Poprzedni temat «» Następny temat
Autostrada A1
Autor Wiadomość
MephiR 

Wysłany: 2010-06-26, 13:44   Autostrada A1

Budowa autostrady w Piekarach bardzo szybko postępuje. Węzeł będzie zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie Szarleja. Jakie są nastroje w Piekarach związane z tą inwestycją? Upatrujecie w niej szansę dla miasta, czy zagrożenie?

Z jednej strony to spore wyzwanie jeśli chodzi o rozładowanie ruchu jaki wygeneruje autostrada. Obawiam się, że ul. Bytomska i DW911 mogą tego nie udźwignąć bez przebudowy. Obwodnica Bytomia, która jest znacznie szersza też może być zatkana, szczególnie przy zjeździe na ul. Chorzowską, który już teraz się zatyka.

Na pewno jest to też duża szansa. Po wybudowaniu autostrady nieruchomości komercyjne zlokalizowane w Szarleju mogą znacznie zyskać na wartości. Ciekaw jestem czy inwestor Kauflanda zdawał sobie sprawę, że kilka lat po jego wybudowaniu będzie mieć pod nosem jedną z najważniejszych dróg w kraju. Jestem przekonany, że w ciągu jednej dekady puste tereny przy DW911 zapełnią się budynkami. I tu znowu pojawia się problem rozładowania ruchu, bo większa ilość zabudowań wygeneruje większe natężenie ruchu. Pytanie czy miasto ma jakiś plan, aby w porę zapobiec korkom.

baaatman 

Wysłany: 2010-06-26, 15:25   

Wg mnie A1 moze nam przyniesc sporo pożytku.Piekary przez budowe autostrady stana sie terenem bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych inwestorów. Pozatym wielu mieszkancom moze skrócic sie czas dojazdu do pracy.

olowpb 

Wysłany: 2010-06-26, 20:41   

MephiR napisał/a:
Ciekaw jestem czy inwestor Kauflanda zdawał sobie sprawę, że kilka lat po jego wybudowaniu będzie mieć pod nosem jedną z najważniejszych dróg w kraju.

Po czesci byl pewnie swiadomy tego bo autostrada biegnie sladem zaplanowanej kiedys drogi klasy S, ktora byla w mpzp juz w latach 90-tych

MephiR 

Wysłany: 2010-06-27, 22:48   

baaatman napisał/a:
Pozatym wielu mieszkancom moze skrócic sie czas dojazdu do pracy.

Obawiam się, że w tym względzie mieszkańcom Piekar bardziej przyda się III odcinek północnej obwodnicy Bytomia, niż autostrada A1. Powodem są opłaty za przejazd. Według ostatnich doniesień, droga ma być darmowa na trasie pomiędzy węzłem Bytom i węzłem Gliwice, tak więc w Piekarach będzie już trzeba zapłacić :/ . Więcej na ten temat w poniższym artykule:
Gazeta Wyborcza napisał/a:
Autostradami w metropolii jednak pojedziemy za darmo
Minister infrastruktury zmienił zdanie: na terenie metropolii mieszkańcy regionu będą mogli za darmo jeździć autostradami A1 i A4

Kilka dni temu "Gazeta" jako pierwsza pisała o nowym stanowisku resortu w tej sprawie. Wbrew nadziejom samorządów okazało się bowiem, że mieszkańcy metropolii będą musieli płacić za korzystanie z autostrad w regionie. - Zgodnie z polskim prawem wszystkie autostrady są płatne i od tej reguły nie ma żadnych wyjątków - mówił jeszcze kilka dni temu Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu infrastruktury.

