Poprzedni temat «» Następny temat
Co jest istotą śląskości?
Autor Wiadomość
Justyn 

Wysłany: 2010-11-27, 16:54   

Tak mi zapadł w pamięć ten fragment, że jesteśmy w Europie, a Europarlamentem rządzi rodowity Ślązak spod samego Zaolzia, że udało mi sie nie przegapić tego oto artykułu:

http://www.tvs.pl/informacje/31182/

kamilw 

Wysłany: 2010-11-27, 20:27   

Hm, no właśnie. Tak jak już było mówione wiele razy i co też widać po komentarzach pod artykułem i co widać między słowami w dążeniach do autonomii - nienawiść i żal do Polski i Polaków. Smutne, ale prawdziwe. Właśnie takie ruchy burzą obraz regionu, zniechęcają do siebie, robią więcej szkody niż pożytku. Niech każdy sobie popiera co chce, ale fakty to fakty. Autonomię realnie popiera garstka ludzi, nawet na Śląsku. Buzek dobrze mówi.

as 

Wysłany: 2010-11-28, 00:19   

Nie wiem za co tak wszyscy czcza p. Buzka? Za to, że za rządów AWS doprowadził do zamknięcia tylu kopalń i hut?

kamilw 

Wysłany: 2010-11-28, 11:49   

To chyba podobnie jak z Balcerowiczem - w Polsce wielu nim gardzi, a na świecie jest uznawany za fachowca i jednego z najlepszych ekonomistów. U nas nie potrafi się uszanować pewnych spraw, a poza tym wielu ludzi po prostu ich nie rozumie.

LadyAllomorph 

Wysłany: 2010-11-28, 13:11   

Balcerowicz stał się wrogiem publicznym nr 1, bo kazał zaciskać pasa. A my, jak Grecy, pasa zaciskać nie lubimy. Zastaw się, a postaw się. Ja mam szacunek do długoterminowych projektów Balcerowicza, którym ludzie nie chcieli zaufać.

kamilw 

Wysłany: 2010-11-28, 13:25   

No tak,trzeba docenić to co zrobił i co chciał zrobić. Mnie od zawsze dziwi szargane autorytetów w Polsce, tak jakbyśmy ich mieli za dużo. Na Kołodkę też słychać pojękiwania i narzekanie tu i ówdzie, a to kolejna osoba, która na świecie uznawana jest za wybitnego fachowca.

Aleksandra 

Wysłany: 2010-11-29, 08:53   

kamilw napisał/a:
Mnie od zawsze dziwi szargane autorytetów w Polsce, tak jakbyśmy ich mieli za dużo.

kamilw, z pewnością jest Ci znana mentalność dużej części polskiego społeczeństwa: "Ja wiem lepiej i nikt mi nie będzie mówił, co mam robić" ;)

Maciek 

Wysłany: 2010-12-18, 00:32   

Jedną z zasad Śląskości jest jej różnorodność , w którą właśnie się wsłuchuje.

Jeśli dla kogoś jest to "dupowatość" czy powód do wstydu za naszą - (kulturę , tradycje i obyczaje) to nie pozostaje mi nic innego jak tylko powiedzieć że wcale nie czuje tej Śląskości a jak jej nie czuje to nadzwyczajnie nie jest Ślązakiem , to tyle z mojej strony.

:luzak:
http://www.youtube.com/watch?v=fz9PncU74to

LadyAllomorph 

Wysłany: 2011-01-07, 12:07   

Tak zbaczając z tematu - pojechałam na Święta do Ciechocinka, gdzie rodzice akurat wtedy byli w sanatorium. Po drodze, w Aleksandrowie Kujawskim, spotkałam dwóch przemiłych panów, z których obaj byli w Piekarach i świetnie znają nasze miasto :) Jeden z nich nawet pracował na kopalni Julian przez 3 miesiące. Mieli bardzo pozytywne wspomnienia ze Ślązakami i wyrażali się o nas bardzo ciepło - że jesteśmy gościnni, lojalni i pracowici.

Jeśli Ślązak jest dupowaty, to tylko w tym sensie, że czasem daje się wykorzystywać. Poza tym wydaje mi się, że jesteśmy aż nazbyt wytrwali, obrotni i zaradni ;)

TEKUM 

Wysłany: 2013-04-08, 18:30   

... ostatnio zauważyłem, ze najwięcej do powiedzenia na temat kultury, historii, Społeczeństwa a przede wszystkim PRZYSZŁOŚCI w tym Autonomii naszego Wiyrchniego Ślunska mają ludzie którzy nie są ani nie byli nigdy związani z tą Ziemią z tym Hajmatem.

... no cóż gdybym dłużej pomieszkał na Grenlandii też zapewne bym dyskutował czy ma mieć autonomię czy pozostawać nadal pod pełną okupacja duńską :) tylko czy to miałoby jakąkolwiek wartość :(

Odpowiedz do tematu