Poprzedni temat «» Następny temat
Piekary Śląskie mają nową stronę
Autor Wiadomość
Gizela 

Wysłany: 2011-07-27, 07:45   Piekary Śląskie mają nową stronę

Wchodzę dziś na stronę Urzędu Miejskiego, żeby sprawdzić co się dzieje w mieście, a tu inna strona :co3: . Przez moment zastanawiałam się, czy dobrze trafiłam, ale jednak dobrze. Wszystko wyjaśnia poniższy news:
UM Piekary Śląskie napisał/a:
Nowa strona Urzędu Miasta
Minęły dwa lata od momentu, kiedy uruchamialiśmy nową stronę internetową miasta. W tym czasie odnotowaliśmy 1, 3 mln wejść na witrynę Urzędu Miasta. Nieustannie nadchodziły do nas sugestie mieszkańców, dotyczące wyglądu i działania portalu miejskiego. Wiele z nich wzięliśmy pod uwagę, przygotowując nową stronę, którą uruchamiamy właśnie dzisiaj.

Strona miasta jest jednym z naszych podstawowych narzędzie komunikacyjnych. Liczba osób, odwiedzających stronę stale rośnie. Dlatego postanowiliśmy jeszcze bardziej usprawnić nasz serwis miejski. Przez dwa lata mieliśmy okazję sprawdzić, które elementy strony cieszą się wśród mieszkańców popularnością, a z których możemy zrezygnować.

Przede wszystkim zadbaliśmy o przejrzystość strony – wydzieliliśmy specjalne zakładki dla mieszkańców, dla turystów i dla inwestorów. Usprawniliśmy mechanizm funkcjonowania newslettera, utworzyliśmy zakładkę, w której publikujemy audycję „Nasze Sprawy”, zaktualizowaliśmy zawartość informacyjną, dane teleadresowe.

Rzecz jasna, budowa strony nie jest jeszcze zakończona. W najbliższych tygodniach planujemy dodawać do niej kolejne elementy i funkcjonalności. Zachęcamy do korzystania z newslettera, przesyłana nam uwag, dotyczących strony i – oczywiście – do codziennego zaglądania na www.piekary.pl

http://piekary.pl/pl/10/1311713814/2

Mam mieszane uczucia, co do wprowadzonych zmian. Rzeczywiście jest bardziej przejrzyście, ale coś jest nie tak ze środkową częścią i póki co nie potrafię tego jeszcze zdefiniować.

A co Wy sądzicie o nowej stronie UM?

MephiR 

Wysłany: 2011-07-27, 20:43   

Dziwnie rozwiązali promowania wybranych artykułów. Wygląda to jak sprzed 5-ciu lat. Powinni zastanowić się nad instalacją jakiegoś slidera. To lepsza opcja, bo pozwala na skuteczniejsze zdobywanie zainteresowania internautów.

Reszta jest OK. Widać, że starano się jak najlepiej dostosować witrynę pod pozycjonowanie.

kamilw 

Wysłany: 2011-07-28, 16:42   

Ja miałbym nieco uwag do tej strony. A już sonda mnie rozbiła, szczególnie odpowiedzi, które są do wyboru :)

Co do dostosowania pod pozycjonowanie - sorry, ale po czym widzisz, że została jak najbardziej dostosowana? Po braku tekstów alternatywnych dla linków i obrazków, po słabych meta-tagach?

A inne rzeczy to np.:

W wersjach obcojęzycznych działa tylko 1 zakładka - o mieście, pozostałe są nieaktywne.
Link "centrum zarządzania kryzysowego" ściśnięty byle się zmieścił, belki tytułowe, te ciemnoniebieskie - tytuły przemieszane z linkami tj. np. "co gdzie kiedy" i "zagłosuj w sondzie" czy "polecamy" to zwykły teksty, a już "newsletter" to link - a wygląd belek niczym się nie różni - to mylące. Poza tym ta czcionka w belkach jest dla mnie brzydka ;P

Trzy bloki główne, na które podzielona jest strona (lewy z menu, środek z newsami i treścią, i prawa z linkami itd) są zbyt blisko siebie tj. ciasno między nimi. Odstępy między blokami mogłyby być nieco większe.

Faktycznie do tych newsów w wielkim boxie przydałby się raczej slider, tak popularny i powszechny i już opatrzony przez użytkowników. Poza tym obecna wersja - jeden wielki blok ze zdjęciem i treścią, poniżej 4 bloczki z foto i tytułami, a jeszcze niżej dwie kolumny linków tekstów dla mnie jako całość jest to nieczytelne - aktualności np. 5 czy 6 najnowszych/najważniejszych mogłyby być w sliderze z dużymi zdjęciami, a poniżej np. jednokolumnowy blok z aktualnościami typu zdjęcie miniaturka - treść podstawowa + link więcej.

Dwukolumnowy blok z linkami do aktualności - po lewej stronie (środek i lewa za drugą kolumną) ma ustawione obramowanie kreskowane, a z prawej (prawa pierwszej kolumny) tego obramowania nie ma. Brakuje chyba efektu hover dla linków (zmiana koloru, choćby nieznaczna, bez dekoracji).

Link "Archiwum aktualności" mógłby wyglądać inaczej niż linki do newsów (np. mniejsza czcionka + pogrubienie).

