Poprzedni temat «» Następny temat
Rynek w Piekarach
Autor Wiadomość
MephiR 

Wysłany: 2011-09-14, 12:06   

Jaymzarf napisał/a:
Zaś z opowiadań mojej babci z czasów dzieciństwa dowiedziałem się, że taki punk spotkań mieszkańców centralnej części Piekar (Piekary Wielkie, Szarlej) był placyk przy skrzyżowaniu ul. Bytomskiej, Kalwaryjskiej (obecnie knajpa) na przeciw Kalwarii. Też szkoda, ze sprzedano go po wojnie (chyba, jeśli babcia się nie myliła), była by to idealna lokalizacja na ryneczek.

Racja. Atutem tej lokalizacji jest sąsiedztwo Kalwarii. Z punktu widzenia turystycznego (pielgrzymkowego) utworzenie placu publicznego w tym miejscu byłoby bardzo korzystne dla Piekar. Może władze powinny zastanowić się nad wykupem?

Jaymzarf napisał/a:
Miasto powinno się także zastanowić nad zapewnieniem mieszkańcom miejsc parkingowych zarówno w centrum (okolice UM, US, PP) jak i na osiedlach. Zainwestowanie w jakiś parking podziemny (może pod planowanym rynkiem)

Oj z tym nie potrafią sobie poradzić nawet największe polskie miasta. Raczej nawet nie ma co marzyć o parkingu podziemnym w Piekarach...

kamilw 

Wysłany: 2011-09-14, 16:02   

Najpierw niech ruszą cokolwiek z tym placykiem Miarki/Bytomska. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na większe inwestycje i tak nie ma kasy. Choć takie mogą być dofinansowane z Unii, o ile mnie pamięć nie zawodzi.

Co do Kalwarii - obok przy ul. Popiełuszki jest niby park, niby nie wiadomo co, teren zielony, własność kościelna, raczej zaniedbany, nogi można połamać na tych ścieżkach, nie wspominając co się dzieje zimą. Tam powinien powstać park z infrastrukturą rekreacyjno-turystyczną. Idealne chyba miejsca na rozbudowę atrakcji dla pielgrzymów i turystów, a do tego z pożytkiem dla mieszkańców. Skoro Kalwaria i Bazylika to sztandarowe miejsca i główny kierunek turystyczny, to warto o tym pomyśleć.

Jaymzarf 

Wysłany: 2011-09-15, 16:14   

MephiR napisał/a:
Oj z tym nie potrafią sobie poradzić nawet największe polskie miasta. Raczej nawet nie ma co marzyć o parkingu podziemnym w Piekarach...

..a może urzędnikom się nie chce brać za tego typu inwestycje...

Powiem szczerze, gdybym znalazł źródło dofinansowania, miał poparcie urzędu, sam chętnie bym się zabrał za tego typu inwestycje - czy to podziemny czy to wielopoziomowy nadziemny. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a jednak może przynosić dochody, zarówno z parkowania samochodów jak i infrastruktury użytkowej.
Osobiście, gdybym miał zapłacić 150 zł za wynajęcie blaszaka czy szeregowca, a zapłacić również 150 za wspólny garaż z monitoringiem to nie zastanawiał bym się za długo co wybrać...

I znów OT się wkradł...:P

kamilw, masz 100% racji, to było by idealne miejsce. Ciche, oddalone od głównych szlaków komunikacji - wymarzone na teren do spędzenia czasu. Może władze kościelne coś by w tej kwestii mogły zdziałać. Chociaż do końca nie jestem przekonany, czyją własnością jest ten teren. Z informacji, które mam, Barbórka i teren na którym stoi należą do kopalni, która wykupiła to od miasta. Reszta terenu? Studzienka? Nie wiem czyje są...
Wiem jak teraz tam wygląda, moja firma tam remontuje kapliczkę Barbórkę

kamilw 

Wysłany: 2011-09-15, 18:33   

Ja mam na ten temat informacje z Urzędu Miasta, także jak mi wiadomo jest to teren kościelny. W sprawie utworzenia parku w tym miejscu już próbowałem działać w zeszłym roku. Była też interpelacja w tej sprawie na RM, ale niewiele z tego wynikło. Jednak jeżeli znaleźliby się chętni do poparcia pomysłu to piszcie do mnie. Będziemy działać dalej. Najlepiej mieć spore poparcie i rozmawiać z osobami decyzyjnymi.

Sorry za offtopic, ale to także ciekawa kwestia :)

MephiR 

Wysłany: 2011-09-15, 20:03   

Proponuję założyć osobny temat do dyskusji o parkach i zielonych skwerach.

a1_piekary 

Wysłany: 2011-10-02, 13:13   

Gazeta Wyborcza napisał/a:
Plac będzie zmieniał kolor. W każde święto będzie wyglądał inaczej
Piekary Śląskie zamierzają przebudować plac na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Bytomskiej. Po zakończeniu prac będzie go można oświetlić w dowolnym kolorze.

