Znalezionych wyników: 358
Piekary Śląskie Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-04-14, 19:48   Temat: Rada Miasta w komplecie
20 sesja Rada Miasta odbyła się przy komplecie radnych – ślubowanie złożyła Anna Gałbas, która weszła na miejsce Zenona Przywary. Komisarz Wyborczy wygasił mandat radnemu Z.Przywarze, wskutek czego przez krótki czas Rada liczyła 22 radnych. Anna Gałbas reprezentuje komitet wyborczy S.Korfantego.
W dalszej kolejności wręczono Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im.W.Hajdy sekcji plastycznej Flek działającej od 1979 roku przy MDK.
Uroczyście przywitano nowego zastępcę komendanta piekarskiej policji, Roberta Klimka.
Tyle w części uroczystej, a w części roboczej:
Miasto przygotowuje wniosek o dofinansowanie Centrum Przesiadkowego, które będzie ściśle powiązane z budującym się dworcem na oś. Wieczorka. Jeżeli piekarski wniosek uzyska akceptację, w krótkim czasie powstanie w mieście wiele kilometrów ścieżek rowerowych. Aby było możliwe złożenie wniosku musi powstać dokumentacja projektowa i właśnie na ten cel miasto zabezpieczyło 350 tys .zł. W pierwszym etapie planuje się opracowanie ścieżek łączących wszystkie dzielnice miasta, czyli tzw. kręgosłupa komunikacji rowerowej, tj. ok. 30km ścieżek. W dalszych etapach do głównych ścieżek będą dobudowywane ścieżki boczne. Prezydent Turzański poinformował, iż Ministerstwo Kultury odrzuciło wszystkie wnioski o dofinansowanie projektów, w tym piekarskie, na remont Sali w MDK. Zdaniem Prezydenta, mamy do czynienia z dyskryminacją całego regionu śląskiego.
Pytanie - czym śląskie podpadło wyższej władzy?
Otrzymaliśmy zaledwie 150 tys. zł na modernizację kina.
Prezes ZGM poinformowała, iż w budynku przy Ziętka 60 trwa remont. Po jego zakończeniu, w czerwcu, przeniesiona zostanie tu siedziba ZGM. W przyszłości, w budynku tym który aktualnie stoi pusty, ma być zaadaptowanych ok. 60 lokali mieszkalnych w standardzie pokój z kuchnią, dwa pokoje z kuchnią oraz kilka - trzy pokoje z kuchnią. Aby ten plan można było zrealizować konieczne jest uchwalenie planu przestrzennego. Problemem, z którym boryka się Miasto od bardzo wielu lat, jest nie płacenie czynszu przez wielu lokatorów. Jak powiedział pan Prezydent, część lokatorów „nie płaci, bo nie płaci” i nie jest to związane z trudną sytuacją materialną tych osób. Są przypadki, w których zadłużenie osiągnęło poziom 125 tys. zł.
Na sesji radni przegłosowali uchwałę w sprawie podwyżki opłat za wodę w wysokości 27 gr. na metrze sześciennym. Abonament pozostaje bez zmian.
W tym roku MPWiK na remonty przeznaczy kwotę około 1 mln zł, na spłatę pożyczek i kredytów ponad 4 mln zł.
Radny S.Korfanty zapytał na sesji, czy wpłynęło do Rady Miasta pismo Nadzoru Prawnego Wojewody w sprawie zbadania legalności uchwały dotyczącej odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego RM. Przewodniczący potwierdził, że takie pismo wpłynęło informując jednocześnie, iż decyzja Rady Miasta jest w mocy.
Aktywnością na sesji wykazali się radni: T.Flodrowski, D.Iskanin, Cz.Wymysło, S.Krauza, Ł.Ściebiorowski, P.Papaja, S.Korfanty.
Sesja trwała 4 godziny.
  Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
obserwator23

Odpowiedzi: 94
Wyświetleń: 70966

PostForum: Przyroda i turystyka   Wysłany: 2016-03-22, 19:57   Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
georg 111 pytanie z jakiej bazy jedziesz? Do Świerklańca możesz jechać lasem Dioblina lub polnymi drogami przez Winną Górę. Ruchliwą drogą jak nie muszę wolę nie jechać. Lasem sama przyjemność. Poza tym można zobaczysz fajne miejsca jak np. Winna Góra, za nią romantyczna ruina Donnersmarcków. A na asfalcie nie ma nic ciekawego. :)
  Temat: Z prac Komisji Rady Miasta kadencja 2014-2018
obserwator23

