Poprzedni temat «» Następny temat
Okiem Obserwatora23
Autor Wiadomość
obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-02-28, 10:30   Jak powracający bumerang...

Wadawałoby się, że wyniki wyborów, i tym samym mieszkańcy, jasno wskazali kto teraz powinien sprawować władzę w Piekarach Śl. Piekarzanie wybrali nowy, „dobry kierunek”, dziękując za rządy poprzedniego Prezydenta. Dlaczego wracam do tego wątku? Właśnie ze względu na byłego Prezydenta, który nie daje o sobie zapomnieć, i to wyłącznie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Po przegranych wyborach deklarował pomoc i chęć współpracy. Jednak jest zupełnie inaczej, co dostrzegam chyba nie tylko ja. Na każdej sesji RM, na każdej komisji gdzie jest obecny, prawi złośliwości, uszczypliwości i pouczenia szczególnie pod adresem nowej Pani Prezydent. To staje się już męczące i chyba wszyscy mają tego już dość. Oczywiście każdej władzy należy patrzeć na ręce i ją rozliczać. Ale litości! Dajmy tej władzy porządzić według własnego pomysłu! Nie rozliczajmy jej ze wszystkich problemów, jakie pozostawił po sobie poprzednik, już po 53 dniach! Jak już pisałem, ja byłemu Prezydentowi dałem 96 miesięcy nim powiedziałem sprawdzam, a potem dość tego.
Widać gołym okiem całkowite odejście nowej władzy od wzorów poprzednika, jak choćby na przykładzie audycji Nasze Sprawy, całkowicie odmienny sposób komunikacji z radnymi i mieszkańcami, gdzie niczego się nie ukrywa.
Oczywiście przypuszczam, iż nowa władza nie uniknie błędów, ale ważne jest, aby na błędach się uczyć i wyciągać z nich wnioski, na co nie było stać poprzednika. Pominę przykłady, bo musiałbym zapisać wiele kartek, a to nie jest właściwe miejsce.
Apeluję do byłego Prezydenta, obecnie Radnego, aby skupił się na pracy dla mieszkańców i dobra całego Miasta, aby przedstawiał jakieś nowe rozwiązania czy pomysły, a nie z uporem szedł utartym od 12 lat traktem, który do tej pory daleko nas nie zaprowadził.
Jest wiele problemów z którymi musimy się zmierzyć, a czas upływa. Dlatego nie ma sensu marnować go na puste słowa, zaczepki i nic nie wnoszące polemiki. Przyjdzie pora, że rozliczymy obecną władzę. Nikt nie jest wieczny, ani niezastąpiony. Dajmy jednak tej nowej władzy szansę zaprezentować swój pomysł na Miasto. Dajmy jej trochę czasu. Rozumiem traumę po przegranych wyborach zwłaszcza, że było się „panem na włościach” przez 12 lat. To jest jednak demokracja. Ja również kandydowałem w wyborach i nie wygrałem, co jednak nie oznacza że przegrałem. Wiem, że wielu mnie popiera, więc mam dla kogo pracować, co i niniejszym czynię. Popatrzmy na to jak na szklankę zapełnioną do połowy, którą możemy widzieć do połowy pustą lub do połowy pełną.
Nie można obrażać się ani na mieszkańców, ani na tych których wybrano, dlatego że dostało się czerwoną kartkę. Tak na marginesie, to wolałbym skoncentrować się na innych sprawach, niż ciągle na jednym z radnych. Dlaczego pozostali radni prezentują odmienną postawę? Pozostawiam to pod rozwagę Szanownym Czytelnikom.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-05-31, 21:54   Wyboista droga do Piekar dla inwestorów

