Poprzedni temat «» Następny temat
Inwestycje w Piekarach Śląskich
Autor Wiadomość
MephiR 

Wysłany: 2010-06-20, 20:20   Inwestycje w Piekarach Śląskich

Poniżej wrzucam foty, które zrobiłem kilka tygodni temu.

Pawilon w miejscu dawnego Zametu, gdzie dziś jest CCC i jakiś sklep dla dzieci:

Pozostajemy jeszcze w tematach handlowych - już jakiś czas temu rozbudowano DH Perła. Tym razem ktoś poszedł po rozum do głowy i nową część postawiono już na równi z pierzeją, a nie w głębi. Wygląda to bardzo przyzwoicie. Więcej takiej architektury w Piekarach:

Fajną inwestycją jest przebudowa dawnego pogotowia na biurowiec Tritexu. Stary budynek całkowicie wypatroszono i nadbudowano. Efekt jest nad wyraz dobry:

Niestety w tym samym mieście, z pełną premedytacją niszczy się świetną architekturę międzywojenną, a trzeba zaznaczyć, że Piekary w tym względzie niewiele mogą pokazać. Bozia załatwiła im kiedyś szkołę zaprojektowaną przez Karola Schayera, prawdziwą perełkę, a teraz niszczą ją styropianem i kolorkami:

Na razie wyremontowano tylko tyły. Na najciekawszą część przyjdzie jeszcze czas:

Zdjęcie zapożyczone od Tomflo
Ostatnio zmieniony przez admin 2011-07-31, 23:13, w całości zmieniany 2 razy  

McFly 

Wysłany: 2010-06-21, 00:28   

Ładne foty, nie wiedziałem że odwiedziłeś Piekary ;) Co do budynku LO pełna zgoda :/

Największym błędem w Piekarach jest brak wielkich inwestycji mieszkaniowych takich jakie są w Rudzie Śląskiej czy w Gliwicach. Ta sprzedaż działek pod budownictwo domków jednorodzinnych nie jest tym samym co wybudowanie nowego osiedla na kilkanaście rodzin. Również inwestycja piekarskiej spółdzielni mieszkaniowej jest kroplą w morzu.

Miasto wymiera, na ulicach Wyszyńskiego czy Bytomskiej coraz mniej ludzi. Wyszyńskiego to tylko rejon przystanków autobusowych w obydwu kierunkach. a potem to już pustkowie. Nie wiem czy ktoś znajdzie najemców na te lokale w nowym budynku, który został wybudowany na ul. Wyszyńskiego już za skrzyżowaniem z ul. Wolności (jadąc od Bytomskiej)

MephiR 

Wysłany: 2010-06-21, 13:05   

McFly napisał/a:
nie wiedziałem że odwiedziłeś Piekary ;)

He he no widzisz :P . Dziś znów odwiedziłem Piekary :D . I znów mam kilka fotek.

Remont kamienicy przy ul. Bytomskiej:

Budowa hotelu przy ul. Starej:

Fotki robione z auta, więc wybaczcie za brak pionu :P .

McFly napisał/a:
Miasto wymiera, na ulicach Wyszyńskiego czy Bytomskiej coraz mniej ludzi. Wyszyńskiego to tylko rejon przystanków autobusowych w obydwu kierunkach. a potem to już pustkowie. Nie wiem czy ktoś znajdzie najemców na te lokale w nowym budynku, który został wybudowany na ul. Wyszyńskiego już za skrzyżowaniem z ul. Wolności (jadąc od Bytomskiej)

Dwóch najemców już się znalazło: jakiś sklep obuwniczy i studio fotograficzne.

I drugi pawilon:

Szkoda że te wszystkie nowe obiekty handlowe mają tylko po jednym piętrze. Zamet, Perła i te dwa pawilony na Wyszyńskiego - wszystkie są niskie. W centrum powinny powstawać wyższe budynki, dostosowane wysokością do sąsiednich kamienic. Nie rozumiem też, dlaczego pomiędzy wszystkimi nowymi budynkami są odstępy. Nie mogą tworzyć jednolitej pierzei?

McFly 

Wysłany: 2010-06-21, 22:33   

MephiR napisał/a:
Dwóch najemców już się znalazło: jakiś sklep obuwniczy
No to życzę powodzenia temu obuwniczemu na takim odludziu :/
Ciekawi mnie że CCC postanowiło powrócić do Piekar bo o ile mnie pamięć nie myli to CCC był na pasażu Wyszyńskiego 17.
Cytat:
Szkoda że te wszystkie nowe obiekty handlowe mają tylko po jednym piętrze. Zamet, Perła i
Na Wyszyńskiego to rzeczywiście razi :/ Ale domniemam że z powodu braku wymogu ze strony władz miasta, inwestor stawia tańszy niższy budynek. Co ciekawe miasto nie godzi się na montaż klimatyzacji na przedniej elewacji budynku.
Cytat:
W centrum powinny powstawać wyższe budynki, dostosowane wysokością do sąsiednich kamienic.
Mam obawy iż w Piekarach na dzień dzisiejszy całkiem gdzie indziej przypisane jest miano "centrum miasta"
Cytat:
Nie rozumiem też, dlaczego pomiędzy wszystkimi nowymi budynkami są odstępy. Nie mogą tworzyć jednolitej pierzei?
Pewnie tak został zatwierdzony plan budowy.