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9811

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-03-21, 21:22   Temat: Komisja Budżetowo-Gospodarcza w ZGK
Dzisiaj odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetowo-Gospodarczej w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Prezes spółki Tomasz Sokoła przedstawił obecną sytuację finansową oraz zadania jakie stoją przed ZGK. W 2015 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 193 779 zł. Zatrudnia 75 osób.
W latach 2010-2015 zatrudnienie wzrosło o 35% a wynagrodzenia pracownicze o ponad 42%. W ostatnim okresie znacznie szybciej wzrastają koszty działalności niż przychody, przez co spada rentowność. Z uwagi na stary park samochodowy lawinowo rośnie awaryjność sprzętu, co związane jest z ponoszeniem przez firmę coraz większych kosztów. Przykładowo ostatnia awaria skrzyni biegów w śmieciarce będzie kosztować ponad 20 tys. Aktualnie na stanie spółki jest 14 specjalistycznych samochodów do odbioru odpadów komunalnych. Stopniowo ZGK planuje zastąpić najstarsze samochody nowymi. Koszt nowej śmieciarki to ok. 700 tys. zł netto. W tym roku planowany jest zakup nowej trzykomorowej śmieciarki. Brakuje sprzętu do selektywnej zbiórki w pojemnikach 1100 l. Modernizowane i dostosowywane do obecnych standardów są systemy informatyczne. Pozwoli to poprawić zarządzanie i umożliwi sprawozdawczość. Już po dokonaniu zmian w systemie odbioru odpadów możliwe było przeprowadzenie analizy jak wygląda selektywna zbiórka odpadów w poszczególnych rejonach. O wynikach analizy wkrótce napiszę.
  Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
obserwator23

Odpowiedzi: 94
Wyświetleń: 70966

PostForum: Przyroda i turystyka   Wysłany: 2016-03-15, 14:10   Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
georg111 napisał/a:
Niestety fotorelacji nie będzie bo krótko po tym jaw wrzucilem zdjęcia na kompanii to padł mi twardziel.

To miałeś pecha. Ja też korzystam z fotosika. Do zapisywania trasy spróbuj apki Moje trasy. Zapisaną trasę prześlij na Dysk Google a potem wstaw do Moich Map na Mapach Goole. Wtedy całą trasę/mapkę będzie można powiększyć i dobrze opisać.
  Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
obserwator23

Odpowiedzi: 94
Wyświetleń: 70966

PostForum: Przyroda i turystyka   Wysłany: 2016-03-11, 17:52   Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
georg111 - Cieszę się, że dołączyłeś z relacjami wycieczek rowerowych. Każdy opis trasy pozwala lepiej poznać nasze okolice, a jest co oglądać. Mimo , że znam te okolice, którymi się przemieszczałeś - zainspirowałeś mnie do innego przejazdu tej trasy. Jak tylko będzie pogoda ruszam. :)
Gdy każdy coś wrzuci i napisze powstanie z tego fajny katalog tras. Na Żabie Doły najlepiej wybrać się w czasie słonecznej pogody bo wtedy można nieco dłużej posiedzieć w słoneczku nad stawem. Ciekaw jestem jaką apką zapisujesz trasę. Do tej pory zamieszczałem trasę w postać fotki. Ma to to jednak swoje wady. Przechodzę na "Moje mapy" w Google Maps gdyż wówczas można mapę powiększyć co pozwala bardzo dokładnie zapoznać się z trasą. Rozważam też opcję zaznaczania znacznikami miejsc gdzie było robione konkretne zdjęcie. Przez jaka stronkę dodajesz fotki? Problem jest taki, że przez fotki znika szybko transfer dlatego ostatnio nie dodawałem nowych tras. Czekam na kolej ciekawe relacje :yes:
  Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
obserwator23