- W Piekarach nigdy nie było rynku, ale ten plac to centralne miejsce w mieście. Dlatego postanowiliśmy je przebudować, by stało się atrakcyjnym miejscem dla piekarzan i gości - mówi Aleksandra Szatkowska-Mejer, doradca prezydenta Piekar Śląskich.

Maciej Franta, architekt i twórca projektu przebudowy, wyjaśnia, że lampy LED sprawią, że plac będzie mógł zmieniać swój wygląd w zależności od okoliczności. Inaczej będzie wyglądał podczas miejskich imprez (wtedy mają dominować barwy żółte i niebieskie), świąt państwowych (biel i czerwień) czy w czasie Bożego Narodzenia (chłodny fiolet). - Plac będzie mógł być rozświetlony w dowolnym kolorze - podkreśla architekt.

Franta dodaje, że na placu, który nazywa "witaczem", stanie też betonowa kolumnada. Będzie ona tłem dla wydarzeń, ale będzie też można na niej upamiętnić znanych i zasłużonych piekarzan. Całość uzupełni odlana w żeliwie mapa Piekar Śląskich, drzewa i ławki.

Koszt prac, które rozpoczną się najwcześniej za rok, to około 2 mln zł. Franta zastrzega jednak, że ta kwota może się zmienić.

Źródło

P Śl 

Wysłany: 2011-10-02, 13:28   

Wiecie co, jak juz sie bawimy w takie rzeczy, beda zmieniajace sie swiatelka to jeszcze mi tylko brakuje fontanny grajacej i zmieniajacej kolorki.

Gizela 

Wysłany: 2011-10-02, 14:32   

Gdyby postawili tam fontannę, to nie starczyłoby już miejsca na co innego. Chyba że kupili by taką z Praktikera :P

DYDAK23 

Wysłany: 2011-10-02, 17:17   

lepiej było by zamknąć Wyszyńskiego od skrzyżowania z Bytomską, aż do ulicy gdzie jest targ.
Zrobić fajny deptak, parasolki puby itp. Autobusy puścić przez BP na Kamien... a nie robic rynek 10m/10m

MephiR 

Wysłany: 2011-10-02, 20:39   

^^^ Zrobienie deptaku z Wyszyńskiego byłoby strzałem w dziesiątkę :yes: . Ta ulica ma wszelkie predyspozycje do takiej funkcji, ale przebudowa placu przy Miarki też jest dobrym pomysłem, a przede wszystkim jest prostsza do przeprowadzenia :) .

Gizela 

Wysłany: 2011-10-16, 22:28   

Dziennik Zachodni napisał/a:
Rynek w Piekarach Ślaskich w Szarleju
Piekary Śląskie nie mają swojego rynku, przy którym mieszkańcy mogliby się spotkać, odpocząć i napić kawy. Władze postanowiły to zmienić.

Powstał projekt rewitalizacji placu przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta - ulicy Bytomskiej i Miarki. Przygotował go Maciej Franta, architekt z Chorzowa. Urzędnicy zapowiadają, że jeśli uda się umieścić inwestycję w projekcie budżetu, przebudowa placu może zacząć się już w przyszłym roku.

- Rynek spaja miasto, przyciąga inwestorów i tworzy przestrzeń publiczną, która mieszkańcom jest niezbędna - tłumaczy dr hab. Tomasz Nawrocki, socjolog miasta.

A co u innych?

Inne miasta aglomeracji, które nie miały historycznie wyodrębnionego rynku, też starają się go wybudować.

W ubiegłym roku przebudowy za 13 mln zł doczekał się pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, do budowy rynku szykuje się też Zabrze. Najsłynniejszy rynek - a raczej jego brak - w Katowicach, ma powstać za kilka lat.

Podświetlony w śląskich barwach

Rozmowa z Maciejem Frantą, architektem Franta Group, autorem projektu budowy piekarskiego rynku

Gdzie powstanie rynek w Piekarach Śląskich?
Zaproponowaliśmy, by plac pełniący funkcję rynku w tym mieście powstał przy skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych - ulicy Bytomskiej i Karola Miarki w Szarleju. Tutaj przecinają się dwie najbardziej uczęszczane arterie miasta - ul. Bytomska, przy której mieści się urazówka, bazylika i Urząd Miasta oraz droga łącząca Szarlej i drogę wojewódzką 911.

Poza tym, tędy - wzdłuż ul. Kanałowej - biegną piesze szlaki turystyczne z Bytomia i Chorzowa. Plac byłby tzw. miejskim witaczem - witałby pieszych i zmotoryzowanych przybyszów. Od strony ul. Bończyka mógłby prowadzić tu deptak.

