Poprzedni temat «» Następny temat
Strefa płatnego parkowania (?)
Autor Wiadomość
olowpb 

Wysłany: 2010-08-31, 19:10   Strefa płatnego parkowania (?)

Mam nieodparte wrazenie ze w najblizszym czasie na terenie Szarleja i terenow w rejonie Bazyliki wprowadzona zostanie strefa platnego parkowania.
Zauwazcie ze w osciennych miastach SPP juz dawno sa wprowadzone.
Wyszynskiego i Bytomska wyremontowano, utworzono dosc dobrze widoczne miejsca parkingowe dla samochodow tak wiec wprowdzenie SPP pewnie jest kwestia czasu. Zwlaszcza ze to jest dodatkowy przychod dla gminy.

Moze teraz jest cisza bo wiadomo ze wybory ida ale...

Co sadzicie o tym?

georg11 

Wysłany: 2010-09-01, 01:45   

Jest to całkiem możliwe.

Krzychu 

Wysłany: 2010-09-01, 12:11   

Temat jest znany o tyle, że był już taki projekt i prezydent zapowiadał jego wprowadzenie. Spotkało się to z średnim optymizmem radnych. Strefy płatnego parkowania w wielu miastach się sprawdziły, ale w wielu miastach z tego zrezygnowano z różnych powodów.
Z pewnością za to brakuje nam parkingów i miejsc parkingowych. Bytomska i Wyszyńskiego to krok w dobrym kierunku. Na pewno brakuje miejsc postojowych przy Bazylice, na osiedlach, przy ogródkach działkowych. Rozwiązaniem niekoniecznie są inwestycje miejskie - myślę, że prywatni inwestorzy skusiliby się na utworzenie np. parkingu strzeżonego przy osiedlu. Trzeba tylko przeznaczyć na ten cel grunty.
Jedno jest pewne. Samochodów nie ubywa...

niezależny.spi 
obserwator

Wysłany: 2010-09-01, 12:14   

Temat płatnego parkowania pewnie powróci po wyborach. Pytanie do Krzycha, i jakie masz pomysły na rozwiązanie tego problemu?

MephiR 

Wysłany: 2010-09-02, 21:36   

SPP to konieczność. Nie sądzę, aby w grę wchodziły wyburzenia w celu uzyskania wolnych gruntów na miejsca parkingowe. Kiedy powstanie autostrada, ruch w Piekarach jeszcze bardziej wzrośnie, a to z kolei jeszcze bardziej pogłębi problem braku parkingów na Szarleju. Tylko sprawnie zarządzana strefa wymusi rotację pojazdów. To też szansa dla komunikacji miejskiej, dotowanej przecież z budżetu gminy.

georg11 

Wysłany: 2010-09-02, 22:24   

MephiR napisał/a:
SPP to konieczność. Nie sądzę, aby w grę wchodziły wyburzenia w celu uzyskania wolnych gruntów na miejsca parkingowe. Kiedy powstanie autostrada, ruch w Piekarach jeszcze bardziej wzrośnie, a to z kolei jeszcze bardziej pogłębi problem braku parkingów na Szarleju. Tylko sprawnie zarządzana strefa wymusi rotację pojazdów. To też szansa dla komunikacji miejskiej, dotowanej przecież z budżetu gminy.

Ale bzdury wypisujesz.Tak jak bym słyszał sługusów koja.W BYtomiu też strefa miałą wymusić rotację na miejscach parkingowych i co? Bo wg mnie nic nie wymusiłą tylko miasto kosi kierowców an sporą kasę.I dokłądnie to samo bedzie w Piekarach jezeli taka strefa powstanie.

A popatrz na to z perspektywy mieszkańców którym z dnia na dzień zrobią płatne parkowanie i nikt się ich nie będzie pytał co maja zrobić z autem.

MephiR 

Wysłany: 2010-09-02, 22:43   

Georg, ja Ciebie nie obrażam. Moim zdaniem zmiany wprowadzone w bytomskiej Strefie Płatnego Parkowania faktycznie wymusiły rotację samochodów. Jeżdżę autem i wiem jak było za czasów inkasentów, a jak jest teraz. Obecnie znacznie łatwiej można znaleźć wolne miejsce do zaparkowania w ścisłym centrum. Zgodzę się, że pobocza są zatłoczone, ale zawsze są dwa-trzy miejsca wolne, dzięki czemu nie trzeba błądzić po mieście.

A że gmina ma z tego kasę... To tylko z pożytkiem dla mieszkańców. Przecież te pieniądze trafiają do miejskiej kasy, a nie do prywatnej kieszeni. Z nich finansowane jest bieżące utrzymanie dróg, na czym ja - jako obywatel - korzystam.

I uświadom sobie, że bez samochodu da się żyć. Niektórzy gdyby nie benzyna, to jeździliby samochodem na drugą stronę ulicy, po bułki. A później dziwota, że są korki i nie ma gdzie stanąć. Jeśli można gdzieś dojechać komunikacją miejską, to powinno się ją wybierać, bo wychodzi lepiej dla wszystkich. W jednym aucie jeździ zwykle jedna osoba. W autobusie kilkadziesiąt, a zajmuje znacznie mniej miejsca, niż gdyby tyle samo osób jechało własnym pojazdem. Gdyby ludzie częściej wybierali komunikację miejską, na drogach nie byłoby takiego tłoku. Może SPP nauczy niektórych korzystać z autobusów.