olowpb 

Wysłany: 2010-06-22, 13:58   

Cytat:
Mam obawy iż w Piekarach na dzień dzisiejszy całkiem gdzie indziej przypisane jest miano "centrum miasta"

A wlasnie - gdzie Twoim zdaniem jest centrum?
Pytam calkiem powaznie bo kiedys, jak bylem mlodszy Piekary dla mnie to byla generalnie ulcia Bytomska - od Urazowki do Bazyliki.

Doskonale sobie zdaje sprawe ze spora czesc Piekarzan, zwlaszcza tych starszych mowi o dzielnicach - Szarlej, Stare Osiedle, Osiedle Pod Lipami, Jozefka, itp. - ale faktycznie - gdzie jest takie scisle "centrum miasta"?

McFly 

Wysłany: 2010-06-22, 19:31   

Dla mnie centrum miasta jest i był zawsze Szarlej. Wikipedia przedstawia "centrum miasta" wg. piekarskich władz
http://pl.wikipedia.org/w...=20080629141949

Gizela 

Wysłany: 2010-06-22, 19:47   

Może wynika to z uwarunkowań historycznych. Piekary Śląskie powstały tak jak Chorzów i Ruda Śląska z kilku mniejszych miejscowości. I tak jak w Chorzowie nowemu organizmowi nadano nazwę nie największej z tych miejscowości, ale jednej z mniejszych. W ten sposób zamiast Królewskiej Huty mamy Chorzów, i zamiast Szarleju mamy Piekary. Obszar oznaczony na powyższej mapce jako Centrum zapewne odpowiada Piekarom sprzed integracji.

Trochę głupio to wymyślili, bo nazwali centrum coś, co nie ma takiej funkcji.

McFly 

Wysłany: 2010-06-27, 12:43   

Gizela napisał/a:
Może wynika to z uwarunkowań historycznych. Piekary Śląskie powstały tak jak Chorzów i Ruda Śląska z kilku mniejszych miejscowości.
Akurat Ruda Śląska nie udaje gdzie jest jej centrum. Piekary Śląskie powstały tylko z połączenia dwóch gmin i to w okresie międzywojennym. Ruda Śląska to już wytwór Polski Ludowej. W okresie międzywojennym to Nowy Bytom (tzw Polski Bytom) był tą gmina do której przyłączano pobliskie miejscowości takie jak Wirek, Bielszowice, Halembę, Kochłowice i Bykowinę. Dzielnicę Ruda przyłączono do Nowego Bytomia dopiero 20 lat później (jak wspomniałem już za czasów PRLu) nadając nową nazwę dla powstałej gminy - Ruda Śląska.
Cytat:
I tak jak w Chorzowie nowemu organizmowi nadano nazwę nie największej z tych miejscowości, ale jednej z mniejszych. W ten sposób zamiast Królewskiej Huty mamy Chorzów
Kiedyś czytałem że po prostu chodziło o bardziej polsko brzmiącą nazwę dla rozwijającej się miejscowości. Piekary czy Szarlej to zawsze były bardziej polskie nazwy niż niemieckie.
Na samym początku po połączeniu gmin Szarlej i Wielkie Piekary, powstała gmina, która nazywała się Szarlej-Wielkie Piekary.

MephiR 

Wysłany: 2010-06-27, 14:18   

McFly napisał/a:
Akurat Ruda Śląska nie udaje gdzie jest jej centrum.

I tu się mylisz :P . Ruda od lat boryka się z problemem braku centrum. Tam nie ma tak jak w Piekarach, że jedna z dzielnic jest wyraźnie bardziej rozwinięta, bo znajduje się w niej większość sklepów, biur i urzędów. W Rudzie dzielnice są bardzo silne, co jeszcze bardziej utrudnia wytworzenie centrum. Na uprzywilejowanej pozycji jest Nowy Bytom, gdyż tam zlokalizowano większość urzędów i w tej chwili powstaje rudzki Rynek, ale w dalszym ciągu nie funkcjonuje on w świadomości mieszkańców jako rzeczywiste centrum.

Osobiście bardziej podobają mi się Piekary, niż Ruda. W rudzie panuje okropny chaos urbanistyczny. Szczególnie to widać przy budowanym Rynku, gdzie po jednej stronie jest zabytkowy kościół, po drugiej, sporej wielkości urząd, po trzeciej kamieniczki, a po czwartej wręcz gigantyczny blok. Pomieszanie z poplątaniem. Piekary pod tym względem wypadają znacznie lepiej.

McFly 

Wysłany: 2010-07-06, 00:31   

MephiR napisał/a:
McFly napisał/a:
Akurat Ruda Śląska nie udaje gdzie jest jej centrum.

