Poprzedni temat «» Następny temat
Bliżej Natury!
Autor Wiadomość
tukej 

Wysłany: 2011-01-10, 22:55   Bliżej Natury!

BĄDŹMY BLIŻEJ NATURY!

W ramach nowego projektu edukacyjnego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „BLIŻEJ NATURY” grupa młodzieży z piekarskich i tarnogórskich szkół prowadzić będzie najbliższym roku kampanię społeczną na rzecz ochrony przyrody.

Projekt ma na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat ochrony przyrody, w szczególności obszarów Natura 2000. Polega na przeprowadzeniu lokalnych kampanii społecznych przez przeszkolone osoby wraz z dziesięcioosobową grupą młodzieży.

Grupę projektową Bliżej Natury, zajmującą się obszarem Natura 2000 "Bagno Bruch koło Pyrzowic" w gminie Ożarowice tworzą uczniowie podstawówki: Weronika Nowak, Agata Szołtysik, Zuzanna Stych oraz Paweł Stych; uczennice gimnazjum: Martyna Palacz, Monika Wójcik oraz Patrycja Markiewicz a także uczennice szkół średnich: Daria Garus, Patrycja Hnatejko, Kasia Ahn oraz Agnieszka Garwolińska a także prowadzący Paweł Siwy (Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników).

Do tej pory odbyły się trzy kameralne spotkania organizacyjne służące zaplanowaniu kampanii, zapoznaniu się z problematyką ochrony przyrody oraz wzajemnemu poznaniu się uczestników a także wycieczka do piekarskiego lasu Dioblina.
W ramach projektu grupa Bliżej Natury zaoferuje mieszkańcom Piekar Śląskich, gminy Ożarowice oraz okolicznych miejscowości:
- wycieczkę zimową w ramach Zimowego Liczenia Ptaków
- wycieczkę wiosenną w ramach Spring Alive
- Ptasi Rajd
- informacje o tematyce przyrodniczej w lokalnych mediach
- ustawienie terenowej tablicy o obszarach Natura 2000
- oraz wiele innych atrakcji

Oficjalnymi lokalnymi partnerami projektu jest Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich oraz Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników.

Osoba kontaktowa:
Paweł Siwy
Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników
e-mail: siwy_gs@wp.pl
nr tel.: 663 363 858
www.otop.org.pl
www.przyrodapiekar.kg.net.pl

www.przyrodapiekar.fora.pl

P Śl 

Wysłany: 2011-01-11, 19:32   

Czy jedna z "atrakcji" bedzie blokowanie budowy A1 ? Bo jakos mi to od razu przychodzi na mysl jak slysze jakies towarzystwo ochrony przyrody, Ozarowice i Natura 2000.

kajper 

Wysłany: 2011-01-11, 23:50   

Uwaga tyle żenująca co śmieszna.

tukej 

Wysłany: 2011-01-12, 08:21   

P Śl napisał/a:
Czy jedna z "atrakcji" bedzie blokowanie budowy A1 ? Bo jakos mi to od razu przychodzi na mysl jak slysze jakies towarzystwo ochrony przyrody, Ozarowice i Natura 2000.

To już jest twój problem. Nie rozumiem tylko dlaczego nie zapytałeś po prostu jakie będą te inne atrakcje zamiast atakować. To jest projekt edukacyjny i jako taki ma na celu jedynie pozytywne akcje. Dlaczego starasz się od razu zdeprecjonować i na wstępie zaszufladkować coś naprawdę wartościowego? Powiedz może co ty zrobiłeś dla naszego miasta czy okolic (mam szczerą nadzieję, że to uczynisz) a jednocześnie zapraszam na naszą stronę internetową www.przyrodapiekar.kg.net.pl i zobacz na co my poświęcamy swój wolny czas i energię mając tylko z tego tytułu poczucie satysfakcji.
Widzisz, są ludzie którzy nie przeliczają wszystkiego na pieniądze ale mają świadomość, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, czego jesteśmy częścią. I jednocześnie nie dają się manipulować wszystkim tym u góry, którzy wmawiają społeczeństwu co jest potrzebne.

