Poprzedni temat «» Następny temat
Kapliczka Maria Hilf
Autor Wiadomość
admin 
Administrator

Wysłany: 2010-06-20, 19:10   Kapliczka Maria Hilf

Czy wiecie co będzie z kapliczką Maria Hilf, która stoi na granicy Piekar i Bytomia? W pobliżu będzie przebiegać autostrada. Zostanie w końcu wyremontowana?

olowpb 

Wysłany: 2010-06-20, 20:05   

Kapliczka raczej nie zostanie wyremontowana. No moze nie przez samorzad.
Obiekt stoi na gruncie prywatnym.
Zatem nie ma mozliwosci uzyskac dokumentow ktore zgodnie z prawem pozwola na jej remont.
Trzeba by odnalezc wlasciciela, odkupic grunt i wtedy mozna by podzialac.
Obawiam sie jednak ze wlasciciel nie zyje i pozostaje droga sadowa.

Gizela 

Wysłany: 2010-06-20, 21:33   

Wydaje mi się, że kapliczka należy do jednej z parafii, ale teraz nie potrafię sobie przypomnieć, do której.

olowpb 

Wysłany: 2010-06-20, 23:40   

Ale co rozumiesz pod pojeciem "nalezy".

Kiedys to moze sie jakas parafia nia opiekowala ale przeciez juz od dluzszego czasu jest ona zdewastowana, wejscie zamurowane i generalnie tragedia.

Gizela 

Wysłany: 2010-06-23, 08:27   

"Należy" tzn. jest własnością.

olowpb 

Wysłany: 2010-06-26, 19:49   

na bytomskim.pl byl swego czasu temat o tej kapliczce i z tego co kojarze to raczej zadna z parafii sie do niej nie przyznaje

TWOJA TV 

Wysłany: 2010-07-11, 13:45   

Witam, kiedyś zbierałem informację nt wspomnianej Kapliczki w ramach tworzonej przeze mnie Galerii Krzyży i Kapliczkek Przydrożnych Galerii Krzyży i Kapliczek Przydrożnych w Piekarach Śląskich. i miałem okazję spotkać się z ks. proboszczem Parafii z Szarleja, gdyż właśnie do tej Parafii należy Kapliczka Maria Hilf. ...ale więcej o Kapliczce możecie dowiedzieć się i zobaczyć w filmach, które realizowałem współnie z klegami w ramach mojego Stowarzyszenia PAGFilm:
Kapliczka Maria Hilf 1905. Odc.1 - Ludzie opamiętajcie się!
Kapliczka Maria Hilf 1905 r. Odc.2 - Historia Kapliczka Maria Hilf 1905 r. Odc.2 - Historia

Taxus 

Wysłany: 2010-08-19, 23:16   

Witam,

wznowię temat kapliczki...

osobiście nie jestem osobą wierzącą, ale "coś" mnie trafia jak widzę co robi się, a właściwie czego nie robi się z zabytkami, które są cenne dla piekarskiej historii.
Zastanawiam się nad tym czy nie istnieje szansa odremontowania tego obiektu wspólnymi siłami?
Zdaję sobie sprawę, że to odludne miejsce i ciężko będzie upilnować jej stanu, ale tu już muszą przyjść z pomocą władze miasta.

Przy okazji chciałem podziękować twórcom za film "Ludzie opamiętajcie się...", daje dużo do myślenia na temat zabytków w Piekarach...

olowpb 

Wysłany: 2010-08-22, 10:27   

Jak juz pisalem wczesniej kapliczka jest na gruncie osoby fizycznej.
Tym samym nie obecnie nie ma mozliwosci zgodnie z prawem zalatwienia formalnosci aby zrobic jej remont.
Chyba ze znajdzie sie chetny ktory oswiadczy nieprawde ale to podchodzi pod kk.

MephiR 

Wysłany: 2014-01-17, 10:27   

Pod koniec listopada dzięki zaangażowaniu kilku osób z Bytomia i sąsiada kapliczki udało się prowizorycznie zabezpieczyć sklepienie prezbiterium oraz namówić Urząd Miejski w Piekarach na likwidację nielegalnego wysypiska śmieci w otoczeniu.

Tak wyglądało we wrześniu:

A tak po wysprzątaniu przez ludzi z UM:

Niestety orkan Ksawery który przeszedł nad regionem 6 i 7 grudnia zniszczył wspomniane zabezpieczenie. Na szczęście Urząd Miejski wykonał porządną naprawę, której efekty powinny wytrzymać dłużej. Ponadto zamurowano otwór okienny, dzięki czemu nie będzie dało się już dostać do środka ani wrzucać tam śmieci. Brawa dla UM!

Fotki jeszcze przed położeniem papy, ale widać nowe deski na dachu:

Fotki wykonał Marek Wojcik z Towarzystwa im. Ignatza Hakuby.

jacky-x 

Wysłany: 2014-01-17, 22:34   

Odwiedzam to miejsce od czasu do czasu i serce ściska jak to wyglądało - wygląda, Takie miejsca powinny nastrajać do refleksji, przemyśleń a stają się ... Pięknie by było widzieć tą kapliczkę w pełnej krasie, ale to już w dzisiejszych czasach mając na uwadze położenie chyba niemożliwe. Może ogrodzenie ( znacznie poprawiło np: otoczenie i sam wygląd kaplicy Barbary) i choć próby jakiejś renowacji dałyby jakiś pozytywny efekt, a może to już tylko moje marzenia. Pozdr

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-04-06, 21:02   

6 kwietnia 2014, pogoda przepiękna, ciepło, słonecznie więc wybrałem się na wycieczkę rowerową w rejon kapliczki. Niestety widok wokół okropny, znów sterty śmieci. Jak można robić coś takiego? Miejsce, w którym stoi kapliczka, wśród stuletnich lip jest ciekawe.
Gdyby ludzie szanowali takie miejsca i przyrodę... Cóż, rzeczywistość jest, jaka jest.
Czy kapliczka odzyska swój dawny blask? Może chociaż zadbajmy, aby było tam czysto.
Takie miejsca należy pielęgnować.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez obserwator23 2014-04-22, 12:48, w całości zmieniany 2 razy  

MephiR 

Wysłany: 2014-04-08, 15:21   

No cóż... niestety nie mam najlepszego zdania o rodakach. Polacy niestety nie traktują przestrzeni publicznej za wspólną, dlatego granicą ich zainteresowania jest próg ich domów, natomiast to, co jest dalej, to ziemia niczyja, gdzie można szkodzić do woli.

Odpowiedz do tematu