Poprzedni temat «» Następny temat
Okiem Obserwatora23
Autor Wiadomość
obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2013-10-27, 22:00   Okiem Obserwatora23

Wywiad z panem O23 część I

Redaktor Gazety: Od pewnego czasu zaczął pan obserwować piekarską scenę polityczną. Dlaczego?
Obserwator23: Kilka miesięcy temu, czytając piekarskie gazety Twoje Piekary oraz Przegląd Piekarski dostałem rozdwojenia jaźni. Ta sama sprawa i dwa różne spojrzenia na rzeczywistość. Nie wiedziałem, która gazeta jest bliższa prawdy. Zacząłem więc rozmawiać ze znajomymi, sąsiadami, słuchać i czytać po to, by dowiedzieć się kto pisze rzetelnie.
RG: I do jakich wniosków pan doszedł?
O23: Dla zwolenników obecnego prezydenta właściwą jest wersja z TP, natomiast pozostali zapewne skłaniają się ku PP. Osobiście nie jestem zwolennikiem ani jednej ani drugiej opcji.
TP o pewnych faktach nie piszą, chyba celowo je przemilczając. Wiele wskazuje na to, że jest to „gazeta prezydenta”, trudno więc by go krytykowała - podobnie trudno, aby PP krytykował swoich radnych.
RG: Co z tego może wywnioskować przeciętny czytelnik?
O23: Podobnie jak moi znajomi - będzie miał mętlik w głowie.
RG: Co w tej sytuacji pan proponuje?
O23: Dobrze by było, aby każdy mieszkaniec zainteresowany sprawami miasta od czasu do czasu posłuchał nagrań z sesji Rady Miasta dostępnych na stronie UM, a najlepiej aby wziął udział w obradach RM. Pozwoli to dostrzec, która gazeta jest bliższa prawdy: TP czy PP.
RG: Rozumiem, że pan ma już zdanie wyrobione?
O23: Tak, ja już mam zdanie wyrobione, ale póki co nikomu nic nie będę sugerował, najlepiej jak każdy sam dojdzie do takich, czy innych wniosków. Relacjonując różne wydarzenia staram się jedynie przedstawiać fakty, przytaczać cytaty, a mieszkaniec sam zdecyduje, z którą prawdą się identyfikuje. W tym miejscu należy przypomnieć, co powiedział jeden znany nasz polityk: „Nikt mnie nie przekona , że białe jest białe a czarne jest czarne”.
RG: Zaraz, zaraz, to powiedzenie brzmi trochę inaczej.
O23: W ustach polityków, dokładnie właśnie tak!
RG: Podsumowując, jakie pan ma sugestie?
O23: Życzyłbym sobie oraz mieszkańcom naszego miasta, aby TP zamieszczały wywiady, czy opinie radnych z Klubu Turzańskiego w temacie opisywanych spraw. Oczywiście, jeżeli TP jest gazetą miejską. To samo życzenie dotyczy również PP. Przekrzykiwanie się na łamach swojej gazety jest jedynie formą walki politycznej i nie ma nic wspólnego z rzetelną informacją. Mieszkańcy są tym wszystkim coraz bardziej zmęczeni pomimo, że dostarcza im się pod same drzwi jedną i drugą „prawdę”. A wybory coraz bliżej...
Ostatnio zmieniony przez obserwator23 2014-04-13, 20:03, w całości zmieniany 6 razy  

Maciek Czempiel 

Wysłany: 2013-11-02, 20:20   

niestety ! polityka marnej jakości przenosi sie na coraz niższy poziom
Białe nie jest białe itd
Gdzie jest obywatel !!!!

