Poprzedni temat «» Następny temat
Handel nocą w Piekarach
Autor Wiadomość
kamilw 

Wysłany: 2012-07-04, 22:05   

Kurde, widzę że koncepcja od tej, z którą zapoznałem się jakiś czas temu, uległa zmianie i to sporej. Włączenie w zakaz ogródków i lokali gastronomicznych to już przesada (o ile widzę to skrócono jeszcze bardziej godziny zamknięcia).

No cóż, okaże się czy sprawa zostanie zbombardowana przez niezadowolonych na tyle, aby została ponownie rozpatrzona i wprowadzono poprawki. Jednak nie sądzę, aby miasto wycofało się z obecnej uchwały.

Uzasadnienie:

Treść uzasadnienia dla uchwały

Kto się zgadza, a kto nie z takim uzasadnieniem? :)

P Śl 

Wysłany: 2012-07-05, 07:21   

"zapewnienie dostępności mieszkańców do usług handlowych i
gastronomicznych," Ktos jest tak malo inteligentny, ze nie widzi, ze zaprzecza samemu sobie albo mysli, ze ludzie sa tak glupi, ze nie zauwaza ?.

MephiR 

Wysłany: 2012-07-05, 19:43   

Jakby to skomentować... Bytom zaprasza na Rynek :otak:

a1_piekary 

Wysłany: 2012-07-05, 23:40   

chętnie, ale brak komunikacji nocnej :/

DYDAK23 

Wysłany: 2012-07-06, 08:29   

http://www.facebook.com/events/318733014887086/

kamilw 

Wysłany: 2012-07-06, 11:57   

DYDAK23 napisał/a:

Swoją opinię wyraziłem już na FB, po tym, co tam przeczytałem. Także jeszcze raz proponuję wszystko przemyśleć i nie robić nic na hurra :)

P Śl 

Wysłany: 2012-07-06, 13:24   

Kolejna reklama

Onet.pl napisał/a:
W Piekarach skracają godziny otwarcia sklepów
Liczne skargi mieszkańców Piekar Śląskich dotyczące zakłócania porządku publicznego w miejscach sprzedaży alkoholu skłoniły władze miasta do skrócenia godzin otwarcia sklepów.

Tak przynajmniej brzmi uzasadnienie do uchwały, jaką podjęli piekarscy radni.

Nie do północy, a tylko do godz. 22 czynne będą placówki handlu detalicznego i zakłady usługowe. Dodatkowo zmianie ulegają też godziny pracy lokali gastronomicznych – w niedzielę taki punkt zostanie zamknięty również o godz 22. Do tej pory restauracje i bary zamykano dopiero o północy. Godziny otwarcia stacji paliw pozostają bez zmian – będą czynne całą dobę. Podobnie w przypadku sklepów branży piekarniczo-cukierniczej. Jedynym ukłonem w stronę klientów lokali gastronomicznych pozostaje zapis dotyczący godzin otwarcia tych miejsc w weekendy. W piątek i sobotę będą one czynne całą dobę.

Wyjątek stanowi wspomniana niedziela. W uchwale rozróżniono także ogródki gastronomiczne – mogą być czynne we wszystkie dni tygodnia tylko od godz. 8. do 22. - Podejrzewamy, że nadzór prawny wojewody śląskiego zakwestionuje tę uchwałę. Nie można rozgraniczać restauracji na wnętrze i jego ogródek piwny. To jeden i ten sam lokal! - nie kryje zdenerwowania Tomasz Flodrowski, radny który jest przeciwny zamykaniu sklepów o godz. 22. - Ponadto nie przekonuje mnie argument dotyczący zachowania ciszy. Nikt nigdy nie przedstawił mi statystyk interwencji czy to straży miejskiej czy policji przed tymi lokalami. Albo chcemy, by miasto tętniło życiem albo zamierzamy stworzyć sypialnię – komentuje radny.