Ale ku uciesze twojej i podobnym tobie, napiszę - osobiście jestem przeciwko budowaniu autostrad, ponieważ problem nie leży w zbyt małej ilości dróg tylko w zbyt dużej ilości samochodów. Jestem zdania, że powinno się postawić na nowoczesną i przyjazną podróżnemu kolej, tak zresztą jak również przenieść transport tirowy na tory. To wcale nie jest utopia.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości to zapraszam do dalszej dyskusji na priv. Mam nadzieję, że skorzystasz z propozycji, nie zaśmiecając forum pisaniem nie na temat.

pozdrawiam

P.S. Z kolei niezłą atrakcją jest twój styl pisania - ni po polsku ni po ślunsku. Widzisz, każdemu może się coś nie podobać, ale trzeba mieć ku temu powody prawdziwe, a nie wydumane.

geo84 

Wysłany: 2011-01-12, 09:51   

I znowu mylą skrajnych ekologów z przyrodnikami. Nikt się nie zainteresuje, nie sprawdzi o co chodzi tylko pisze głupoty. Widział w TV że ktoś tam się wieszał na drzewach itd. i każdego kto wspomni o przyrodzie mierzy taką samą miarą.
A wystarczy tylko sprawdzić czym się zajmujemy.

romeck 

Wysłany: 2011-01-12, 11:11   

geo84 napisał/a:
I znowu mylą ...

Gorzej.
Mylą ekologów z eko-terrorystami!

Ekologia - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, o zależnościach pomiędzy organizmami oraz organizmami a ich środowiskiem.

Sozologia - nauka o ochronie środowiska (i ta jest potocznie mylnie nazywana ekologią)

Ekolodzy - tu: terroryści/pseudoekolodzy, wykorzystujący przyrodę dla celów zupełnie obok sezologii czy ekologii. (To są ogromne pieniądze często dawane im by sie "odczepili".)

MephiR 

Wysłany: 2011-01-12, 15:23   

tukej napisał/a:
Ale ku uciesze twojej i podobnym tobie, napiszę - osobiście jestem przeciwko budowaniu autostrad, ponieważ problem nie leży w zbyt małej ilości dróg tylko w zbyt dużej ilości samochodów. Jestem zdania, że powinno się postawić na nowoczesną i przyjazną podróżnemu kolej, tak zresztą jak również przenieść transport tirowy na tory. To wcale nie jest utopia.

Zgadzam się z Tobą, aczkolwiek uważam, że mimo wszystko Polska powinna mieć kilka autostrad, które odciążą zatłoczone drogi krajowe. To korzyść dla środowiska, ponieważ samochody stojące w korkach lub wlekące się z minimalną prędkością, emitują do atmosfery więcej zanieczyszczeń, chociażby z tego względu, że ich silniki dłużej pracują.

Przyznaję Ci pełną rację, że tiry powinny ustąpić miejsca kolei. W PRL-u chyba każdy większy zakład produkcyjny miał własną bocznicę kolejową i transportował towary za pomocą pociągów. Obecnie zdecydowana większość towarów przewożona jest ciężarówkami, co nie tylko powoduje większe zanieczyszczenie powietrza, ale też większe koszty utrzymania dróg (szczególnie że tiry wiecznie jeżdżą przeciążone). Niestety trudno spodziewać się, że szybko się to zmieni, podczas gdy infrastruktura kolejowa w naszym kraju jest w rozsypce.

P Śl 

Wysłany: 2011-01-12, 15:41   

Ja spytalem wprost czy to jakis poroniony greenpeace, czy to jakas normalna organizacja i co to ma na celu. A te wasze kompleksy to mnie malo interesuja, radzilbym sie zastanowic kto tu kogo atakuje.
tukej napisał/a:
Powiedz może co ty zrobiłeś dla naszego miasta czy okolic (mam szczerą nadzieję, że to uczynisz) a jednocześnie zapraszam na naszą stronę internetową www.przyrodapiekar.kg.net.pl i zobacz na co my poświęcamy swój wolny czas i energię mając tylko z tego tytułu poczucie satysfakcji.

A co ty sobie wyobrazasz, ze to twoje hobby to jakis pepek swiata, ze zaraz mam tez w tym kierunku dzialac ? Wole co innego niz roslinki.
tukej napisał/a:

Podrozni tak, ale jak transport kolejowy, tramwajowy, autobusowy wyglada w szczegolnosci w naszym regionie kazdy widzi. Zreszta chyba trzeba zadac pytanie, czy wy osobiscie z samochodow nie korzystacie, ze jestescie za takimi ograniczeniami ? Watpie.