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2013-11-11, 09:06   

Wywiad z panem O23 część II

Redaktor Gazety: 22 października rozpoczął się cykl spotkań władz naszego miasta z mieszkańcami, których celem jest dyskusja na temat wprowadzenia w Piekarach Śl. budżetu obywatelskiego. Czy pana zdaniem ta inicjatywa ma szanse powodzenia w naszym mieście?
Obserwator23: A proszę mi powiedzieć, ilu mieszkańców brało udział w tych spotkaniach, nie licząc oczywiście urzędników i radnych?
RG: Niewielu.
O23: No właśnie, na ponad 47 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców, te kilka, czy kilkanaście osób, to znikomy procent obywateli naszego miasta.
Aby inicjatywa budżetu obywatelskiego się udała, mieszkańcy muszą poczuć i mieć pewność, że faktycznie mogą decydować o sprawach swojej dzielnicy oraz miasta. Nikt nie może być z dyskusji o mieście wykluczony. Do tej pory władza nie dawała takiego poczucia mieszkańcom. W jaki sposób urzędnicy zamierzają przekonać mieszkańców do swojej inicjatywy - nie wiem. Przypuszczam, że nie będzie to łatwe.Wymagałoby to zmiany sposobu myślenia urzędników i ich determinacji w działaniu.
RG: Dlaczego ma się nie udać, skoro to mieszkańcy mają decydować na co zostaną wydane pieniądze z budżetu?
O23: Po pierwsze: do dyspozycji mieszkańcom proponuje się oddać kwotę 0,3% budżetu miasta. Jak podzielimy tę kwotę na poszczególne dzielnice to... za mało aby coś konkretnego zrobić, a za dużo na odmalowanie pasów na przejściu.
RG: To może by odremontować przystanek autobusowy?
O23: Bardzo dobry pomysł, na to wystarczyłoby pieniędzy. Po drugie kilka miesięcy temu, jeden z radnych, nazwisko znane zainteresowanym, w czasie debaty
„Miasto w działaniu” zasugerował, że można manipulować budżetem obywatelskim. To daje do myślenia. Można stworzyć coś w rodzaju „Pani Twardowskiej”.
RG: Nie rozumiem. A cóż to takiego?
O23: Produkt czekoladopodobny z okresu PRL, który z prawdziwą czekoladą nie miał nic wspólnego. Po opakowaniu dzieci sądziły, że rodzic daje im prawdziwą czekoladę - jakież to było złudne.Budżet partycypacyjny też może być partycypacyjnopodobny.
RG: Wydaje mi się, że jest pan człowiekiem małej wiary.
O23: Obserwując jak wyglądają chociażby konsultacje społeczne w naszym mieście, jak wyglada dialog władzy z mieszkańcami trudno pałać optymizmem. Pożyjemy – zobaczymy. Naprawdę chcę się mylić, ale wszyscy wiedzą, kto podejmuje decyzje w mieście.
RG: Radni i mieszkańcy oczywiście.
O23: :) To jest teoria, a praktyka zupełnie odmienna. :)
Mieszkańcy marzą np. o basenie z prawdziwego zdarzenia.
RG: Wszyscy mamy jakieś marzenia...
O23: Oby się nam spełniły.
RG: Dziękuję.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-01-01, 22:41   