Odpowiedzi: 94
Wyświetleń: 70966

PostForum: Przyroda i turystyka   Wysłany: 2016-03-08, 17:54   Temat: 38-Rowerem przez Piekary Śląskie i okolice
Ja w zasadzie kilka razy byłem już na rowerze ale sezon tak naprawdę rozpocznę jak będzie dłużej świecić słonko. Wtedy zaczną się cotygodniowe wypady. Na Piekarskiej Masie bywasz?
Jeżeli ktoś dużo jeździ na rowerze po zmroku to trzeba się zaopatrzyć w dobre oświetlenie jak np. Prox Dual Power z dwoma diodami cree. Na brak światła nie będziesz narzekał. Ja po nocy nie jeżdżę bo po prostu nic nie widać. Oglądanie parunastu metrów przed rowerem mnie nie pociąga :)
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-03-07, 19:41   Temat: 19 sesja Rady Miasta - co dalej z Radiem Piekary?
Na XIX sesję Rady Miasta zaproszono gościa, profesora Tomasza Pietrzykowskiego, który omówił przygotowywaną ustawę metropolitalną, ważną dla całej śląskiej aglomeracji. Pokrótce przedstawił założenia, korzyści oraz zagrożenia związane z wdrożeniem tej ustawy.
Informacja Prezydenta za okres międzysesyjny rozpoczęła się od przedstawienia Redaktora Naczelnego Radia Piekary – Rafała Kurowskiego. Redaktor przedstawił cele przed jakimi stoi oraz sposób w jaki zamierza je osiągnąć. Zdiagnozował jednocześnie przyczyny utraty pozycji lidera na rynku śląskim, jakim było jeszcze jakiś czas temu RP. Teraz Radio boryka się z różnymi problemami, zwłaszcza technicznymi, jak również personalnymi. Naczelny dał sobie rok na osiągnięcie zamierzonych celów. Z jego wypowiedzi wywnioskować można było, że jest to człowiek konkretny, znający się na tematyce mediów, posiadający spore doświadczenie w branży. Otwierając pakiet pytań do nowego Naczelnego radny Czesław Wymysło powiedział: „Tak trocha historii do pana dyrektora. Poprzednia pani dyrektor Teresa Szaflik, z takim sprzętem, w takich warunkach, zarzucano jej wszystko, wykształcenie, niekompetencje, jakie miała wyniki! Na te wyniki, które ona miała długo będzie poczekać, a może się nie doczekamy.” Faktycznie „w takich warunkach” jakie sama sobie stworzyła była dyrektor MDK, gdzie serwerownia była w piwnicy razem z paletami, chłodzona zwykłym biurkowym wiatrakiem, to nie lada sukces.
Zasadniczy dylemat jaki wynikał z dyskusji to ten, czy radio ma być samowystarczalne finansowo - ale regionalne, czy też ma być lokalne - jednak Miasto będzie co roku do niego dopłacać. Jak poinformował R.Kurowski sztandarowe hasło Radia Piekary, które od zawsze mu towarzyszyło ktoś przejął podstępnie w 2008 roku i obecnie RP nie ma do niego praw. Naczelny przedstawił swoje propozycje mające na celu poprawę sytuacji Radia na rynku medialnym. W lutym dokonano zmian w Wydziale Remontów Inwestycji i Gospodarki Komunalnej. Naczelnikiem został Adam Maruszczyk, a dotychczasowy naczelnik Andrzej Kopiński został jego zastępcą. Odwołano Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej A.Zawalską-Hawel. To wynik przeprowadzonej kontroli, w wyniku której wykryto wiele naruszeń w zakresie prawa pracy, wydatkowania pieniędzy publicznych oraz nepotyzm. Do czasu wyłonienia dyrektora w wyniku konkursu obowiązki te powierzono Joannie Naczyńskiej. Radni przegłosowali pakiet projektów uchwał dotyczących zmian w sieci placówek oświatowych, jak również pakiet uchwał dotyczących przekazania środków pieniężnych piekarskiej Komendzie Policji. Uchylono uchwałę RM wprowadzającą płatne strefy parkingowe. W tym wypadku trzech radnych wstrzymało się od głosu: T.Flodrowski, S.Korfanty i J.Krauza. Przegłosowano uchwałę dotyczącą zasad budżetu obywatelskiego na rok 2017. Jednomyślności nie było, pięciu radnych wstrzymało się od głosu: T.Fodrowski, S.Korfanty. J.Krauza, S.Krauza, P.Papaja. Pozostałych 16 radnych było za. Przewodniczący RM przekazał informację, że decyzją WSA w Katowicach wygaszony został mandat radnego Zenona Przywary. Do RM wpłynęło pismo Wojewody Śląskiego w sprawie zbadania przez Radę przesłanek do wygaszenia mandatu radnemu Markowi Szewczykowi. Sprawa dotyczy doniesień, jakoby radny prowadził własną działalność gospodarczą na mieniu gminnym. Po otrzymaniu wyjaśnień od Prezesa PCM Z.Żołnierczyka oraz radnego M.Szewczyka, Przewodniczący RM P.Buchwald stwierdził, że sprawę uważa za zamkniętą. Aktywnością na sesji wykazali się radni: T.Flodrowski, D.Iskanin, S.Korfanty, S.Krauza, Ł.Ściebiorowski, M.Czempiel. Sesja trwała 6 godzin.
  Temat: Z prac Komisji Rady Miasta kadencja 2014-2018
obserwator23