Przeniesienie TIRow na tory, przynajmniej w 90% jest praktycznie niewykonalne i nie wyobrazasz sobie jakie by to mialo skutki dla ciebie, bo zapewne myslisz, ze ciebie to nie dotyczy.

tukej 

Wysłany: 2011-01-12, 16:05   

Żałuję P Śl, że nie skorzystałeś z możliwości "dyskusji" na priv. Dziękuję za wszystkie twoje uwagi i gratuluję podejścia do sprawy. :)

Wracając na stałe do merytorycznego tematu dyskusji -
już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców Piekar Śląskich i okolic na Zimowe Ptakoliczenie - wycieczkę zimową mającą na celu obserwację ptaków zimujących. Miejscem wycieczki będzie Kalwaryjskie Wzgórze, natomiast termin zostanie podany już wkrótce (po dopięciu wszystkich szczegółów) - będzie to albo ostatni weekend stycznia albo pierwszy weekend lutego.

P Śl 

Wysłany: 2011-01-12, 16:34   

Od dyskusji jest forum tymbardziej, ze poza wyborami nie ma tu o czym dyskutowac. Z drugiej strony jednak nie wiem o czym mielibysmy dyskutowac, mozesz sprobowac. Ja nie neguje, ze dbanie o przyrode wazne, ale autostrady i drogi tez wazne, i bynajmniej nie dla tego stada prywatnych puszek. Nie odpowiedziales na zasadnicze pytanie.
MephiR napisał/a:
(szczególnie że tiry wiecznie jeżdżą przeciążone).

Mephir, kto ci takich bajek naopowiadal ?. To, ze TIRy po 40 ton waza to jedno, a to, ze robimy beznadziejne drogi to drugie.
MephiR napisał/a:
W PRL-u chyba każdy większy zakład produkcyjny miał własną bocznicę kolejową i transportował towary za pomocą pociągów. Obecnie zdecydowana większość towarów przewożona jest ciężarówkami, co nie tylko powoduje większe zanieczyszczenie powietrza, ale też większe koszty utrzymania dróg (szczególnie że tiry wiecznie jeżdżą przeciążone).

Tak, zderzmy PRLowskie posiadanie bocznic z kapitalistyczna gospodarka, ciekawe jaki bedzie efekt... Wtedy to bylo wtedy, dzisiaj to jest dzisiaj. W PRLu byla zdecydowanie inna specyfika tej branzy niz dzisiaj.

MephiR 

Wysłany: 2011-01-12, 21:20   

P Śl, nie rozumiem Twojego ataku na Tukeja. Zachowujesz się jak typowy "polaczek", który dla zasady musi wszystko krytykować. Zamiast wejść na stronę Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników, ty od razu wydałeś osąd, że to jacyś chorzy ekoterroryści. I chciałbym Cię uświadomić, że ty nie "dyskutujesz", lecz "atakujesz". Od początku tego wątku dążysz do wszczęcia kłótni. Co Ci to da?

P Śl napisał/a:
Mephir, kto ci takich bajek naopowiadal ?. To, ze TIRy po 40 ton waza to jedno, a to, ze robimy beznadziejne drogi to drugie.

Po Twoich wypowiedziach mam wrażenie, że jesteś jednym z kierowców tirów, którym wydaje się, że są świętymi krowami na drodze i wszystko co złe, to nie oni.

P Śl napisał/a:
Od dyskusji jest forum tymbardziej, ze poza wyborami nie ma tu o czym dyskutowac.

Skoro Ci się nie podoba, to po co tu wchodzisz? Nikt Ci nie każe dyskutować na Spiekar.pl. To nie jest ustawowy obowiązek...

Wracając jednak do tematu...
tukej napisał/a:
już teraz zapraszam wszystkich mieszkańców Piekar Śląskich i okolic na Zimowe Ptakoliczenie - wycieczkę zimową mającą na celu obserwację ptaków zimujących.

W jaki sposób dokonuje się takiego liczenia? Skąd wiadomo, że danego ptaka nie policzono dwa razy?

tukej 

Wysłany: 2011-01-12, 22:19   

MephiR napisał/a:
W jaki sposób dokonuje się takiego liczenia? Skąd wiadomo, że danego ptaka nie policzono dwa razy?