Rok wyborów

Rozpoczął się rok 2014. Jak na tę porę roku jest wyjątkowo ciepło. Czyżby klimat postanowił nas łagodniej potraktować? Zobaczymy jak długo, gdyż pogoda jest zmienna
i bywa zaskakujaca jak nasi lokalni politycy. Rozpoczął się rok wyborczy, więc nastapi wzmożona aktywność radnych, prezydenta i jego otoczenia, jak i opozycji. Jedni będą próbowali nam uświadomić ile to dobrego zrobili do tej pory dla naszego miasta i jego mieszkańców, inni będą udowadniali zupełnie coś przeciwnego.
Gazeta rządzących będzie nas raczyć prawdą „A”, a gazeta opozycji prawdą „B”. Mało kto się w tym wszystkim połapie...
Niewielu mieszkańców głębiej śledzi to, co się dzieje w mieście - z różnych powodów. Wszyscy mający prawa wyborcze będą mogli oddać swój głos na tę, czy inną osobę. Najlepiej przez te kilka miesięcy baczniej poobserwować otaczającą nas rzeczywistość, zwracając szczególną uwagę na naszych radnych, prezydenta i urzędników: co mówią, jak mówią, co czynią i czy robią to, co obiecywali. Pozwoli to nam podjąć w swoim czasie właściwą decyzję. W związku z tak ważnym dla samorządu rokiem, magia wyborów zaczęła działać.Porównałem sesję z 20 grudnia 2012 z sesją 19 grudnia 2013. Zarówno rok temu, jak i na ostatniej sesji, radny Łukasz Ściebiorowski zaproponował poprawkę do budżetu, dzięki której miasto zwiąkszyłoby nieco kwotę na cele sportowe. Wówczas propozycję radnego odrzucono głosami radnych Naszych Piekar. W grudniu 2012 do wyborów było jeszcze trochę czasu... W tym roku propozycja radnego Ściebiorowskiego zyskała uznanie (wybory już za kilka miesięcy, więc się będzie taki gest pamiętać). Nim radni przystąpili do głosowania, prezydent oficjalnie poparł propozycję radnego, co dało zielone światło radnym z Klubu Nasze Piekary – głosujemy ZA. Okazało się, że przedstawienie tej samej propozycji w odpowiednim czasie zmieniło pogląd radnych Naszych Piekar. W grudniu 2012 przeciw propozycji radnego Ściebiorowskiego zwiększającej kwotę przeznaczoną na zadania kultury fizycznej w naszym mieście byli radni: Seweryn, Krauza, Szewczyk, Cichy, Kossakowska, Cisek, Iskanin, Boroń, Podzimski, Wymysło, Wieczorek. Klub Turzańskiego był ZA.
W grudniu 2013 wszyscy już byli za. Zimna kalkulacja, a może ocieplenie klimatu...

P Śl 

Wysłany: 2014-01-06, 18:51   

Ja zamiast zwiększmy widziałbym tu jakieś konkretne cele, bo zwiększyć kwotę, żeby tylko wydać dla mnie jest bezsensu.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-01-06, 23:35   

Zgadzam się. W ubiegłym roku obcięto dotacje piekarskim klubom sportowym więc może w tym roku wrócić do kwot dotacji z 2012 roku i będzie konkret. Kluby się ucieszą. :)

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-02-22, 22:37   

Twoje Piekary, kontra Przegląd Piekarski

Ostatnio dyskutowano w necie na temat piekarskiej prasy. Przewijały się opinie, że ani z jednej gazetki, ani z drugiej całej prawdy się nie dowiemy. Zatem porównajmy ostatnie wydania. Akurat wiele się ostatnio wydarzyło w naszym mieście, więc było o czym pisać.
1. Odwołanie Przewodniczącego RM K. Seweryna - bardzo ważna informacja, nadająca się na pierwszą stronę.
Twoje Piekary – dopiero na 10 stronie „Echa sesji”. Malutkim druczkiem czytamy: „XXXVII sesję Rady Miasta zdominowało odwołanie na wniosek Klubu Radnych Nasze Piekary jej przewodniczacego Krzysztofa Seweryna.” Informacja nad wyraz skąpa. Nic nie napisano o przyczynach odwołania i o kulisach całej tej sprawy. Temat spowity tajemniczą mgiełką...
Nie zacytowano istotnej wypowiedzi przewodniczącego Seweryna.

Przegląd Piekarski – informacja na pierwszej stronie. Dość krótka, ale rzeczowa i rzetelna. Ktoś zapyta skąd mogę wiedzieć, czy rzetelna? Odpowiem: Przesłuchałem nagrania z sesji. :)
0:1 dla PP

2. Obniżka opłaty za śmieci posegregowane o 1,20 zł od osoby.
TP – pierwsza strona, bardzo duże litery, informacja dość obszerna i rzetelna
PP – brak jakiejkolwiek wzmianki, a jest to informacja dość istotna z punktu widzenia mieszkańca
Remis 1:1