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9811

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-02-24, 19:19   Temat: BO, mieszkaniec i radny
Nagranie na moim fanpage.
Niezbyt miłym akcentem zakończyła się dzisiejsza Komisja Społeczna-Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Ostatnim projektem uchwały, jaki miano zaopiniować, była uchwała dotycząca zasad budżetu obywatelskiego. Po przedstawieniu założeń przez radnego M.Czempiela, głos zabrał radny Andrzej Wymysło. W kolejności poprosiłem przewodniczącego o udzielenie mi głosu. Stwierdziłem, że w mojej opinii, po uwzględnieniu przez projektodawców szeregu uwag do projektu, całość uchwały jest dobra. Podkreśliłem, że pewne zapisy wymagają w przyszłości dopracowania.
Po mojej krótkiej wypowiedzi głos zabrał radny Grzegorz Zorychta. Całą Jego wypowiedź prezentuję poniżej w pełnym brzmieniu. Chciałem się odnieść do wypowiedzi Radnego na posiedzeniu komisji, jednak już takiej możliwości nie miałem.
Co do konsultacji społecznych:
Po pierwsze: ogłaszane konsultacje skierowane są tylko i wyłącznie do organizacji społecznych, a nie do mieszkańców. Wyraźnie jest to zaznaczone w zarządzeniu Prezydenta.
Po drugie: w Piekarach Śl. obowiązuje uchwała, która daje możliwość przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, jednak z niej się nie korzysta.
Po trzecie: Radny apeluje, by została zachowana forma konsultacji zgodna z prawem. Dostosowałem się do Zarządzenia Prezydenta, tym samym do prawa i nie brałem udziału w ogłoszonych konsultacjach (patrz wyżej). Jedyna możliwość wypowiedzi istnieje właśnie na komisji, oczywiście za zgodą prowadzącego obrady.
Po czwarte: rok temu złożyłem do RM wniosek, aby opracować nową uchwałę o konsultacjach społecznych z mieszkańcami, dostosowując ją do aktualnych trendów społecznych. Niestety, mimo, iż zarys uchwały został szybko przygotowany przez UM, Komisja Społeczna do tej pory szerzej go nie omówiła.
Co do zabierania głosu na komisjach:
Mieszkaniec Piekar Śl. nie ma możliwości zabrania głosu na sesji RM, jak to ma miejsce z mocy prawa w niektórych gminach. Jedynie wydaje się, że taka możliwość istnieje właśnie na komisji, o czym decyduje jednak jej przewodniczący.
Przykładowo: Miasto Tychy zachęca mieszkańców właśnie do zabierania głosu na komisjach cyt. „Jeśli więc interesuje was jakaś sprawa i chcielibyście zabrać w niej głos, nie czekajcie aż projekt uchwały trafi pod głosowanie Rady Miasta. (…)Jednak wcześniej, gdy sprawa omawiana jest na posiedzeniu komisji, możecie przyjść, zabrać głos i przedstawić swój punkt widzenia. Komisja opiniująca projekt uchwały weźmie z pewnością pod uwagę głosy mieszkańców.”
Widocznie radny Zorychta inaczej pojmuje pojęcie społeczeństwa obywatelskiego, do czego oczywiście ma prawo.
Radnego, jak stwierdził, zabolała sugestia, że Rada Miasta powinna dać wolną rękę mieszkańcom, odnośnie dysponowania środkami przeznaczonymi na BO.
Po pierwsze: czy w danej gminie jest BO czy nie, to dobra wola włodarzy, którzy przygotowują budżet miasta, czyli w naszym przypadku Prezydenta. Jeżeli dana gmina decyduje się na wprowadzenie BO, to powinna to robić zgodnie z powszechnymi zasadami BO. Zasady takie zostały opracowane przez szereg instytucji zajmujących się problematyką społeczną.
Po drugie: kwota przeznaczona na BO w mieście, to jakiś nikły procent całości budżetu, dokładnie 2%, więc o 98% i tak decyduje Prezydent i radni. Z wypowiedzi Radnego wynika, iż chce mieć kontrolę nawet nad tymi 2%. To po co robić w takim razie budżet obywatelski, jak się chce mieć nad wszystkim kontrolę?
Po trzecie: czyżby radny Zorychta nie miał zaufania do mieszkańców skoro uważa, że RM powinna mieć możliwość kontroli. Czy sądzi, że mieszkańcy Piekar zagłosują za przykładowym domem publicznym, o którym wspominał? Skoro Radny uważa, że decyzja mieszkańców może być niewłaściwa, to, idąc dalej, można tak podważać każdego rodzaju decyzje, nawet i te wyborcze. Czyż o to chodzi?
Podsumowując: ponieważ tematem budżetu obywatelskiego od samego początku, czyli od roku 2013, jestem szczególnie zainteresowany, brałem udział w szeregu spotkań i zgłębiam publikacje na ten temat, zaangażowałem się w proces przygotowania omawianej Uchwały. W związku z powyższym naturalną też była, moim zdaniem, moja dzisiejsza wypowiedź na komisji. Być może jednak radny Zorychta uważa, że mieszkaniec ma głos tylko raz, przy wyborach… więc chyba inaczej pojmujemy budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
  Temat: Z prac Komisji Rady Miasta kadencja 2014-2018
obserwator23