Krzychu 

Wysłany: 2010-09-03, 08:42   

Strefa Płatnego Parkowania teoretycznie sprawdza się w centrum i zwiększa rotację samochodów. Miejsc parkingowych brakuje z czego zdajemy sobie wszyscy sprawę. Sytuacja na Bytomskiej i Wyszyńskiego się poprawiła, ale problem pozostał. I wcale nie jest łatwo go rozwiązać, bo nie tylko brakuje miejsc przy głównej ulicy, ale nie ma parkingów alternatywnych. Dobrze byłoby gdyby kierowcy mieli możliwość zostawienia samochodu blisko głównej ulicy na parkingu - tak zresztą wykorzystywany jest często parking przy Biedronce na Wyszyńskiego, czy pod MDK (gdzie nawiasem mówiąc postawiono zakaz wjazdu). Nie mamy parkingów prywatnych w mieście - a szkoda, bo z pewnością znaleźliby się inwestorzy.
W temacie parkingów płatnych - brak strefy płatnego parkowania powoduje, że centrum jest zawalone samochodami, szpilki nie można włożyć, a parkingi stoją... puste. Tak jest np. w Tarnowskich Górach. Kierowcy wolą stać na zakazach niż zapłacić parking.
Wracając do tematu SPP - z ewentualnymi parkomatami najlepiej się wstrzymać do czasu wprowadzenia Śląskiej Karty Usług Publicznych (najprawdopodobniej w 2012 r., która umożliwi m.in. korzystanie z tego typu urządzeń. Np. Gliwice planowały już dawno postawić parkomaty w centrum, ale chcą, żeby sprzęt był zintegrowany z Kartą).
Najlepszym pomysłem jest budowa i wydzielanie nowych miejsc parkingowych. Nie może być tak, że ktoś rano zastawia sobie skrzynką miejsce przy ul. Wyszyńskiego i blokuje możliwość zaparkowania komuś, kto chciałby wpaść na chwilę do sklepu czy podejść do bankomatu. Bo przecież mówimy o miejscach publicznych i miejskich parkingach. A tymczasem widok blokowanych miejsc w ścisłym centrum jest częstym widokiem.
W przypadku wprowadzenia SPP można zastanowić się co się bardziej opłaca. Można rozważyć zatrudnienie bezrobotnych jako parkingowych zamiast oddawać część pieniędzy firmom obsługującym parkomaty. Warto zastanowić się także nad innymi odważnymi wariantami - np. pierwsze 15 minut postoju - bezpłatnie.
Jednym słowem nie ma prostych recept i rozwiązań. Wszystko wymaga odpowiedniego przygotowania i analiz, bez których to jedynie gdybanie.

MephiR 

Wysłany: 2010-09-03, 22:45   

Całkiem sensowne podejście. Oby tylko ewentualne wdrożenie powyższych pomysłów w życie było konsekwentne, bo inaczej wszystko pójdzie na marne. W Piekarach da się wygospodarować sporo miejsc parkingowych wzdłuż ulic, ale to oczywiście wymaga kosztów.

Moim zdaniem robienie SPP z inkasentami mija się z celem. Zwykle płaci im się tak marne pieniądze, że wręcz zmuszeni są do dorabiania na boku, co po prostu jest korupcją. W Bytomiu wystarczyło dać takiemu 2 zł i można było stać przez cały dzień. Taka organizacja strefy na pewno nie wymusi rotacji.

georg11 

Wysłany: 2010-09-03, 23:58   

MephiR napisał/a:

Moim zdaniem robienie SPP z inkasentami mija się z celem. Zwykle płaci im się tak marne pieniądze, że wręcz zmuszeni są do dorabiania na boku, co po prostu jest korupcją. W Bytomiu wystarczyło dać takiemu 2 zł i można było stać przez cały dzień. Taka organizacja strefy na pewno nie wymusi rotacji.

Nie przesadaj bo na razie nikogo nie obrażałem.

I znowu bzdury piszesz.
Po pierwsze zatrudniajac inkasentów dajesz ludziom pracę a o to chyba chodzi.
Po drugie pieniądze zostają w całoście w kieszeni miasta.
Po trzecie jest troszkę bezpieczniej bo między autami cały czas kręcą się parkingowi.

W Bytomiu podziękowano parkingowym i co? Postawiono parkomaty które nawet reszty nie wydają a część kasy trzeba oddać obcej firmie.Co w tym jest dobrego?