3. Zapadły wyroki w sprawie członka rady nadzorczej MPWiK w Piekarach Śl. oraz radnej.
TP – brak jakiejkolwiek informacji. Zapodziała się gdzieś nawet rubryka „Na bakier z prawem” :)
PP – informacja zamieszczona na 3 stronie, pokrótce przedstawiająca kulisy obu spraw
1:2 dla PP

4. Restrukturyzacja KWK Piekary.
TP – obszerana i wyczerpująca informacja na stronie 3
PP – informacja na stronie 4, zawierająca jednak zbyt mało informacji
2:3 prowadzi PP

5. Budżet obywatelski – temat istotny dla mieszkańców
TP – niezbyt obszerna, ale zwięzła i konkretna informacja zamieszczona na stronie 10
PP – brak informacji. To mnie dziwi :co3:
Wynik końcowy - remis 3:3

Faktycznie, jak już ktoś napisał, trzeba czytać obie gazetki, aby dowiedzieć się czegoś więcej o naszym mieście. Jedna przemilcza niewygodne sprawy dla rządzących, druga zapomina, że są też inne sprawy ważne dla mieszkańców.
I po meczu... :)

MephiR 

Wysłany: 2014-02-23, 21:11   

Szkoda, że piekarskie media zostały tak upolitycznione. Myślę, że w tym konflikcie powinno odpuścić miasto i zamknąć swoje tytuły. W końcu jest jeszcze strona UM i Radio Piekary, które mają bardzo mocną pozycję. Być może Przegląd Piekarski bardziej by stonował i zacząłby opisywać rzeczywistość zamiast ją kreować.

Dobrze, że jest Obserwator23 zdający obiektywne relacje. Chwała Ci za to :yes: Wykonujesz naprawdę świetną robotę.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-03-08, 19:54   

Piszę, jak jest

Prezydent S. Korfanty stwierdza, że : „dezinformuje się mieszkańców i wprowadza w błąd, nieścisłymi informacjami i przekłamaniami w prasie i Internecie ”. Uruchamia więc nowy „kanał informacyjny” (TP z dn.6 marca 2014), w którym rzecznik prasowy A.Madaliński, tłumaczyć będzie mieszkańcom, jak jest naprawdę. ;)
Cieszę się, że wreszcie dowiemy się całej prawdy o tym, co dzieje się w Piekarach Śl. Pytanie zasadnicze jednak trzeba w tym miejscu postawić. Czy to nie będzie aby prawda w stylu Putina? :)
Rubryka w TP „Pisze jak jest”, jeszcze dobrze nie zaczęła działać, a już wpadka z posądzeniem o przekłamania radnej Umińskiej-Duraj. Rzecznik twierdzi, że mieszkanka Piekar Śl., w sprawie której działała Radna, nie została ukarana mandatem za zaśmieconą działkę. Prostuje tym samym wypowiedź radnej Umińskiej-Duraj, która poinformowała, iż mieszkankę ukarano mandatem.
Komu tu wierzyć? :co3: Radna upubliczniła pismo od prezydenta Pasternaka, w którym wyraźnie napisano, że mieszkankę jednak mandatem ukarano. Z trzech osób: rzecznik A.Madaliński, prezydent Pasternak, radna Umińska-Duraj, ktoś z pewnością rozmija się z prawdą. Nie jest to radna, gdyż przekazała jedynie do publicznej wiadomości informację uzyskaną od prezydenta. Pozostają więc dwie osoby: rzecznik - twierdzący, że nie było mandatu i prezydent, który stwierdził, że był mandat. Jedna z tych dwóch osób nie mówi prawdy. Pytanie która i kto zostanie Pinokiem? Myślę, iż panowie wyjaśnią sobie to między sobą i w najbliższym wydaniu TP rzecznik napisze jakie są fakty. :)
Tytuł rubryki „Piszę jak jest” zmieniłbym na „Piszę, bo muszę”. Rzecznik prasowy jest pracownikiem UM i podlega prezydentowi. Ocieplanie wizerunku prezydenta to chyba teraz priorytet, cel - wygrać wybory. Najgorsze jest to, że w gazecie finansowanej przez UM i opłacanej z naszych podatków, będzie się wypowiadała tylko jedna strona. Życzyłbym sobie i mieszkańcom, aby „Twoje Piekary” przekazywały rzetelne informacje. Prasa powinna być niezależna i nieczuła na naciski „z góry”.