Jak będzie wyglądał plac przy ul. Miarki?
W głównym punkcie placu stanie żeliwna, podświatlana mapa Piekar Śląskich. Z boku - ławki i dziesięć pylonów, na których znajdzie się dziesięć wizerunków wybitnych piekarzan, których życie odcisnęło piętno na historii miasta. Od strony ul. Bończyka stanie fontanna, będąca niejako bramą na plac. Posadzimy też trochę zieleni, a na ziemi znajdą się betonowe lub kamienne płyty.

Nocą rynek opromieniać będzie poświata w śląskich lub polskich barwach - żółto-niebieskie albo biało-czerwone oświetlenie typu LED . Chciałbym, by w tym miejscu ożyła też legendarna postać Szarleja - ducha, który wzbudzał strach piekarskich górników.

Ile będzie kosztowała realizacja projektu?
Koszty inwestycji na razie trudno określić - plac przy ul. Miarki czeka sporo technicznych przeróbek. Przebudowa może kosztować ok. 2 mln zł, choć trwają jeszcze konsultacje.

http://piekaryslaskie.nas...024c6d427,1,3,3

kamilw 

Wysłany: 2011-10-16, 22:59   

Jeden: "witacz", beznadziejne określenie, dla mnie nieprzyjemnie brzmiące.
Dwa: Jakich to inwestorów przyciągnie ryneczek i gdzie oni się tam rozlokują?
Trzy: P Śl - spoko, fontanna ma być jak widać, także może i ona będzie pełniła rolę rynkowego kameleona.

Sam fakt, że zrobią coś z owym placem jest bardzo pozytywny. Jednak nazywanie tego Rynkiem Miasta, to mocna przesada. Poczekajmy na efekty. Martwi mnie wielkość tego placu. A biorąc pod uwagę budynki dokoła, nie wiem na ile da się tam cokolwiek nowego postawić.

MephiR 

Wysłany: 2011-10-17, 20:15   

kamilw napisał/a:
Jeden: "witacz", beznadziejne określenie, dla mnie nieprzyjemnie brzmiące.

Podejrzewam, że to robocza nazwa wymyślona przez architekta. Wcale nie musi być przecież wykorzystana :) .

kamilw napisał/a:
Dwa: Jakich to inwestorów przyciągnie ryneczek i gdzie oni się tam rozlokują?

Chodzi raczej o poprawienie wizerunku miasta. Tak jak kampanie reklamowe, ma to przyciągnąć inwestorów do Piekar w ogóle, a nie tylko w rejon przyszłego Ryneczku.

kamilw napisał/a:
Trzy: P Śl - spoko, fontanna ma być jak widać, także może i ona będzie pełniła rolę rynkowego kameleona.

To raczej pewnik. Obecnie niemal każda nowa fontanna mieni się różnymi kolorami.

kamilw 

Wysłany: 2011-10-18, 13:34   

Będzie ukończone, będzie można omówić. Zweryfikuje się wtedy - co i jak zostało zrobione, co z tego wynika i jaki ma to wpływ na poprawę lub nie, wizerunku miasta. Także okaże się ilu inwestorów budowa rynku przyciągnie do Piekar.

Tego typu inwestycja to żadna nowość, miasta małe i duże na potęgę czynią takie przedsięwzięcia, oczywiście na różną skalę. Przebudowa w Piekarach jest potrzebna, z tym się zgadzam, popieram to. Co do wizji inwestycyjnych, jakiegoś mocnego wzrostu atrakcyjności miasta - byłbym ostrożny. A co do samego wizerunku miasta - na to składa się o wiele więcej, a do tego wiele składowych to działania ciągłe.

MephiR 

Wysłany: 2011-10-18, 22:11   

Masz całkowitą rację. Sam Rynek nie ściągnie inwestorów, ale będzie elementem kreowania atrakcyjnego wizerunku Piekar i podwyższania jakości przestrzeni publicznej. Obecnie niemal wszystkie miasta GOP-u się wyludniają. Jeśli Piekary chcą powstrzymać tą tendencję, muszą zadbać także o to, by miasto wyglądało dobrze i było gdzie pójść odpocząć lub spotkać się ze znajomymi.

Jest jeszcze jedna kwestia. Jeśli przy Miarki powstanie galeria handlowa, to prawdopodobnie będzie podbierać sklepom z Szarleja klientów. By ta dzielnica była nadal atrakcyjna do prowadzenia handlu, musi mieć jakieś dodatkowe atuty, które będą przyciągać ludzi. Ładne place i skwery są w tym przypadku bardzo ważne. Doskonale wiedzą o tym projektanci centrów handlowych, w których zawsze są atrakcyjne przestrzenie publiczne. Doskonałym przykładem jest Silesia i jej place (tropikalny itp.).

Odpowiedz do tematu