Poprzedni temat «» Następny temat
Rozbiórka hałdy w Brzezinach
Autor Wiadomość
Gizela 


Wiek: 32
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-08-07, 13:10   Rozbiórka hałdy w Brzezinach

Gazeta Wyborcza napisał/a:
Uciążliwa rozbiórka hałdy
Usuwanie hałdy hutniczej w Piekarach Śląskich to dla mieszkańców prawdziwy koszmar. Samochody wypełnione gruzem niszczą drogę, a w powietrzu ciągle unosi się kurz. - I my musimy to wdychać - żalą się ludzie.

Gdy popada, ulica Biskupa Herberta Bednorza w Brzezinach Śląskich, południowej dzielnicy Piekar Śląskich, zamienia się w bagno. Nie lepiej jest w słoneczne dni. - Wtedy kurz unosi się w powietrzu. Brud zaściela chodniki, osiada na trawie i samochodach. Nie da się tędy ani przejść, ani przejechać - mówi Małgorzata Hołoniewska, mieszkanka dzielnicy.

Koszmar zaczął się, gdy właściciel hałdy po działającej przed laty w Brzezinach hucie cynku i ołowiu Orzeł Biały zdecydował się rozebrać nasyp, a to, co z niego zostanie, wywieźć między innymi pod budowę autostrady. Terminy gonią, więc codziennie spod hałdy wyjeżdża nawet kilkaset załadowanych do pełna ciężarówek. Fragmenty żużlu z wytopu metali, ziemia i pył spadają z naczep na drogę. - A brud, który spada z kół samochodów, zmieszany z wodą daje coś w rodzaju błota pośniegowego. Płacimy podatki, więc dlaczego nikt nie dopilnuje, aby droga była czysta i bezpieczna? - pyta Tomasz Hołoniewski, mąż pani Małgorzaty. Dodaje, że sprawę wielokrotnie zgłaszał straży miejskiej. - Przyjeżdżają, oglądają, raz na jakiś czas upominają, ale to na nic. Cała ulica dalej tonie w mazi - denerwuje się mężczyzna.

- Podejmujemy odpowiednie działania, zmierzające do zdyscyplinowania właściciela hałdy. Nałożyliśmy już na niego mandat. Więcej nie możemy - odpowiada Wojciech Golasiński, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich.

Sprawą zainteresował się już magistrat. Zezwolenie na odzyskiwanie odpadów właścicielowi hałdy wydał tutejszy wydział ochrony środowiska. - Ale pod pewnymi warunkami, wśród których znalazło się m.in. stworzenie kurtyny wodnej w celu ograniczenia emisji pyłów do powietrza, mycie kół wyjeżdżających z placu pojazdów i drogi - wylicza Katarzyna Mroczka, kierowniczka referatu ochrony środowiska i rolnictwa w piekarskim magistracie. Zapewnia, że na miejscu byli już inspektorzy z urzędu. Podczas kontroli nie padało, więc droga była sucha, w powietrzu unosił się tylko kurz. Ale skargi od mieszkańców spowodowały, że urzędnicy wysłali do właściciela hałdy wezwania do usunięcia szkód. - Firma ma problem z podciągnięciem wody na teren załadunku ciężarówek, trzeba zrobić przekop z drugiej strony ulicy. Zapewniano nas jednak, że woda będzie za trzy miesiące - zaznacza kierowniczka.

Mieszkańcy Brzezin nie chcą tak długo czekać. Boją się, że fruwające w powietrzu kawałki z obróbki metali mogą odbić się na ich zdrowiu. - Rzeczywiście, hałdy górnicze i hutnicze nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Metale ciężkie z łatwością przenikają do płuc, co może za kilka lat odbić się na zdrowiu - ostrzega Jerzy Parusel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Mroczka uspokaja, że firma rozbierająca brzezińską hałdę ma co kwartał robić badania pyłów. - Przekroczeń norm nie stwierdzono - zaręcza i dodaje, że magistrat będzie się sprawie przyglądać. Jeżeli właściciel hałdy nie usunie szkód przy ul. Bednorza, może liczyć się z cofnięciem pozwolenia na odzyskiwanie odpadów.

- Staramy się jak możemy, ale nie sposób wymyć wszystkie samochody. Mamy zamiatarki, zamówiliśmy już polewaczkę. Przy budowie biurowców też są uciążliwości - wzrusza ramionami przedstawiciel firmy Energopol, właściciela hałdy w Piekarach Śląskich.

http://katowice.gazeta.pl...orka_haldy.html
 
 
Gizela 


Wiek: 32
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-08-26, 21:13   

Dziennik Zachodni napisał/a:
Hałda w Brzezinach daje mieszkańcom w kość
Brzezinianie od kilku miesięcy mogą o sobie mówić, że biorą udział w operacji "Pustynna Burza". W gorące i wietrzne dni, nad dzielnicą unoszą się tumany pyłu z rozbiórki hałdy przy ul. Bednorza, z której kruszywo pod budowę dróg wydobywa firma WPRIiR Energopol - WSK. Mieszkańcy wciąż boją się pyłu, który - jak twierdzą - może zaszkodzić ich zdrowiu i zdrowiu ich dzieci.