Sugerował, że kierowcy z miast Górnego Śląska będą mogli liczyć najwyżej na ulgi. Śląscy samorządowcy wyśmiali tę propozycję, protest planował wysłać Górnośląski Związek Metropolitalny. To już niepotrzebne. Resort wycofał się ze swoich planów. Minister Cezary Grabarczyk zapowiedział pilną zmianę przepisów o autostradach. Zgodnie z nimi samochody osobowe (do 3,5 tony) i motocykle będą jeździły za darmo na niektórych odcinkach autostrad. W naszym regionie dotyczy to odcinka A1 pomiędzy węzłem Bytom i węzłem Gliwice oraz A4 między gliwicką Sośnicą a węzłem Murckowska w Katowicach. - Autostrady mają służyć obywatelom i dzięki temu projektowi tak się stanie - przekonywał minister Grabarczyk.

Skąd ta nagła zmiana? Karpiński tłumaczy, że wbrew pogłoskom nie chodzi o kampanię wyborczą, a realizację pierwotnego planu resortu infrastruktury. - To nie my wymyśliliśmy odpłatność za autostrady dla mieszkańców aglomeracji, a tylko realizowaliśmy zapisy obowiązującej ustawy. Teraz, gdy nadarzyła się okazja, wycofaliśmy się z tego pomysłu - przekonuje rzecznik resortu. Obiecuje, że zmiany zostaną wprowadzone szybko. We wtorek projekt trafi pod obrady Rady Ministrów, by potem już jako propozycja rządowa znaleźć się w Sejmie.

Niestety, propozycje ministra Grabarczyka nie satysfakcjonują wszystkich mieszkańców aglomeracji. Wbrew nadziejom gliwickich samorządowców, płacić trzeba będzie na A4 pomiędzy Kleszczowem a Sośnicą.

Górnośląski Związek Metropolitarny zapewnia, że będzie walczył o zmianę tej zasady. - Aglomeracja nie kończy się przecież na węźle Sośnica czy węźle Murckowska - mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik GZM-u.

http://katowice.gazeta.pl...y_za_darmo.html

Sprawa nie jest jeszcze zamknięta. W projekcie ustawy można nanieść zmiany. Jeśli samorządowcy się postarają, to może uda się wynegocjować wydłużenie darmowej trasy. Moim zdaniem mieszkańcy GOP-u powinni móc przejechać bez opłat od Gliwic po Pyrzowice.

Gizela 

Wysłany: 2010-07-04, 12:07   

Fajny klops :/ Autostrada jak nic powinna być darmowa od Piekar.

robertobadzio 

Wysłany: 2010-07-06, 15:50   

nic sie nie martwcie,bedzie to co ma byc.\a nasi urzednicy za wszystko beda podsumowani.

Krzychu 

Wysłany: 2010-07-15, 15:43   

Mówimy o dopiero o projekcie - wciąż jest szansa na to, że autostrada będzie bezpłatna. Duża rola w tym jest prezydenta i posła, żeby zabrali się za konkretne działania w tym kierunku. Myślę, że możemy ich wesprzeć w tym działaniu - dlatego zbieramy podpisy pod protestem przeciwko traktowaniu naszego miasta inaczej niż pozostałych miejsc w aglomeracji. A1 na odcinku piekarskim powinna być bezpłatna. Listę do podpisania można pobrać z mojego bloga.

A tak wchodząc nieco szerzej w temat. Nie można się było zdecydować na system winiet? Wygodniej, sprawniej i taniej. Stawianie bramek co kilkadziesiąt kilometrów i kasowanie za każdy przejazd to zwykłe utrudnianie życia mieszkańcom. Nie wyobrażam sobie codziennego dojeżdżania autostradą do Krakowa. Koszt takiej przyjemności przekroczyłby koszt rocznej winiety na drogi w Czechach czy Austrii.