MephiR 

Wysłany: 2010-09-04, 09:03   

Georg wypowiadasz się na temat, w którym nie masz najmniejszego pojęcia. Po pierwsze, kiedy byli inkasenci w Bytomiu, zatrudniała ich prywatna firma, będąca operatorem strefy. Część dochodów musiała więc wpadać do ich kieszeni. Nie ma znaczenia czy są parkomaty, czy parkingowi. Wszystko zależy od tego, jak rozegra to gmina. Może wziąć wszystko na siebie i wtedy to ona będzie zatrudniać parkingowych lub kupić parkometry, ale może też rozpisać przetarg na operatora i wówczas nie poniesie kosztów zakupienia sprzętu (parkomatów lub kas fiskalnych dla parkingowych).

Po drugie firma obsługująca wcześniej bytomską strefę chyba nawet sama się wycofała z jej prowadzenia, gdyż nie potrafiła zachęcić ludzi do zatrudnienia się jako parkingowy. Oferowane płace były tak niskie, że mało kto zgadzał się wziąć taką robotę, tym bardziej że nie należy ona do przyjemnych. Trzeba stać przecież cały dzień na dworze, deszcz czy śnieg i jeszcze tolerować humory ludzi.

I teraz się zastanów, czy ktoś, kto zarabia przykładowo 800 złotych, będzie stać na straży prawa i pilnować czy ktoś nie wkrada się do samochodu? Oni mają tak mało płacone, że nie będą ryzykować konfrontacji ze złodziejem, tylko odwrócą głowę i udadzą, że nic nie widzą.

A między autami kręci się więcej ludzi, bo strefy płatnego parkowania robi się zwykle w centrach miast, gdzie chodzą tłumy. Nie trzeba więc parkingowych by stali przy autach, bo cały czas ktoś się kręci. Natomiast po 18, czyli w czasie gdy istnieje największe zagrożenie włamaniem do samochodu, inkasentów już nie ma.

Przeceniasz inkasentów. Ci ludzie ani nie ochronią Twojego auta, ani nie będą zadowoleni z zarobków, ani nie wygenerują odpowiedniego dochodu. I przestań wypisywać, że piszę bzdury. Albo ustosunkuj się jak człowiek na poziomie do moich postów, albo się nie wypowiadaj. Proste.

georg11 

Wysłany: 2010-09-04, 11:10   

Może nie będzie na temat ale trudno.Widocznie z tobą się inaczej nie da.

Napisz prosze na ogólnym jakich to obraźliwych słów użyłem w stosunku do ciebie.Ja jakoś nie zauwazyłem abym używał ogólnie uznawanych za obraźliwe słów.Może nam wszystkim przytoczysz jakich to użyłem obraźliwych słów.Bo jezeli słowo bzdura jest obraźliwe to widzę,ze nie ma co z tobą prowadzić rozmowy.

McFly 

Wysłany: 2010-09-05, 17:22   

Ja mam wrażenie że nie chodzi o obrażanie tylko brak zrozumienia. Ty wszędzie patrzysz na wiele spraw jako zwykły mieszkaniec nie mający pojęcia o zawirowaniach prawnych w zatrudnieniu takich inkasentów natomiast Mephir idzie do źródła i się dowiaduje dlaczego tak postąpiono w Bytomiu a nie inaczej.
Typowemu Polakowi wydaje się że wie wszystko najlepiej, wszystko najlepiej potrafi zrobić a za kierownicą to jest mistrzem kierownicy. Trochę pokory by się tu przydało i to po obu stronach.

banan3k 

Wysłany: 2010-11-21, 15:56   Re: Strefa płatnego parkowania (?)

olowpb napisał/a:
Mam nieodparte wrazenie ze w najblizszym czasie na terenie Szarleja i terenow w rejonie Bazyliki wprowadzona zostanie strefa platnego parkowania.
Zauwazcie ze w osciennych miastach SPP juz dawno sa wprowadzone.
Wyszynskiego i Bytomska wyremontowano, utworzono dosc dobrze widoczne miejsca parkingowe dla samochodow tak wiec wprowdzenie SPP pewnie jest kwestia czasu. Zwlaszcza ze to jest dodatkowy przychod dla gminy.

Moze teraz jest cisza bo wiadomo ze wybory ida ale...

Co sadzicie o tym?

Mam nadzieje że ten projekt nie dojdzie do skutku. Już teraz pod blokami, pomimo znaków zakazu z tabliczką "nie dotyczy mieszkańców" parkują wszyscy. I nic się z tym nie zrobi, bo zanim zareagują odpowiednie slużby to auta już nie ma.

Sieja 
Brzozowice

Wysłany: 2010-12-02, 13:46   

Myślę, że to jest dobry pomysł, podjeżdżając do sklepu mamy 5-10 min czasu darmowego (czasu na rozmienienie pieniędzy- teoretycznie) w Bytomiu godzina postoju kosztuje 1,5 zł. Jakby w Piekarach koszt ten wynosił np. 1 zł był bym zadowolony. W Bytomiu można także wystąpić do Urzędu miast (bodajże wydział dróg i mostów) o specjalne zezwolenie na darmowe parkowanie (dla mieszkańców, pracowników przy których zakładach pracy znajduje się SPP), wiem bo pracowałem swojego czasu na lodowisku na rynku w Bytomiu :-)

Odpowiedz do tematu