Gizela 

Wysłany: 2014-03-10, 15:21   

Miejskie media nie powinny wdawać się w polemikę. Ich rolą powinno być informowanie o działalności miasta bez zbędnego komentarza.

UPR Piekary Śl.
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-11, 03:43   

Gizela napisał/a:
Miejskie media nie powinny wdawać się w polemikę. Ich rolą powinno być informowanie o działalności miasta bez zbędnego komentarza.

Święte słówa. Po stokroć święte.
Za nasze pieniądze prezydent, będzie "ocieplał wizerunek". Absolutnie Pani ma rację, a jeżeli bylaby konieczność zamieszczenia komentarza, to powinny być conajmniej dwa komntarze. Tak aby czytelnik mógł zapoznać się nie tylko z poglądem wadzy.

UPR Piekary Śl.
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-11, 03:51   

obserwator23 napisał/a:
Piszę, jak jest

Prezydent S. Korfanty stwierdza, że : (...) nieczuła na naciski „z góry”.

Żadna z gazet nie odnotowała też powstania w Piekarach Śląskich koła UPR, ani wizyty zarządu Parti w mieście. Wprawdzie partia mała, ale nie codziennie do Piekar przyjeżdża cały zarząd Partii.

obserwator23 napisał/a:
Rok wyborów

Rozpoczął się rok 2014. Jak na tę porę roku jest wyjątkowo ciepło. Czyżby klimat (...)
W grudniu 2013 wszyscy już byli za. Zimna kalkulacja, a może ocieplenie klimatu...

Daje mi to prawo mieć nadzieję, że Piekary Śląskie, przestaną mie okradać. Może zauważą, że pobieranie nienależnych opłat, to zwykłe złodziejstwo.
Miasto pobiera ode mnie, od lipca 230zł miesięcznie za wywóz surowców wtórnych, których ani razu nie odebrało. Wadza nie rozmawia ze mną w tej kwestii, a opozycja ustami jej Wodza twierdzi, że takie jest zbójeckie prawo.
Zapłaciłem ponad 1600 zł za usługę, której ani raz nie wykonano. Jeżeli do tego dołoży się fakt, że płacę rocznie 7000 zł podatku od nierchomości, mimo, że nie jestem jej właścicielem, daje to pełny obraz totalitarnego państwa w którym żyjemy.

obserwator23 napisał/a:
Wywiad z panem O23 część II

Redaktor Gazety: 22 października rozpoczął się cykl spotkań władz naszego miasta (...)
RG: Dziękuję.

Jeżeli urzędnik coś proponuje, należy bez zapoznania się z treścią propozycji bezwzględnie to odrzucić. Urzędnicy nie mają interesu, ani pomagać obywatelowi, ani tym bardziej ograniczać swoich uprawnień.
Jedyną godną uwagi propozycją byłoby ograniczenie kierowniczej biurokracji o 60% oraz zmniejszenie liczby radnych o dwie trzecie.
Reszta to zwykła ściema obliczona na to, że "ciemny lud wszystko kupi".
Miasto NY ma ponad 23 mln mieszkańców, a rada Miasta składa się z 51 radnych. według tych standardów PŚ powinny mieć 0,1 radnego, to chyba zmieściła by się cała głowa. Jedna mocna głowa załatwiłaby z powodzeniem zarządzanie takim bajorkiem jak PŚ.

Zmniejszenie ilości radnych, to mniejsze koszty.
to mniej kłótni i przepychanek na sesjach.
to mniej much Sokratesa.
Samo istnienie Rady Miasta nie ma najmniejszego uzasadnienia. Wmówiono nam, że to ma być atrapa samorządności, tak jakby radni działali w interesie mieszkańców.
Organ samorządopodobny w stanie zwisu.
Śmiechu warte!

admin 
Administrator

Wysłany: 2014-03-11, 15:27   

UPR Piekary Śl., doigrałeś się. 4 posty pod rząd. Choć prosiliśmy o używanie opcji EDYTUJ, to Ty i tak robisz swoje. Od tej chwili została zablokowana Tobie możliwość pisania nowych postów.