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9811

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-02-22, 21:52   Temat: Ktoś tu ma krótką pamięć
Miałem dzisiaj nie zabierać głosu na posiedzeniu Komisji Budżetowo-Gospodarczej jednak… zostałem wywołany do tablicy. Prezentowany był projekt uchwały dotyczący zasad budżetu obywatelskiego, które miałyby obowiązywać w trakcie tegorocznej procedury. Wydawałoby się, że projekt został już omówiony, a jednak… Radny T.Flodrowski zwrócił uwagę na pewne błędy interpunkcyjne, które należałoby poprawić. Pełna zgoda. Zaczęto jednak też analizować zapisy w uchwale. Pogląd, iż nie należy uchwały procedować na szybko i trzeba ją dobrze przeanalizować podnosił radny S.Korfanty. Wszystko się zgadza, tylko że od listopada ub.r., kiedy ten temat się pojawił, nie było nim większego zainteresowania ze strony radnych. Sprawę w swoje ręce wziął radny M.Czempiel, przygotowując zarys projektu i zapraszając radnych do przekazywania swoich uwag. Czy jakieś uwagi ze strony radnych wpłynęły? Z moich informacji wynika, że nie. Radny M.Czempiel zorganizował również spotkanie w UM, gdzie omawiano projekt. Na spotkaniu tym obecni byli radni: A.Wymysło, Cz.Wymysło, Ł.Ściebiorowski, P.Papaja oraz, przez kilka minut, K.Seweryn. Radnego S.Korfantego, ani T.Flodrowskiego nie było, podobnie jak i na zorganizowanych kilka dni temu konsultacjach projektu z mieszkańcami w MDK. Zastanawiające jest to, że w 2013 i 2014 roku, kiedy procedowano uchwałę zgłaszałem do niej szereg uwag i nikt z radnych nie widział potrzeby ich uwzględnienia i rozważenia, a teraz te same problemy radny T.Flodrowski uznał za warte przeanalizowania. Kiedy mówiłem byłemu Prezydentowi, że w projekcie uchwały z 2014 roku są zapisy niezgodne z prawem, zignorował to. Skończyło się więc rozstrzygnięciami nadzorczymi Wojewody Śląskiego, który w części uchylił zapisy uchwały. Cała ta procedura była wówczas przygotowywana na szybko pod zbliżające się wybory. Chodziło o uzyskanie efektu wizerunkowego i nikt się chyba nie zastanawiał, czy projekt uchwały będzie dobry, czy niekoniecznie. Teraz z ust byłego Prezydenta słyszę, że całą procedurę należy bardzo dobrze przygotować. Zgadzam się, oczywiście że tak. Tylko dlaczego tylko garstka radnych włączyła się w projekt radnego Czempiela, a teraz, za pięć dwunasta, pobudka? To, że co roku procedura BO powinna zostać poddana ocenie i analizie, a następnie poprawiona, wnioskowałem na początku 2014 roku. Wniosek wówczas nie uzyskał poparcia radnych. Teraz te zapisy znalazły się w nowym projekcie, który z punktu widzenia mieszkańca uważam za dobry. Oczywiście parę spraw można jeszcze dopracować, co można zrobić przed następna edycją BO. Tak się składa, że pamiętam jak to procedowanie wyglądało za rządów byłego Prezydenta i wiem jak to wyglądało teraz. Dzięki zaangażowaniu radnego M.Czempiela z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ostateczna wersja projektu BO jest lepsza niż dotychczasowa i zdecydowanie lepsza, niż projekt Sopotu. Pamiętać należy, że to Sopot w 2011 roku, jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził budżet obywatelski.
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-02-01, 20:30   Temat: 18 sesja Rady Miasta - ulgi dla przedsiębiorców
Pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Piekary Śląskie odbyła się w filii MDK w Kozłowej Górze. Nim przystąpiono do rozpatrywania 15 projektów uchwał, przedstawiciele MON wręczyli trzem osobom: Lidii Reiss, Maciejowi Gaździe i Marcinowi Piątkowi medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Następnie, z rąk Władz Miasta, podziękowania otrzymał przechodzący na emeryturę zastępca Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej w Piekarach Śl. Jacek Kośmider i była dyrektor MDK Marta Meres-Krawczyk. Powitano, życząc sukcesów w pracy zawodowej, nowego dyrektora MDK Krzysztofa Gajdkę oraz nową Prezes EkoParku Karolinę Wadowską. Przedstawiając informację międzysesyjną, pani Prezydent powiedziała na jakim etapie jest likwidacja płatnych stref parkowania w naszym mieście. Władze Katowic zainteresowane są przejęciem naszych 18 parkomatów, wraz z naszym wkładem w wysokości 225 tys. 474 zł. Aktualnie dokumenty przekazano do KZK GOP, które w kolejności trafią do Marszałka. Całą procedurę zakończy podjęcie stosownej uchwały Rady Miasta, prawdopodobnie w