- Ta hałda to sam ołów. Teraz rozkopują ją, a my toniemy w pyle. Moje dzieci w ubiegłym roku szkolnym miały badania stężenia ołowiu we krwi, które wykazały, że mają po 4 i 5 jednostek. Niby w normie, ale i tak więcej niż mają dzieci z terenów nieprzemysłowych. My wreszcie chcemy zacząć żyć bezpiecznie - mówi pani Monika (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), którą spotkaliśmy na cmentarzu w Brzezinach.

Urzędnicy magistratu uspokajają. - Do wniosku o wydanie decyzji ma rozbiórkę hałdy wnioskodawca dołączył badania, z których wynika, że stężenia substancji szkodliwych w odpadach są na poziomie od kilkadziesiąt do kilkaset razy mniejsze od wartości dopuszczalnych, określonych w rozporządzeniu - informuje Artur Madaliński, rzecznik Urzędu Miasta w Piekarach.

By zminimalizować wpływ hałdy na życie mieszkańców dzielnicy, po czerwcowych zgłoszeniach brzezinian, którzy skarżyli się na gigantyczne zapylenie, urzędnicy wezwali firmę rozkopującą hałdę do usunięcia naruszeń warunków umowy z miastem. Energopol, ukarany przez strażników miejskich trzema mandatami za zanieczyszczanie jezdni, został zobowiązany do czyszczenia kół ciężarówek opuszczających teren hałdy, stosowania kurtyn wodnych , ograniczających pylenie i wysyłania monitów o stopniu zapylenia.

- Mamy czujniki elektroniczne, które co miesiąc wykonują pomiary, polewaczkę, która zrasza drogi wewnętrzne i zamiatarkę kursującą ul. Bednorza. Myjemy też koła stu ciężarówek, które opuszczają codziennie teren wyrobiska - mówi Maciej Szafrański z Energopolu.

Przy dużym wietrze nawet te zabezpieczenia nie pozwalają całkowicie usunąć zapylenia. Brzezinianom pozostaje czekać. Za miesiąc zakończy się tegoroczny etap rozbiórki hałdy.

http://piekaryslaskie.nas...024c6d427,1,3,3
 
 
Esmeralda 


Wiek: 31
Posty: 9
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2014-04-07, 11:26   

Wątek stary, ale wiecie co...zastanawia mnie jedno: dlaczego zawsze zauważa się te złe strony takich "akcji"?
W ogóle większość ludzi słyszy "hałda" i od razu ma negatywne skojarzenia ;P Jeśli i wy do nich należycie, to polecam zajrzeć na fb: https://www.facebook.com/...5947203?fref=ts i trochę poczytać o akcjach pro-ekologicznych i pro-społecznych realizowanych chociażby przez spółkę Haldex, przyda się trochę świeżego spojrzenia na sprawę, zwłaszcza w obliczu zamykania kolejnych kopalń i ograniczenia wydobycia węgla na Śląsku... Kiedyś wszyscy zauważą, że górnictwo to nie tylko "ciemna strona mocy", ale niestety wtedy będzie już za późno... A powiedzcie ilu z Was pali w domu czymś innym niż węgiel? Na terenie Piekar jest przecież sporo domków jednorodzinnych, na mojej (długiej) ulicy tylko dwie osoby mają solary, reszta wrzuca do pieca węgiel aż huczy ;)

W nawiązaniu do samego artykułu: ludzie na pył narzekali, ale drogi to by się chciało mieć, prawda? No sorry, ale coś za coś.
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-04-07, 22:12   

Esmeralda napisał/a:
A powiedzcie ilu z Was pali w domu czymś innym niż węgiel? Na terenie Piekar jest przecież sporo domków jednorodzinnych, na mojej (długiej) ulicy tylko dwie osoby mają solary, reszta wrzuca do pieca węgiel aż huczy

A co ma wspólnego solar z węglem?
 
 
tomjery 


Posty: 1
Skąd: pakistan
Wysłany: 2014-12-01, 11:20   

Po odsłuchaniu, przeczytaniu relacji Obserwatora z wypowiedzi osoby z firmy MiR nie mam wątpliwości, że więksi inwestorzy będą nas omijać szerokim łukiem tak długo jak długo trwać będzie obecna władza.
_________________
adil
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-12-01, 12:10   

tomjery napisał/a:
Po odsłuchaniu, przeczytaniu relacji Obserwatora z wypowiedzi osoby z firmy MiR nie mam wątpliwości, że więksi inwestorzy będą nas omijać szerokim łukiem tak długo jak długo trwać będzie obecna władza.

Mozesz rozwinąć temat bo jakos nie bardzo wiem o co chodzi.Inni chyba też.
 
 
P Śl 


Posty: 582
Skąd: MHN
Wysłany: 2014-12-01, 12:13   

A ja mam jakieś deja vu, że to chyba są skopiowane moje słowa sprzed iluś miesięcy na tym forum.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


  Facebook

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme by: PatrykSpec | bilety lotnicze | bilety autokarowe | kino Bytom


Wszelkie Prawa Zastrzeżone, (c) Zeld Strona Główna | Pomoc