Aby uporządkować forum posty UPR Piekary Śl. zostaną scalone.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-04-13, 20:00   

Wybory - to magiczne słowo, potrafi obudzić nawet najbardziej uśpionych. Wzrasta aktywność zwłaszcza tych, którzy ponownie będą startować. Jak już powszechnie wiadomo, na prezydenta po raz wtóry startować będzie Stanisław Korfanty. Jak doniósł jeden z internautów, obecny prezydent założył bloga.
Pomyślałem... fajnie, bo będzie można na blogu podyskutować, może prezydent odniesie się do wypowiedzi mieszkańców na różne tematy związane z miastem. Okazuje się , że jednak nie..., komentować wpisów nie można. :( Skoro prezydent Korfanty nie ma ochoty na dyskusję, czy wymianę poglądów, niech „Pisze sobie jak jest” - jego zdaniem. No, ale czego można się było spodziewać?
Jak na razie nie wiadomo kto będzie jego konkurentem. Pewne jest to, że była konkurentka na stanowisko prezydenta, radna M.Lisińska-Kotowicz w moim przekonaniu nie będzie kandydować. Afera z radną w roli głównej, pośrednio zaszkodziła ewentualnemu kandydatowi radnemu Iskaninowi. Trudno uwierzyć, aby nie wiedział, gdzie jego klubowa koleżanka zamieszkuje. Pytanie: kogo wystawi opozycja z Klubu Turzańskiego? Może będzie kandydował sam radny Turzański, a może ktoś inny...
Nie podoba mi się to, że w miejskiej gazecie, za nasze pieniądze promuje się tylko jedna strona. Wielokrotnie to podkreślałem, że nie jest to w porządku. Rzecznik „Pisze jak jest” i nie wiem czemu mam wrażenie, że sam sobie zadaje pytania , po czym sam na nie odpowiada. Dlaczego? ;) Bo na każdym kroku wychwala dokonania prezydenta, jak nie wprost to w podtekście.Twoje Piekary zaczęły drukować cykl „Tak było – tak jest”. Niech prezydent powie, że nie ma to nic wspólnego z wyborami. :D
Może kiedyś zwiodłyby mnie te przedwyborcze miraże, lecz nie obecnie.
W Przeglądzie Piekarskim jak na razie „gorączki przedwyborczej” nie dostrzegłem, ale wszystko przed nami.
Jechałem dziś ulicą Polną na Józefce. To jest przykład działań naszej władzy. Wybrukowana kostką betonową ulica, nadaje się dziś do kapitalnego remontu. Oby po pewnym czasie podobnie nie wyglądał plac przy Kopcu. :(

P Śl 

Wysłany: 2014-04-14, 10:09   

"Tak było - tak jest" jest ostatecznym dowodem na to, że mamy doczynienia z tubą propagandową. Szczególnie wymownie brzmi opis nad zdjęciami zmian.
A co do treści przekazu. No naprawdę budowa dwóch sygnalizacji i wybrukowanie jakiegoś placyku przed sądem, po którym prawie nikt nie chodzi odmieniło moje życie <leży pod stołem i zwija się ze śmiechu>. Przy okazji pozbyto się chyba wszystkich, możliwych drzew.
Czekamy na zdjęcie sygnalizacji w Kamieniu, bo ona dopiero odmieniła moje i kierowców życie. Nic nie jedzie, a ty stój jak ten ...., bo komuś się sygnalizacji zachciało. Albo na Dąbrówce, to samo. Zamiast wyrzucać te pieniądze w błoto trzeba było rondo na podmiejskiej wreszcie wybudować, bo tam ono jest potrzebne.

Odpowiedz do tematu