I tu się mylisz :P . Ruda od lat boryka się z problemem braku centrum. Tam nie ma tak jak w Piekarach, że jedna z dzielnic jest wyraźnie bardziej rozwinięta, bo znajduje się w niej większość sklepów, biur i urzędów.
Cytat:
W Rudzie dzielnice są bardzo silne, co jeszcze bardziej utrudnia wytworzenie centrum. Na uprzywilejowanej pozycji jest Nowy Bytom, gdyż tam zlokalizowano większość urzędów
Sam wykluczasz swoją wypowiedź :>
Wydaje mi się że na niektórych drogowskazach w Rudzie Śląskiej są kierunki CENTRUM, które kierują właśnie do Nowego Bytomia.

MephiR 

Wysłany: 2010-07-06, 11:38   

Rzeczywiście mało precyzyjnie się wypowiedziałem. W uproszczeniu chodziło mi o to, że w świadomości mieszkańców Piekar Szarlej jest centrum miasta, a w Rudzie pomimo lokalizacji większości urzędów w Nowym Bytomiu, takiej świadomości nie ma. Każda dzielnica żyje własnym życiem, nie oglądając się na NB.

MephiR 

Wysłany: 2010-07-31, 11:54   

Dziennik Zachodni napisał/a:
Remontują na potęgę
W tym roku na modernizację szkół i przedszkoli miasto przeznaczyło w sumie 3 miliony 400 tysięcy złotych

Okres wakacyjny to czas laby dla uczniów, ale jednocześnie intensywnych prac remontowych w placówkach oświatowych.

- Kapitalnemu remontowi poddaliśmy zaplecze sanitarne sali gimnastycznej oraz hali w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Dąbrówce Wielkiej - mówi Marcin Gaweł z biura promocji, rozwoju i funduszy europejskich urzędu miasta. W placówce zamontowano nową wentylację, oświetlenie wraz z instalacją elektryczną oraz położono nową posadzkę. Generalny remont przechodzi także aula w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 w Szarleju. - Przyda się lifting, bo nasza aula była w złym stanie. Środki na jej remont zebraliśmy także podczas organizowanych przez nas pikników rodzinnych - informuje Dominika Wyciślok z piekarskiej "jedynki".

W kolejce na remont czekają toalety, które zostaną przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Modernizacja objęła zaplecze sanitarne przy sali gimnastycznej, m.in. sanitariaty i szatnie.

- W szkole podstawowej nr 12 w Brzozowicach zaadaptowaliśmy dwa pomieszczenia na szatnie oraz wymieniliśmy kanalizację sanitarną - dodaje Gaweł.

Ekipy remontowe miały pełne ręce roboty w przedszkolach. Wymieniano stolarkę okienną i drzwiową, remontowano parkiety, ogrodzenia, schody, pomalowano też pomieszczenia dydaktyczne. Remont dachu odbywa się w Miejskim Przedszkolu nr 13. Dotyczy obróbek blacharskich, rynien, rur spustowych, kominów i instalacji odgromowej. Dach Miejskiego Gimnazjum nr 1 również przechodzi kapitalny remont. W Zespole Szkół Specjalnych wykonywany jest pierwszy etap remontu pokrycia dachu. A w Zespole Szkół nr 1 konieczny był remont zaplecza sanitarnego przy sali gimnastycznej oraz remont posadzki korytarza na pierwszym piętrze.

Roboty termomoder-nizacyjne trwają także w Miejskim Przedszkolu nr 15 (kosztują ok. 1 mln zł) oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Jana II Sobieskiego (koszt ponad 2 mln 500 tys. złotych). Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych.

Na remonty bieżące i kapitalne przeznaczono w tym roku 3 mln 400 tys. złotych.

http://piekaryslaskie.nas...otege,id,t.html

MephiR 

Wysłany: 2010-09-21, 18:55   

Dawno nie było zdjęć...

Biurowiec Tritexu na ukończeniu:

Wygląda bardzo dobrze. Zastanawia mnie z czego są te czarne płyty. To naturalny, czy syntetyczny materiał?

Hotel przy ul. Starej:

Coś im powoli idzie ta budowa... Nie wiem jak z tyłu, ale od obwodnicy od czerwca niewiele się zmieniło.

Nowy blok urazówki:

czarnooka_23 

Wysłany: 2010-09-22, 10:14   

Zgadzam się,że dla mieszkańców chyba raczej centrum Piekar stanowi Szarlej, ale obserwując poczynania władz w kwestie inwestycji i remontów t odnosze wrażenie że chcą przesunąć centrum bliżej Bazyliki. To tam głównie są remontowane kamienice, chodniki, sadzone kwiaty itp tak jakby centrum religijne miało być też centrum miasta

Gushka 

Wysłany: 2010-09-22, 15:57   

to ja może wrzucę 1 zdjęcie jak wygląda autostrada , może nie w Piekarach dokładnie , ale w Bobrownikach , robione ze schronu :P

Moje fotograficzne portfolio

Odpowiedz do tematu