owszem.
Gizela - 2012-03-06, 16:18

Teraz dużo firm sprowadza towary z Chin. Robi się to albo statkami, albo samolotami. Dla takich przedsiębiorstw lokalizacja w Mierzęcicach będzie bardzo dobra, bo zaraz po przylocie, będą mogli rozwieść towary na całą Polskę za pośrednictwem A1 i S1. To miejsce jest też korzystne dla firm kurierskich, które przecież też muszą mieć miejsce, do sortowania przesyłek zagranicznych. Dla wszystkich innych firm lepszą lokalizacją będą Piekary, ze względu na bliskość centrum metropolii, czyli Katowic.

A tak naprawdę, to jeśli ktoś ma smykałkę do interesów i dobrą ofertę, to zrobi biznes nawet na jakimś zad... z dala od głównych dróg...

P Śl - 2012-03-06, 17:21

Wiesz, ale jak ktos sciaga cos z Chin, zeby miec to jak najtaniej to to raczej bedzie pchal 2 miesiace statkiem niz samolotem. Z firmami kurierskimi sie zgodze.
Gizela - 2012-03-07, 11:06

To zależy co ściąga. W Chinach produkuje się różne rzeczy, nie tylko marne podróbki.
MephiR - 2012-03-09, 10:27

Dziennik Zachodni napisał/a:
KSSE Piekary. Strefa ekonomiczna da tysiące miejsc pracy?
W naszym mieście ma powstać strefa ekonomiczna, która będzie częścią KSSE. Jeśli pojawią się inwestorzy, powstaną nowe zakłady i będzie praca

Piekarskie tereny inwestycyjne położone w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 911, ul. Podmiejskiej i Pod Lipami niebawem mogą stać się zagłębiem przemysłu motoryzacyjnego, metalowego lub chemii budowlanej. Jakim cudem? Podczas lutowej sesji, radni wyrazili zgodę na to, by prawie 20 hektarów terenów miejskich objąć granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teraz pozostaje czekać na decyzję władz KSSE.

Czym jest strefa? Czy będzie magnesem dla inwestorów?

- Specjalna strefa ekonomiczna to instrument makroekonomiczny, który ma za zadanie przyciągnąć na dany obszar inwestorów - tłumaczy dr Bogumił Szczupak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na inwestowanie w strefie, mogą prowadzić swoją działalność na preferencyjnych warunkach. W Polsce polega to na odroczeniu zapłaty podatku dochodowego - dodaje.

W Piekarach Śląskich obszarem objętym strefą miałby być teren zlokalizowany w sąsiedztwie węzła autostrady A1 i DW 911.

Na sporej wielkości obszarze mógłby ulokować swój kapitał nawet inwestor, który, by rozwinąć skrzydła, potrzebuje kilkudziesięciu hektarów terenu.
Jakie korzyści dla miasta może przynieść przynależność do KSSE? - Przynależność do KSSE to możliwość szerokiej promocji terenów inwestycyjnych - twierdzi Janusz Pasternak, wiceprezydent Piekar Śląskich. - KSSE jest podmiotem, który daje duże szanse sprzedaży terenu - dodaje.
Poza tym, specjalna strefa ekonomiczna - jeśli się rozwija - tworzy nowe miejsca pracy. Ogółem KSSE zajmuje 1928 hektarów w 31 miastach, skupia ponad 170 podmiotów gospodarczych, z których ponad 100 już prowadzi aktywną działalność. Firmy te zainwestowały łącznie już ponad 4,4 mld euro oraz utworzyły prawie 40 tys. nowych miejsc pracy.

Największy udział w inwestycjach realizowanych w granicach województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego mają firmy z branży motoryzacyjnej, metalowej, budowlanej, maszynowej oraz elektronicznej.