Opozycja twierdzi, że ich liberalny projekt zmian leżał w szufladzie niemal dwa lata. - Władza nie zamierzała się nad nim pochylić. Od początku byliśmy przeciwni jakimkolwiek ograniczeniom w godzinach pracy sklepów i lokali gastronomicznych – przyznaje Sława Umińska, radna opozycji. Tego pomysłu jednak nie udało się przeforsować. Większość radnych opowiedziała się za zamknięciem sklepów o godz. 22. - W podjęciu decyzji kierowałem się naturalnym rytmem dobowym – argumentuje Krzysztof Seweryn, przewodniczący rady miasta.

http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html

MephiR 

Wysłany: 2012-07-06, 16:24   

DYDAK23 napisał/a:

WOW! 500 osób w 20-kilka godzin. Ludzie naprawdę muszą być wkurzeni za tą uchwałę. Referendum? :P

Gizela 

Wysłany: 2012-07-07, 10:02   

^^^ Teraz jest już 661 osób. Ciekawe ile z nich przyjdzie w piątek pod urząd?

kamilw 

Wysłany: 2012-07-08, 13:10   

Na uwolnienie godzin handlu bym nie liczył, jak pisałem wcześniej, lepiej zrobić to stopniowo. Trzeba zobaczyć jakie to będzie przynosiło efekty. Bierzmy pod uwagę głos przeciwników takich rozwiązań. Trzeba ich stanowisko uwzględnić albo przekonać, że wszystko będzie w porządku, gdy każdy sklep i lokal będzie mógł pracować 24h/dobę.

Cały czas mam wątpliwości, co do sklepów znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Tam, gdzie są skargi mieszkańców, trzeba na to zareagować. Ograniczenie godzin handlu, to taka pierwsza myśl. Biorąc pod uwagę argumenty takich mieszkańców, trudno się z nimi nie zgadzać.

Obecna uchwała wprowadza jednak zbyt duże ograniczenia. Dlatego najlepiej będzie obecnie wypracować rozwiązanie pośrednie.

A może w okresie letnim powinno się wprowadzić inny czas pracy lokali gastronomicznych - wydłużyć godziny. Ukłon w stronę mieszkańców, którzy by sobie tego życzyli.

a1_piekary 

Wysłany: 2012-07-08, 16:42   

Cytat:
Zakaz nie dotyczy branży piekarskiej i cukierniczej. Wystarczy wystawić regał z chlebem i bułkami i mamy sklep nocny!

Źródło: http://www.fakt.pl/W-Piek...y,167574,1.html

Gizela 

Wysłany: 2012-07-08, 17:46   

kamilw napisał/a:
Cały czas mam wątpliwości, co do sklepów znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Tam, gdzie są skargi mieszkańców, trzeba na to zareagować. Ograniczenie godzin handlu, to taka pierwsza myśl. Biorąc pod uwagę argumenty takich mieszkańców, trudno się z nimi nie zgadzać.

Jest jedno"ale". Przykładowo taki nocny może mieścić się w wolnostojącym pawilonie obok budynku mieszkalnego. Co wtedy? Przecież odgłosy z takiego sklepu są tak samo słyszalne, jak ze sklepu w budynku mieszkalnym.

kamilw 

Wysłany: 2012-07-08, 20:03   

No masz słuszność i w wielu przypadkach tak to właśnie wygląda. W ogóle słyszałem pogłoski, że mają być jakieś odgórne przepisy ustawowe związane z ograniczeniem dostępu do alkoholu i ma to zahaczać właśnie o handel trunkami :) Ale nie wiem o co chodzi dokładnie, mam zamiar poszukać i się rozeznać.

Co do Piekar, pisałem że mnie osobiście nie przeszkadza ograniczenie (ale w pierwotnej wersji), bo dla mnie nie ma ono większego znaczenia. Jednak rozumiem, że wielu mieszkańców chce kupować późnym wieczorem. Trzeba też brać pod uwagę "atrakcyjność" miasta. Sklepy dla mnie na to nie wpływają, jak pisałem.
Co do lokali gastronomicznych - ograniczenia są zbyt restrykcyjne.

Ciekawe jak będą wyglądały imprezy miejskie i o której się będą kończyć. I jak będzie tam ze spożyciem alkoholu ;)

P Śl 

Wysłany: 2012-07-09, 10:23   

Najsmieszniejsze jest branie po uwage opinii policji w tym miescie, bo policja jest od egzekwowania prawa, a nie od jego uchwalania. Oczywiscie nie jest zadna tajemnica, ze w naszym miescie policji najwygodniejsze jest odwracanie glowy i udawanie, ze nie widza, ze cos sie dzieje. Jesli uchwala weszla by w zycie to rozumiem, ze dzieki wspanialomyslnosci wladz na Manhattanie juz nie bedzie w tygodniu picia w Imperium, tylko o 22 zaczynaja sie przenosiny na okoliczne laweczki. Na pewno bedzie wielkie zadowolenie.

MephiR 

Wysłany: 2012-07-10, 19:11   

Petycja w sprawie zamykania sklepów na noc: http://www.petycjeonline....ary-slaskie/923

Na razie podpisało się 180 osób.

Odpowiedz do tematu