Problem to fakt, że niektóre z grupy linków w bocznym menu wyrzucają poza serwis, czasem do miejsc, z których nie ma powrotu do strony miasta (tzn. można wrócić korzystając z przycisków przeglądarki, co dla wprawionej osoby będzie oczywiste, ale dla wielu osób będzie zagadką). Wyjście poza stronę miasta powinno być jakoś sygnalizowane.

Cały dolny blok - pozostał z poprzedniej wersji strony - jest ok i jest często stosowanym rozwiązaniem dla grup linków. Przydałby się jakiś efekt hover dla linków - choćby lekkie rozjaśnienie tekstu, bez dekoracji.

Dodając do tego niekonsekwencję np. zakładka "Dla turysty" - klikając kolejne linki w lewym menu zobaczymy kolejne treści. Niektóre treści mają "podwójne" tytuły (różną czcionką), a niektóre pojedyncze.

"Wyślij e-kartkę" - fajny pomysł, jednak tabela z wykazem dostępnych kartek mogłaby być wyśrodkowana, a tytuły w menu i w nagłówku treści takie same, aby nie wprowadzać zamętu (wyślij e-kartkę - wyślij widokówkę, a do tego niżej pocztówki z Piekar Śląskich).

Zakładka "Urząd/Samorząd" - lewe menu - link "Miejski Rzecznik Konsumentów" - po wczytaniu tej treści, prawa kolumna przesuwa się pod środkową (tzn. rozsypuje się nieco układ strony) - a przyczyna to źle zagnieżdżone bloki - blok div prawa jest zagnieżdżony w bloku div glowna, a powinien być poza nim, o ile dobrze widzę na innych podstronach z treściami (mogę się jednak mylić lub źle widzieć).

Ok, jak będę grzebał na tej stronie jeszcze, to pewnie coś dopiszę w temacie.

MephiR 

Wysłany: 2011-07-28, 23:19   

Wow! Ja aż tak wnikliwie nie analizowałem nowej strony UM. Przyznam się szczerze, że najzwyczajniej w świecie nie chciało mi się :P .

Na pierwszy rzut oka, strona sprawia wrażenie lepiej dostosowanej do mechanizmów wyszukujących. Niestety po zaglądnięciu do kodu wychodzą kwiatki, jak np. umieszczanie nagłówków w div-ach, a nie h1. Brakuje też tytułu danej podstrony w title oraz opisu zawartości w description (tzn. są, ale jednakowe dla wszystkich, a powinny być unikalne dla każdej strony).

Opcje ankiety są śmieszne. Brakuje chociażby możliwości zaznaczenia czegoś w rodzaju - krok w dobrą stronę, ale coś jeszcze trzeba poprawić.

Ułożenie aktualności jest niezrozumiałe. Rozdzielenie ich na dwie kolumny wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Ja osobiście w pierwszym odruchu miałem problem z ustaleniem, które wiadomości są najnowsze. Jeśli już muszą być dwie kolumny, to powinny zostać rozdzielone na kategorie. Np. w prawej najnowsze, a w lewej najpopularniejsze.

Wyróżniony artykuł jest zdecydowanie za duży. Zajmuje cały ekran. Aby dostać się do pozostałych newsów, trzeba przewijać stronę. To niewygodne.

W stopce powinny być podlinkowane zarówno obrazki, jak i teksty, a nie same ikonki. Internauci zwykle odruchowo klikają w tekst, a tam nie ma takiej możliwości.

Button newsletter wygląda jak belka jednej z sekcji menu i sprawia wrażenie, jakby powinno coś pod nim być. Ja dopiero po kliknięciu przekonałem się, że to button! Jeśli ma to tak pozostać, to koniecznie powinien zostać zaprojektowany w innym stylu.

No i gdzie jest mapa?! Czy 60-tysięczne miasto, które wkrótce będzie posiadać własny węzeł autostradowy, nie stać na internetowy plan gminy? Jeśli urzędnikom żal pieniędzy na rozwiązanie w rodzaju bytomskiego Sitplanu, niech skorzystają z darmowych Map Google. Jest możliwość dowolnego dostosowywania ich do indywidualnych potrzeb. Tu jest jeden z przykładów - http://bytomski.pl/page.php?id=8 . Takie narzędzie jest konieczne, jeśli Piekary chcą pozyskiwać turystów.

kamilw 

Wysłany: 2011-07-29, 12:06   

Heh, widzisz, zawsze da się coś znaleźć, ale nie zawsze jest tak, że dany element przeszkadza. Mogą zdarzyć się różnego kalibru błędy i niedopatrzenia itp, ale jedne trzeba usunąć bezwzględnie, a z innymi da się żyć.

W przypadku ww. strony Piekar uważam, że da się wskazać elementy do bezwzględnej poprawy. Jak usiądę w wolnej chwili, to jeszcze poszperam ;) W końcu jako mieszkaniec dbam o internetowy wizerunek miasta... :P

MephiR 

Wysłany: 2011-08-24, 18:33   

Nie wiedziałem że UM ma swoją stronę na FB - https://www.facebook.com/piekary.sl

kamilw 

Wysłany: 2011-08-26, 10:26   

Ostatnio było info na stronie miasta, że uruchomili profil na FB ;)

MephiR 

Wysłany: 2011-08-26, 13:33   

Nieźle im to idzie. W trzy dni nazbierali 200 fanów. Oficjalny fanpage Bytomia istnieje kilka miesięcy i ma ich zaledwie 118. Pod tym względem Piekary o wiele lepiej się spisują.

Tomeek 

Wysłany: 2015-06-24, 11:13   

Zgadza się FB daje radę :)

Odpowiedz do tematu