KSSE to nie tylko miejsce, w którym ulokowały swoje przedsięwzięcia duże koncerny międzynarodowe, ale także prężne firmy krajowe.
Którym miastom przynależność do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pomogła najbardziej? - Firmy, które zainwestowały w Gliwicach utworzyły 10 tys. miejsc pracy. Dobrze rozwinęła się też podstrefa tyska, w której utworzono 9 tys. miejsc pracy - wylicza Łukasz Ciepły z KSSE.
Czy rozwiązanie, które przywędrowało do Polski z Irlandii i świetnie sprawdza się m.in. w Chinach, ma jakieś minusy?

- Zwolennicy czystej gry rynkowej podnoszą argument, że specjalne strefy ekonomiczne naruszają reguły gry konkurencyjnej - tłumaczy dr Bogumił Szczupak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Poza tym, inwestorzy lokują swój kapitał na tzw. zielonych łąkach. Nie pracuje się natomiast nad odnowieniem wartości terenów poprzemys-łowych, na których rewitalizację trzeba przeznaczyć większe fundusze - dodaje ekonomista.

http://piekaryslaskie.nas...7cc7f1bc0,1,3,4

P Śl - 2012-03-09, 19:44

Dziennik Zachodni napisał/a:
Mierzęcice: Powstanie park biznesowo-przemysłowy. Będzie praca!
Gmina Mierzęcice wkrótce może stać się ważnym miejscem na mapie Górnego Śląska. Wszystko za sprawą nowego parku biznesowo-przemysłowego o nazwie Pyrzowice Airport Park Logistics Idustry Trade Offices. PAPlito to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane obecnie w Polsce.

Skorzystają na nim przede wszystkim mieszkańcy gminy, bo to oni są właścicielami terenów, które sprzedają właśnie pod budowę parku PAPlito. Oczywiście mają też szansę na zatrudnienie w tym miejscu.

- Inwestorzy pytają, jak wygląda sieć komunikacji miejskiej, czy istnieje możliwość dowożenia pracowników, czy będzie możliwość usytuowania przystanku na drodze gminnej - tłumaczy Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice.

- Staram się zrobić wszystko, by pozyskać nowych inwestorów. Obecnie mamy tu jeden większy zakład pana Bary, w którym zatrudnia około stu ludzi - dodaje.

Za inwestycją przemawia znakomite położenie gminy. Tereny leżą na linii dwóch powiatów, będzińskiego i tarnogórskiego. Mierzęcice znajdują się jedynie dwa kilometry od Portu Lotniczego w Pyrzowicach oraz kilometr od autostrady. Bliskość autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S1 daje możliwość bardzo szybkiego przemieszczania się we wszystkich kierunkach Polski. Pobliską siecią dróg można łatwo dostać się do Czech i Niemiec, poza tym rynek Górnego Śląska to 5 mln potencjalnych klientów.

- Obecnie poszukujemy najemców pragnących rozwijać swój biznes na terenie PAPlito. Zagospodarowaliśmy już 16 ha. Liczymy, że do końca 2012 roku zakończymy etap sprzedaży terenu, a pierwsze firmy rozpoczną działalność już w 2013 roku - mówi Łukasz Błaszak z biura PAPlito.
Łączna powierzchnia terenu objętego projektem PAPlito wynosi 132 hektary.

Jak będzie ?
Cała powierzchnia gruntu, na którym będzie znajdować się PAPlito to 132 hektary.
Ma tu powstać centrum logistyczne, magazyny, galerie handlowe. Ma się tam odbywać produkcja, handel hurtowy i detaliczny. Powstaną biura oraz łącznie około pół tysiąca miejsc pracy. Część obiektów może zostać wybudowana jeszcze w tym roku. Gmina przygotowuje się także na rozwój własnej infrastruktury.

http://slask.naszemiasto....,id,t.html#plus


A tutaj oficjalna strona.
http://www.paplito.eu/

Okazuje się, że w przypadku Mierzęcic to gmina nie musi się tym martwić, bo cały teren jest w całości sprzedany chińskiemu inwestorowi i te marzenia z importem z Chin zapewne też się ziszczą.