lutym. Długa i gorąca dyskusja wywiązała się podczas omawiania projektu uchwały, dotyczącego zwolnień z podatku od nieruchomości przedsiębiorców Strefy Aktywności Gospodarczej. Spowodowana była wnioskiem grupy radnych, którzy zaproponowali, by ulgi w SAG obowiązywały do końca 2017 roku. Pierwotny projekt zakładał przedłużenie ulgi o kolejne 5 lat tj. do końca 2020 roku. Został on wypracowany jako kompromis z Władzami Miasta, poparty również przez stosowną komisję. Wniosek ten spotkał się ze stanowczą dezaprobatą przedsiębiorców obecnych na sesji. Radny Flodrowski proponował pozostanie przy wcześniej przyjętych ustaleniach. Radny Zorychta stwierdził jednoznacznie, że będzie głosował za tym co było ustalone. Zabierając głos w 2,5 godzinnej dyskusji, radny Czempiel przypomniał, że komisje jedynie opiniują projekty uchwał, a wiążące decyzje podejmuje Rada Miasta. Powiedział też, że miasto realizuje różne zadania, między innymi dzięki płaconym do miasta podatkom. Wszyscy przedsiębiorcy powinni być traktowani równo. SAG wystartowała w 2002 roku i od tej pory obowiązuje zwolnienie, czyli już 13 lat. Prezydent Turzański zabierając głos w dyskusji powiedział, że po spotkaniu z przedsiębiorcami, na którym wypracowano kompromis, a w efekcie przedłużony na kolejne 5 lat okres zwolnienia zobowiązał się, że taki projekt uchwały zostanie przedstawiony Radzie, co zostało uczynione. Natomiast jego osobiste stanowisko jest zgoła inne. Radny Iskanin zwrócił uwagę, iż niewłaściwe jest tak wielkie różnicowanie podmiotów gospodarczych, jeśli chodzi o czas obowiązujących ulg podatkowych. Przewodniczący P.Buchwald umożliwił zabranie głosu również przedstawicielowi przedsiębiorców. Radny Stanisław Krauza złożył wniosek, aby zwolnienia w SAG obowiązywały do końca 2016 roku. Wniosek nie uzyskał akceptacji radnych. Przegłosowano natomiast wniosek grupy radnych, który wywołał całą dyskusję, przedłużający ulgi w SAG do końca 2017 roku. Przeciw był jedynie radny Papaja. Od głosu wstrzymali się: radna Kossakowska i radny Korfanty. Drugim projektem, który wywołał dłuższą dyskusję, był projekt uchwały intencyjnej dotyczący zamiany siedziby szkół. Zaproponowano, by do budynku I LO przeniesiono MG nr 3. W budynku MG 3 miałaby funkcjonować Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Szkoła Katolicka zostałaby przeniesiona do budynku ZSZ. Jak powiedziała pani Prezydent, koncepcja zmian spowodowana jest trudną sytuacją piekarskiego LO, tzn. bardzo słabym naborem. Władze Miasta zdecydowały się zaproponować te zmiany po rozmowach z dyrektorami tych placówek. Duże korzyści z ewentualnych zmian będzie miała ZSZ, która otrzyma 1,5 mln zł środków zewnętrznych na przygotowanie sal i pracowni, co umożliwi utworzenie Technikum Gastronomicznego. Zawodówka wreszcie będzie mieć własną salę gimnastyczną. Ciszy się również Szkoła Katolicka, która otrzyma własny budynek umożliwiający jej dalszy rozwój. Pewne obawy wyraża dyrekcja MG nr 3 i I LO. Jak zapewniła pani Prezydent, w wyniku zmian nikt z pracowników nie straci pracy, ani nie będzie mieć zmniejszonego etatu. Dzięki zmianom miasto zaoszczędzi 70 tys. zł, bo tyle kosztuje utrzymanie aktualnego budynku ZSZ im. Stanisława Ligonia. Jak zaznaczył prezydent Turzański, ryzyko czy plan się powiedzie jest zawsze, ale też nie ma wyjścia. Chcąc pomóc LO i utrzymać je na piekarskiej mapie oświatowej, trzeba zaryzykować i podjąć działania.
Prezydent zwrócił też uwagę na bardzo szkodliwe zjawisko, występujące w naszym mieście. Mianowicie sami nauczyciele źle mówią o piekarskich szkołach sugerując uczniom, by wybierali szkoły poza Piekarami. Zapewnił, że Władze Miasta zdecydowanie będą „walczyły” z tym fatalnym zjawiskiem. Generalnie z optymizmem do proponowanych zmian w piekarskiej oświacie, wyrażając głosy poparcia, podeszli wszyscy radni z wyjątkiem radnego S.Korfantego, który wstrzymał się od głosu. Aktywnością na sesji wykazali się radni: Ł.Ściebiorowski, D.Iskanin, G.Zorychta, T.Flodrowski, P.Papaja, N.Ciupińska, M.Czempiel oraz S.Krauza ( kolejność nieprzypadkowa). Sesja trwała 6,5 godziny.
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-01-08, 07:19   Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
Martyna napisał/a:
Tak oczywiście, domyślam się że była dyskusja i pewnie pszesłucham nagranie gdy czas pozwoli. Nie mniej jednak dyskusja dyskusją, a uchwała uchwałą :)