Ciekawe pytanie. Sposób jest bardzo prosty :)
Przez co najmniej godzinę na wybranym obszarze liczysz wszystkie ptaki, z oznaczeniem co do gatunku. Dlatego osoby nie czujące się jeszcze najlepiej w oznaczaniu gatunków powinny liczyć z osobami troszkę znającymi już tę tematykę. Dlatego też jest organizowana nasza wycieczka - zapraszam wszystkich którzy chcieliby poznać gatunki ptaków zimujących w naszym mieście, czujących potrzebę kontaktu z przyrodą :)

Musisz dobrać ścieżkę wycieczki tak, aby nie przecinała się dwa razy właśnie w celu zminimalizowania ryzyka policzenia tego samego ptaka. Takie ryzyko jednak zawsze istnieje, ale to już należy zostawić specjalistom którzy będą zajmowali się opracowywaniem danych. W każdym bądź razie trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem.

pozdrawiam

geo84 

Wysłany: 2011-01-12, 22:46   

A żeby było śmieszniej to jestem i członkiem Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników i kierowcą tira :)
I tak tukej zapraszam wszystkich do miłego spędzenia czasu w otoczeniu przyrody.

P Śl 

Wysłany: 2011-01-13, 13:49   

MephiR napisał/a:
P Śl, nie rozumiem Twojego ataku na Tukeja. Zachowujesz się jak typowy "polaczek", który dla zasady musi wszystko krytykować. Zamiast wejść na stronę Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników, ty od razu wydałeś osąd, że to jacyś chorzy ekoterroryści. I chciałbym Cię uświadomić, że ty nie "dyskutujesz", lecz "atakujesz". Od początku tego wątku dążysz do wszczęcia kłótni. Co Ci to da?

Ja pytam czym sie zajmuja, zeby napisal krotko i zwiezle, bo niespecjalnie zachecila mnie ta strona, nie chce mi sie wnikliwie czytac jej, bo jest dosc robudowana i nie interesuje mnie ta tematyka za specjalnie. Zastanawiam sie czy to jakas organizacja typu greenpeace czy moze w jakims innym kierunku daza (na temat wymienionej troche widzialem, slyszalem i pewne zdanie sobie wyrobilem - ile w tym ochrony przyrody, a ile prywatnych interesow, ze to tak ujme). Natomiast to jak ty badz inni tobie podobni moje slowa odebrali to mi zwisa i powiewa, bo nie jestes dla mnie zadnym wyznacznikiem.
MephiR napisał/a:

Po Twoich wypowiedziach mam wrażenie, że jesteś jednym z kierowców tirów, którym wydaje się, że są świętymi krowami na drodze i wszystko co złe, to nie oni.

Chybione, choc nie do konca, bo o ile kierowca TIRa nie jestem o tyl branze znam dosc dobrze i wiem na ile przeniesienie TIRow na tory jest realne. Taka akcje daje sie wprowadzic jedynie przy wiekszych odleglosciach na pewno nie mniejszych niz 600-700km.
Nadal jednak nie odpowiedziales skad te rewelacje o tym, ze jezdza wiecznie przeciazone ? Najlepiej niech sie wypowie geo84 ile razy byl przeciazony, bo troche juz jezdzi ?.
MephiR napisał/a:

Skoro Ci się nie podoba, to po co tu wchodzisz? Nikt Ci nie każe dyskutować na Spiekar.pl. To nie jest ustawowy obowiązek...

Ty masz chyba problem z percepcja albo z rozumieniem. Jesli ja ci (bo Mephir i admin to jedno i to samo albo macie wiele wspolnego ze soba) zachecam kogos do dyskusji tutaj, a nie na priv, a ty mi kazesz spierdzeilac. Gratuluje podejscia, bo przeciez tutaj tyle do dyskutowania, ze hoho. Mozesz sobie zaklinac rzeczywistosc coz mnie to...

tukej 

Wysłany: 2011-01-13, 15:14   

P Śl proszę cię daruj nam już twoich niezłomnych argumentów bo one nikogo nie interesują. Jeśli uważasz. że "zapytałeś krótko i zwięźle" to jest mi bardzo przykro bo chyba inaczej te sformułowanie rozumiemy. Ale to już jest kwestia kultury osobistej co zresztą widać po reszcie twojej wypowiedzi.

A przede wszystkim cały czas piszesz nie na temat - a temat brzmi "Bliżej Natury" projekt edukacyjny. Więc proszę cię jeszcze o jedną rzecz - jeśli już musisz wypisywać te wszystkie ciekawe przemyślenia to załóż osobny wątek pod odpowiednim tytułem. Tam będziesz sobie mógł na nas narzekać i udowadniać swoje racje do woli. Nie zaśmiecaj tego wątku bo jest on stworzony do innego celu - do informowania forumowiczów o projekcie "Bliżej Natury".

pozdrawiam
generalnie bardzo ubawiony :)
Paweł

Odpowiedz do tematu