Przy okazji jak ktoś nie wierzył to niech przeczyta pierwszy myślnik. Władzom większości miast wydaje się, że dla inwestycji to tylko zrobić drogi i styknie, a komunikacja jest dla nich jak kula u nogi.

kamilw - 2012-03-09, 22:21

Ekstra sprawa, 132 ha... życzę im sukcesu.
P Śl - 2013-04-15, 14:11

Minęło 13 miesięcy i moje ostatnie zdanie w tym temacie stało się faktem. Oficjalna strona projektu nie istnieje także było sobie 132 ha inwestycji. Znowu wyszło to błędne myślenie super gospodarzy, że jak mam autostradę, węzeł i jeszcze lotnisko to reszta jest zbędna.
karolineccka - 2013-09-04, 16:26

dokładnie zniwelujemy koszty transportu na lotnisko co jest głównym atutem.
MephiR - 2014-05-28, 22:45

Dobra wiadomość. W Piekarach i Bytomiu wreszcie powstanie strefa ekonomiczna :)

Propertynews.pl napisał/a:
Jest zgoda na zmianą granic pięciu specjalnych stref ekonomicznych
Rząd zgodził się na zmianę granic w pięciu specjalnych strefach ekonomicznych: legnickiej, kostrzyńsko-słubickiej, pomorskiej, katowickiej i słupskiej - poinformował we wtorek CIR. Ma się to przyczynić do powstania nowych inwestycji i miejsc pracy.

[...]

Tereny katowickiej strefy zwiększą się o ponad 346 ha, a wyłączone z niej będą ponad 4 ha. Włączone tereny obejmują: Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Częstochowę i Myszków. Powierzchnia strefy wyniesie 2347,34 ha. Według szacunków na terenach włączonych do strefy powstanie ok. 5740 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 2560. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 3422,37 mln zł. Będą tam realizowane nowe inwestycje z branży motoryzacyjnej, szklarskiej i metalowej.

[...]

Rozporządzenia zmieniające granice stref wchodzą w życie z końcem maja br.

http://www.propertynews.p...nych,26374.html

Gizela - 2014-05-30, 14:31

Mógłby ktoś wskazać na mapie lokalizację piekarskiej strefy?
P Śl - 2014-05-30, 22:21

Tak z grubsza od skrzyżowania Miarki, Podmiejskiej i DW911.
georg111 - 2014-05-31, 11:36

Na zachód od DW 911,wzdłuż Podmiejskiej do granic Bytomia.
olowpb - 2014-06-06, 23:13

georg111 napisał/a:
Na zachód od DW 911,wzdłuż Podmiejskiej do granic Bytomia.

Nie do końca bo gdzie tam Bytom.

Tereny pomiędzy Podmiejską a Pod Lipami, wzdłuż DW911 do linii od instalbudu na północ.

Na stronie piekarskiego UM jest teren inwestycyjny o pow. 10 ha - to cały ten obszar i tereny w stronę południową pomiędzy firmami przy ul. Zakładowej (m.in. Instalbud) a DW911.
Nie wliczając terenów przy skrzyżowaniu DW911 z Podmiejską (północno-zachodni narożnik) bo one należą do Rybhanda.

georg111 - 2014-06-07, 04:42

olowpb napisał/a:

georg111 napisał/a:
Na zachód od DW 911,wzdłuż Podmiejskiej do granic Bytomia.

Nie do końca bo gdzie tam Bytom.
No właśnie Bytom zaczyna sie przed wiaduktem kolejowym,zaraz za stacją diagnostyczną.
Irek - 2016-12-30, 11:09

W ostatnim roku mieli?my do czynienia z dosy? du?ymi, intensywnymi podwy?kami zwi?zanymi z prowadzeniem kont bankowych. Dotyczy?o to zarówno ofert indywidualnych jak firmowych.
Przy podejmowaniu decyzji, warto sugerowa? si? mo?liwie jak najni?szymi kosztami. Prawda jest taka, ?e jako?? us?ug wsz?zdie jest na bardzo podobnym poziomie. Na http://konto-w-banku.pl/ mo?na znale?? troch? wi?cej informacji na ten temat.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group