No właśnie....tej dyskusji.....ale nadzieja umiera ostatnia :)
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-01-07, 19:50   Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
Martyna napisał/a:
W podjętej uchwale radni podkreślając wagę problemu ochrony powietrza wyraźnie stwierdzili że widzą konieczność prowadzenia pomiarów i egzekwowania prawa w zakresie ochrony środowiska zgodnie z przyznanymi Prezydentowi uprawnieniami.

Proponuję przesłuchać nagrania z właściwej komisji :)
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2016-01-07, 17:03   Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
Jeśli chodzi o o węzeł przesiadkowy to prawdopodobnie dotyczyć to będzie budowanego dworca na osiedlu. Wynika to z możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu zadanie. Dzięki temu można wybudować ścieżki rowerowe w różnych kierunkach, "wychodzące" z dworca.
W którym dokładnie miejscu będzie budowany chodnik na Skłodowskiej to nie wiem.
Co do uchwały dotyczącej zanieczyszczenia środowiska, to moim zdaniem wiele nie wniesie. Jasno powiedziano, iż w budżecie miasta nie ma środków na działania kontrolne np. eko patrole. Wszystkim nam zależy na czystym powietrzu, ale bez konkretnych działań, czyli kontroli gospodarstw domowych same deklaracje nic nie wnoszą.
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2015-12-29, 17:44   Temat: 17 sesja RM - budżetowa
22 grudnia odbyła się, ostatnia w tym roku, sesja Rady Miasta.
XVII sesja RM rozpoczęła się od uroczystego wręczenia stypendiów 14 piekarskim uczniom. W ramach informacji międzysesyjnej pani Prezydent poinformowała o zmianach mających nastąpić w piekarskiej firmie Elgór Zamet. Planowane jest połączenie tej firmy z Famurem. Co w przyszłości Elgór będzie produkował jeszcze nie wiadomo. W rozmowie z Prezydent Prezes Elgóru zadeklarował, że nie przewiduje się likwidacji firmy. Elgór płaci naszej gminie jedynie podatek od nieruchomości i brak nawet tego podatku spowodowałby uszczuplenie w budżecie miasta. Dobrą wiadomością jest przyznanie przez FOŚ 12 mln zł na odwodnienie niecki Montometu.
Skarbnik poinformował, iż od 1 stycznia 2016 doszło gminie nowe zadanie zlecone w zakresie bezpłatnej obsługi prawnej. Koszt tego zadania w przypadku naszej gminy to 123 tys. zł i brak na chwilę obecną zapewnienia finansowania ze strony Państwa. W związku z tym konieczna była korekta budżetu.
Skarbnik zwracał uwagę na niektóre możliwe zagrożenia w budżecie w 2016 r., które mogą wymusić korekty. Przykładowo: brak rekompensaty za wprowadzenie wolnej kwoty od podatku to strata dla miasta w wysokości 11,6 mln zł, co spowodowałoby konieczność cięć w wydatkach na utrzymanie miasta. Projekt budżetu zakłada dochody ponad 213 mln zł, wydatki nieco ponad 223 mln zł, deficyt na poziomie 10 mln zł. Planuje się przeznaczyć blisko 10 mln zł na budowę szpitala, 5 mln zł na dofinansowanie PCM, 4,9 mln zł na uzbrojenie terenów przemysłowych, pomoc społeczną 29 mln zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska blisko 16 mln zł. Przed głosowaniem najważniejszej uchwały, czyli budżetu na 2016 r., radni głosowali wnioski-poprawki do budżetu. Akceptację radnych uzyskały wnioski: przebudowy chodnika przy ul.Roździeńskiego, budowy chodnika przy ul.M.Curie-Skłodowskiej oraz Piotra Skargi, zabezpieczający kwotę w budżecie na przygotowanie koncepcji budowy węzła przesiadkowego wraz ze ścieżkami rowerowymi, dla OK Andaluzja na wyposażenie sali widowiskowej, zwiększający dotacje dla klubów sportowych, zabezpieczający kwotę na przygotowanie planów przebudowy boiska sportowego w Kozłowej Górze. Poparcia nie uzyskał wniosek radnego Flodrowskiego na zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie na zabytki. W tej sprawie wywiązała się nieco dłuższa i gorąca dyskusja. Projekt uchwały budżetowej na 2016 r. poparło 19 radnych przy głosie sprzeciwu radnego Tomasza Flodrowskiego. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu - Stanisław Korfanty oraz Piotr Papaja. Na sesji nieobecny był radny Krzysztof Seweryn. Głosowano 13 projektów uchwał i wszystkie uzyskały poparcie radnych.
Aktywnością wykazali się radni: Ł.Ściebiorowski, P.Papaja, T.Flodrowski, M.Czempiel, S.Korfanty, D.Iskanin, T.Wieczorek.
  Temat: Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
obserwator23

