Poprzedni temat «» Następny temat
Jak podtrzymać pamięć po KWK "Andaluzja"
Autor Wiadomość
Ściebiorowski Ł 
www.sciebiorowski.plWiek: 38
Posty: 69
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2014-04-19, 12:32   Jak podtrzymać pamięć po KWK "Andaluzja"

Działalność i istnienie KWK „Andaluzja” w Piekarach Śląskich przechodzi ostatecznie do historii wyburzeniem ostatnich zabudowań i obiektów kopalnianych w tym w marcu 2014 szybu oraz budynku portierni i bramy głównej.
W ostatnim czasie bardzo wiele osób a zwłaszcza byłych pracowników kop. „Andaluzja” oraz mieszkańców nie tylko Piekar Śląskich, zwracają nam radnym szczególną uwagę na potrzebę zachowania należytej pamięci po „Andzie”.
Trudno się dziwić tym oczekiwaniom, bowiem kopalnia ta była przez lata motorem napędowym rozwoju Piekar Śląskich, a przede wszystkim dzielnicy Brzozowice-Kamień oraz główną żywicielką piekarskich rodzin.
Zwróciliśmy się więc, jako Klub Radnych Krzysztofa Turzańskiego (radni Tomasz Flodrowski, Grzegorz Gowarzewski, Stanisław Plajzner, Krzysztof Turzański, Sława Umińska-Duraj, Helena Warczok, Tomasz Wesołowski i moja osoba Łukasz Ściebiorowski) zarówno do Kompanii Węglowej S.A. jak i dyrektora KWK Piekary z pismem wyrażającym zasadność i potrzebę stworzenie na terenie kopalni, a optymalnie w miejscu byłej bramy głównej stosownego miejsca pamięci (np. tablica pamiątkowa, monument z infografiką czy też elementy górniczej tradycji), nawiązującego do ponad stuletniej działalności kopalni. Uważamy, że taki monument powinien powstać niezależnie od innych pojawiających się koncepcji, zwłaszcza ustawienia koła szybu przy Ośrodku Kultury „Andaluzja”. Podobne w treści pismo wystosował honorowy przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Miasta Piekary Śląskie Wiesław Umiński.
W odpowiedzi Kompania Węglowa poinformowała nas, że będzie opracowywany i projekt pomnika – symbolu. Do realizacji projektu przystąpi po 30.06.2014 tj. po planowanym terminie zakończenia likwidacji infrastruktury powierzchniowej. Miejmy nadzieję, że pomimo braku już samej kopalni taki pomnik będzie przypominał o niej przyszłym pokoleniom. Życzyć sobie należy również, aby obecne kłopoty Kompanii Węglowej nie powstrzymały tych planów.
Oczywiście pomnik to tylko jeden z elementów a istotne jest również to co jeszcze można zrobić w tym zakresie. Jedną z takich inicjatyw, które wstępnie zaproponowałem dyrektorowi i pozostałym członkom Rady Programowej Ośrodka Kultury „Andaluzja” jest zrealizowanie otwartej dla wszystkich fotografów wystawy zdjęć kopalni. „Andaluzja o Andaluzji” – czy taki projekt uda się zrealizować zobaczymy wkrótce. Być może sprzyjać temu będzie wystawa pamiątek, którą przygotowuje ZS nr 1 w Piekarach Śląskich. Zachęcam wiec wszystkich do przekazywania (wypożyczania) rzeczy związanych z działalnością KWK „Andaluzja”. Mile widziane również zdjęcia, których kilka miałem przyjemność podarować szkole. Zbiórka potrwa do 15 maja.

A może Państwo macie jeszcze jakieś inne pomysły jak zmierzyć się z tym tematem?
 
 
Igor Kałucki 
Igor_Kałucki


Posty: 73
Skąd: spiekar ;-)
Wysłany: 2014-04-19, 17:11   

Nie bardzo rozumiem tej idei pamięci a powyższe argumenty do mnie nie przemawiają. Osobiście wolałbym aby rozpoczęto rewitalizacje terenów po kopalni Andaluzja by zobaczyć jakieś tereny pod inwestycje.
Poza tym dlaczego ktoś uważa że kopalnia Andaluzja nie jest upamiętniana w naszym mieście? Ma nazwę ronda w Piekarach Śląskich. Osiedle Andaluzja tez będzie ma zawsze związane z byłą kopalnią Andaluzja.
 
 
jacky-x 


Posty: 21
Skąd: Duchowa St. Śląska
Wysłany: 2014-04-20, 11:17   

@Igor Kałucki
... a ja się zgadzam z Łukaszem. Ile jest już takich zapomnianych miejsc o których prawie nikt nie pamięta, a kiedyś były w centrum uwagi. Nazwy ulic, placów owszem przydatne ale jakieś konkretne informacje, pamiątki to co innego to jednoznacznie łączy nas z konkretną historią , tradycją i nie pozwala zapomnieć. Przykładowo kto dziś wie o szybach schmidt 1 czy 2, Tritex jest inwestycją, ale historii choćby skrawka, co było w tym miejscu brak. Może jestem syntementalny, ale szanuję tradycję i pamięć o tym co było kiedyś, bo człowiek wtedy jest bogatszy duchowo. Nie dajmy zapomnieć o historii naszej i naszych przodków. Pozdr
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-04-20, 12:36   

Skoro mamy już ronda Andaluzja i Julian to powinny tam stanąc jakies koła szybowe i wagoniki bo tak to sa zwykłe ronda i nic z tego nie wynika.
Może coś takiego
Albo takie
Ewentualnie takie coś

ps.Ciekawe,ze koło szybowe z Andy stoi w Wojkowicach zamiast na rondzie Andaluzja.
 
 
Igor Kałucki 
Igor_Kałucki


Posty: 73
Skąd: spiekar ;-)
Wysłany: 2014-04-21, 14:05   

No to jest jakiś kompromis. Od początku uważałem że sama nazwa Rondo Kopalni Andaluzja jest trochę idiotyczna ale gdyby uzupełnić to o wyeksponowanie jakiegoś kopalnianego elementu na wyspie tego ronda z odpowiednią tablicą pamiątkową to byłby to całkiem niezły pomysł.
 
 
zett1 


Posty: 0
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2016-04-16, 20:06   

Minęło trochę czasu, zdaje się, że ekipa wspomniana na początku wątku rządzi w Piekarach. Czy coś w temacie drgnęło, bo rzadko bywam w moim rodzinnym mieście>? Ale musi to by coś naprawdę dużego i solidnego, bo inaczej szybko rozkradną złomiarze. Ewentualnie- instalacja alarmowa :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


  Facebook

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme by: PatrykSpec | bilety lotnicze | bilety autokarowe | kino Bytom


Wszelkie Prawa Zastrzeżone, (c) Zeld Strona Główna | Pomoc