Poprzedni temat «» Następny temat
Czy państwo powinno zainterweniować w sprawie franka?
Autor Wiadomość
Irek 

Wysłany: 2015-01-27, 13:18   Czy państwo powinno zainterweniować w sprawie franka?

Problem jest poważny, bo wiele osób może stracić płynność finansową. Pytanie więc, czy państwo powinno nic nie robić ? A może powinno w jakiejś części spłacać kredyty frankowców? Przecież to nie ich wina, że kurs poleciał na łeb na szyję.

Xyo 

Wysłany: 2015-01-27, 14:30   

Nie państwo...
Państwo powinno stwarzać sensowne warunki i ograniczać ryzyko, które podejmują obywatele. Na razie problem polega na tym, że ludzie są z góry na straconej pozycji w przypadku ich konfliktu z bankami.
Np gdy przykładowemu Kowalskiemu zamkną kopalnię i nie będzie mógł spłacać kredytu to najpierw straci mieszkanie (bez sądu -> bankowy tytuł egzekucyjny) a potem i tak może pozostać z długiem w wysokości niemalże początkowej wartości kredytu. Kowalski jest umoczony do końca życia.
Inaczej w Stanach -> mr. Smith gdy straci robotę i nie jest w stanie spłacać kredytu straci mieszkanie (częściej dom). Ale potem jest czysty. Zastawem kredytu był dom i tyle. Może rozpocząć od zera gdzie indziej.
Niestety u nas bank niemalże niczym nie ryzykuje. Ryzykuje tylko kredytobiorca.

czar.m 

Wysłany: 2015-01-27, 18:03   

Widzę, że nie tylko ja na Śląsku popieram partie pokroju JKM :)

Poczęści jest to ich wina i po części jest to wina banków. Z jednej strony frankowcy często podejmowali nieracjonalne decyzje nawet w sytuacji gdy nie posiadali odpowiedniej zdolności kredytowej. Z drugiej strony banki też trochę na siłę chciały sprzedawać kredyty hipoteczne. Dwie strony transakcji powinny ponieść konsekwencje. Ba! A niektóre banki rządają często dodatkowego zabezpiecznie. Tak jak np zostało to opisane w tym wątku: http://www.forum-kredytow...-chf-54817.html

robson89 
robson89

Wysłany: 2015-03-23, 08:58   

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że banki niekiedy na siłę oferowały kredyty we frankach, a nie oszukujmy się, nie wszyscy są tak “mocno” wyedukowani w temacie finansów i część podpisała umowę nie znając wszystkich wad i zalet takiego rozwiązania. W sieci nie brakuje przykładów takich historii. Moja opinia jest taka: jeśli zarabiam w złotówkach, to w złotówkach biorę kredyt i żaden bank i oferta nie przekona mnie do zmiany decyzji. Na stronie kruk zadłużenia znajdziesz kalkulator, który pozwoli Ci obliczyć ile miesięcznie możesz poświęcić na spłatę długu. Może przyda się osobom, które przez obecny kurs franka mają kłopoty finansowe.

georg111 

Wysłany: 2015-03-23, 15:11   

Teraz jest płacz i lament bo frank stoi wysoko.Ale jak stał nisko to nikt nie narzekał,że ma małą ratę.Wiedziały gały co brały.Natomiast postepowanie banków to inna bajka,tym bardziej,że nikt na siłę nikogo nie zmuszał do konkretnego kredytu.
I żeby nie było to ja tez mam kredyt we frankach i muszę z nim żyć.

slask 
dobre, bo slaskie

Wysłany: 2015-03-24, 12:59   

Mnie denerwuje to, że teraz Państwo chce pomagać zadłużonym. A ci, którzy podpisywali umowę byli informowani, że jest ryzyko. Chcieli zaoszczędzić, a teraz jeszcze liczą na pomoc?

robson89 
robson89

Wysłany: 2015-04-07, 13:36   

slask napisał/a:
Mnie denerwuje to, że teraz Państwo chce pomagać zadłużonym. A ci, którzy podpisywali umowę byli informowani, że jest ryzyko. Chcieli zaoszczędzić, a teraz jeszcze liczą na pomoc?

Zgadzam się, myślę ze mamy w kraju inną grupę osób bardziej potrzebujących niż osoby które mają kredyt we frankach, tym bardziej ze biedny takiego kredytu nie dostanie...

Irek 

Wysłany: 2015-04-21, 15:34   

A ja myślę, że państwo powinno zająć się zarządzaniem, a nie pomocą.

Odpowiedz do tematu