MephiR 

Wysłany: 2010-07-15, 17:09   

Pozwolę sobie zacytować Twojego bloga:
Krzysztof Turzański napisał/a:
WSPIERAMY PREZYDENTA
W związku z projektem ustawy Ministerstwa Infrastruktury o autostradach płatnych, który przewiduje, że piekarski odcinek autostrady A1 będzie płatny mamy nadzieję, że interweniować będą zarówno prezydent Stanisław Korfanty, jak i poseł Jerzy Polaczek. Ze swojej strony, postanowiliśmy ich wesprzeć w tych działaniach organizując obywatelską listę sprzeciwu wobec takich decyzji. W ramach projektu UMWETU zbieramy podpisy w formie tradycyjnej, wkrótce będzie można wypowiedzieć się w temacie w formie elektronicznej. Zamieszczam link do pliku. Każdy z Państwa może pobrać i wydrukować listę. Wypełnione przesyłać można do radnej Sławy Umińskiej na adres biura Rady Miasta - ul. Bytomska 84, lub zostawić osobiście w pokoju 301 lub 304 Urzędu Miasta.

Treść sprzeciwu jest krótka:
"Wyrażam stanowczy protest wobec projektu Ministerstwa Infrastruktury zakładającego wprowadzenie opłaty za przejazd odcinkiem autostrady A1 przebiegającej przez Piekary Śląskie. Ten fragment autostrady powinien być traktowany jako droga wewnętrzna aglomeracji służąca mieszkańcom do przemieszczania się w obrębie miast."

lista_protestacyjna_A1.pdf

Źródło: http://piekary.bloog.pl/i...ENTA,index.html

Ktoś w komentarzach słusznie zasugerował, żeby zrobić elektroniczną petycję w serwisie Petycje.pl. Kiedyś na bytomskim forum zrobiliśmy akcję zbierania podpisów w sprawie sprowadzenia posągu Śpiącego Lwa z Warszawie. Zrobiliśmy wówczas petycję w w/w serwisie. Zebraliśmy wtedy ok. 500 zweryfikowanych podpisów (potwierdzonych e-mailem). Cegiełka internautów została zauważona i wspomniano o niej w specjalnej publikacji na temat posągu Kalidego.

Jeśli jest taka wola, mogę założyć taką petycję.

Krzychu 

Wysłany: 2010-07-16, 09:20   

Cytat:
Jeśli jest taka wola, mogę założyć taką petycję.

Pomysł dobry. Jeśli możesz to załóż petycję. Zresztą to jest temat, który nie dotyczy tylko mieszkańców Piekar Śląskich!

MephiR 

Wysłany: 2010-07-16, 13:27   

Przydałoby się wpierw ustalić tekst petycji, bo ten powyższy wydaje mi się trochę zbyt krótki. Później przedstawię swoją propozycję jego treści.

Krzychu 

Wysłany: 2010-08-03, 19:24   

Zbieramy głosy na www.przegladpiekarski.pl
Akcja trwa!

olowpb 

Wysłany: 2010-08-05, 21:51   

sformulowanie "droga wewnętrzna aglomeracji" ma sie nijak do przepisow o drogach publicznych
jak juz sie protestuje przeciw czemus to przynajmniej nalezaloby uzyc slow ktore maja swoje uzasadnienie w obowiazujacych przepisach

MephiR 

Wysłany: 2010-09-23, 15:58   

Mam pytanie, czy w Piekarach nie było żadnych kontrowersji związanych z przebiegiem autostrady? W bytomskich Stolarzowicach do teraz trwa walka z GDDKiA...

jurdziol 

Wysłany: 2010-09-24, 20:03   

Osobiście nic nie słyszałem o protestach, w sumie cała A1 idzie chyba w większości przez grunty miasta ? Jedynie ucierpiały firmy w okolicy granicznej i hurtownia żywności przed wiaduktem, obok 'transmaszu'.

Może jednak nie ucierpiały, bo znajomi z Bobrownik narzekali, że się nie załapali na wykup gruntów "Szkoda, że autostrada nie idzie 100m dalej, bo bym całą działkę wykupili z domem" itp. Ponoś odszkodowania były niezłe.

admin 
Administrator

Wysłany: 2010-09-28, 12:37   

Kilka niedzielnych fotek fairhaira ze Skyscrapercity:

Piekary:

Okolice Pyrzowic:

Odpowiedz do tematu