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 34036

PostForum: Polityka i władza   Wysłany: 2015-12-16, 20:35   Temat: 16 sesja RM - wiele się działo
Naczelnik Joanna Żuk przedstawiła informację na temat rozwoju gospodarczego dla Piekar do roku 2020 z wykorzystaniem środków unijnych. W najbliższym czasie będzie można pozyskiwać środki zewnętrzne na: 1. kluczową dla regionu infrastrukturę badawczą w przedsiębiorstwach; 2. wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych E-usługi; 3. tworzenie terenów inwestycyjnych; 4. szeroko pojętą termomodernizację; 5. środki na szkolenia dla firm.
Zakończyła się natomiast możliwość pozyskiwania środków na drogi gminne i powiatowe oraz na remonty szkół.
Dyr. PUP, pani K.Wyciślok przedstawiła analizę i ocenę lokalnego rynku pracy. Na chwilę obecną w Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 2055 osób. W 2014 r. na szkolenia skierowano 205 bezrobotnych. W tym roku liczba osób skierowanych na szkolenia będzie podobna.
Kolejnym punktem obrad było odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta radnego S.Korfantego na wniosek grupy radnych. Radny Korfanty w krótkim przemówieniu przypomniał , że na przestrzeni ostatnich lat jego osoba jest przedmiotem złośliwych ataków, kłamliwych insynuacji oraz hejtów. Stwierdzi, iż uzasadnienie projektu uchwały o jego odwołaniu jest żenujące, zafałszowane i nieprawdziwe, a autorom zabrakło umiaru i taktu. Radny Iskanin przypomniał: „Prezydentem się bywa, radnym się bywa, a człowiekiem jest się przez całe życie”. Na liczbę 23 radnych obecnych na sesji za odwołaniem głosowało 13-tu. Pięciu radnych było przeciw. Po odwołaniu S.Korfantego radny M.Czempiel zaproponował powierzenie funkcji wiceprzewodniczącego RM radnej G.Kossakowskiej. W tajnym głosowaniu kandydaturę radnej poparło 21 radnych, a przeciw było dwóch.
Następnie przedstawiono wyniki audytów w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej oraz Miejskim Domu Kultury. Dowiedzieliśmy się, że w ognisku muzycznym przy MDK składowano zakupione 10 lat temu nowe okna, które przykryte były gałęziami i liśćmi. Prezydent oznajmił, iż ogłoszono konkurs na dyrektora MDK. Natomiast pani Prezydent poinformowała, że KZK GOP planuje rozszerzyć system dynamicznej informacji rozmieszczając elektroniczne tablice na przystankach, które będą na bieżąco wyświetlały dane potrzebne pasażerowi. W Piekarach Śl. tego typu tablice zaproponowano na przystankach: Brzeziny Śl., Brzeziny Śl.- Skrzyżowanie, Dąbrówka Wlk., Dąbrówka Wlk - Skrzyżowanie, Kamień, Oś. Wieczorka - Dworzec, Piekary Bazylika, Szarlej Poczta, Szarlej Szpital, Szarlej Wyszyńskiego. Utrzymanie miesięczne jednej tablicy to koszt około 300 zł. System ma być wdrożony za 4 lata.
W sprawie strefy ekonomicznej przy ul.Podmiejskiej UM przygotowuje dokument przedłużający zwolnienia dla przedsiębiorców do roku 2020. Jest to wynik uzgodnionego kompromisu z przedsiębiorcami. Radny M.Czempiel poinformował, że w październiku powołano komitet społeczny, który zajmie się zbiórką pieniędzy na sprzęt dla budowanego szpitala.
Na sesji rozpatrywano 15 projektów uchwał. Jednym z nich była uchwała intencyjna w sprawie wyrażenia woli likwidacji płatnych stref parkowania. Gorący temat od dawna znów wywołał dyskusję. Prezes ZGK T.Sokoła poinformował o mizernych wpływach ze strefy. Ponieważ samochody „pouciekały” na boczne ulice nie osiągnięto pożądanego efektu finansowego. Jedyny parkomat, który spełnił oczekiwania, to parkomat przy urazówce – powiedział prezes Sokoła. Pani Prezydent przedstawiła propozycje rozwiązań po likwidacji strefy: 1. monitorowanie wolnych miejsc parkingowych za pomocą systemu elektronicznego i aplikacji na smartfony; 2. zwiększenie ilości miejsc parkingowych w centrum poprzez wyburzenie budynków i garaży przy UM; 3. wprowadzenie w bocznych uliczkach jednego kierunku jazdy. Za likwidacją strefy głosowało 17 radnych, przeciw był radny Jerzy Krauza. Od głosu wstrzymali się radni: T.Flodrowski, S.Korfanty, S.Krauza, K.Seweryn. Sesja trwała 8 godzin.
 
Strona 1 z 24
Skocz do:  


  Facebook

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme by: PatrykSpec | bilety lotnicze | bilety autokarowe | kino Bytom


Wszelkie Prawa Zastrzeżone, (c) Zeld Strona Główna | Pomoc