Gminy, które poważnie myślą o ściągnięciu do siebie inwestorów muszą przygotować wcześniej uzbrojone tereny pod inwestycje. Dzięki inwestorom gmina się bogaci, a tym samym rozwija. Mamy wprawdzie strefę ekonomiczną jednak okazuje się, że w porównaniu z innymi gminami zbyt wiele nie możemy zaoferować.
Prezydent Krzysztof Turzański: „Jest inwestor zainteresowany inwestycją w KSE. Pojawił się problem, ponieważ tereny nie są przygotowane do inwestycji. Brakuje drogi dojazdowej, brakuje kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Aby inwestycja mogła dojść do skutku konieczne jest w trybie natychmiastowym wybudowanie kanalizacji i drogi. Szacowany koszt tej inwestycji to jest około 5 mln i musi się rozpocząć natychmiast, ponieważ inwestor chce rozpocząć prace w nowo wybudowanym zakładzie w przyszłym roku, przed wakacjami.”
Były prezydent Korfanty na ostatniej sesji przy okazji absolutorium przypomniał, że dzięki niemu mamy nadwyżkę budżetową. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej, tylko zaniechanie pewnych inwestycji, inwestycji dzięki którym Piekary Śl. mogłyby się rozwijać.
Jednym słowem - kupiłem tramwaj, ale szkoda mi wydać kasy na tory. Znajomym się chwalę, że mam tramwaj i jeszcze sporo kasy na koncie. :otak:

Tomeek 

Wysłany: 2015-06-24, 10:59   

obserwator23 napisał/a:
Prezydent Krzysztof Turzański: „Jest inwestor zainteresowany inwestycją w KSE. Pojawił się problem, ponieważ tereny nie są przygotowane do inwestycji. Brakuje drogi dojazdowej, brakuje kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Aby inwestycja mogła dojść do skutku konieczne jest w trybie natychmiastowym wybudowanie kanalizacji i drogi.

To po prostu z cyklu: Chętnie zrobimy ale nie damy rady :lol2: ale żeby nie było, że nie było chęci :)

georg111 

Wysłany: 2015-06-25, 00:09   

A co ma ściemniac jak Bartyla w Bytomiu na temat stadionu?

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-06-25, 21:52   

Tomeek napisał/a:
To po prostu z cyklu: Chętnie zrobimy ale nie damy rady ale żeby nie było, że nie było chęci

Prezydent Turzański nie powiedział, że "nie damy rady". Właśnie zapadła decyzja, iż miasto przystąpi do uzbrajania terenu w strefie.

Tomeek 

Wysłany: 2015-06-25, 22:48   

obserwator23 napisał/a:
Tomeek napisał/a:
To po prostu z cyklu: Chętnie zrobimy ale nie damy rady ale żeby nie było, że nie było chęci

Prezydent Turzański nie powiedział, że "nie damy rady". Właśnie zapadła decyzja, iż miasto przystąpi do uzbrajania terenu w strefie.

Tak ale:
Cytat:
Pojawił się problem...

Czyli co teren powiedzmy, że przyjmujemy już za uzbrojony. I co dalej ?

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-06-25, 23:07   

Wówczas jest realna szansa pozyskania inwestorów. Wszystkie gminy, którym zależy na inwestorach najpierw przygotowują teren od A do Z. Jeżeli Bytom za ta samą cenę daje uzbrojony teren a Piekary goły to co wybierzesz?

Tomeek 

Wysłany: 2015-06-26, 16:15   

No tak, a więc tak wygląda problem.

Ciężko mi przychodzi zrozumienie tych wszystkich politycznych niuansów :ble2:

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-08-29, 09:31   Kto pyta nie błądzi ale...

Przysłowie mówi „Kto pyta nie błądzi”, jednak jeżeli ktoś w kółko pyta o to samo, to świadczy o tym, że albo nie słucha, albo nie rozumie, albo czyni to w sobie tylko wiadomym celu.
Mamy w Piekarach Śl. 23 radnych, jednak tylko jeden radny uporczywie zadaje te same pytania. Na ostatniej sesji RM, przed głosowaniem zmian do budżetu, radny S.Korfanty zapytał co to jest za impreza Sufler Rock - w związku z jej dofinansowaniem z budżetu kwotą 10 tys. zł. Niby nic w tym pytaniu dziwnego nie jest, jednak to samo pytanie radny zadał trzy dni wcześniej, na Komisji Budżetowej i uzyskał wtedy odpowiedź. W związku z powtórnym pytaniem na sesji, głos zabrał Piotr Zalewski dyrektor OK. Andaluzja. Dokładnie wytłumaczył co to za impreza i w jakim celu. Pomimo to radny dalej drążył temat, co widać P.Zalewskiego nieco zbulwersowało. Innych radnych chyba również, bo przełożyło się w wystąpieniach na poparcie dla dyrektora OK. Nie ma co ukrywać, że „Andaluzja”, mimo iż robionych jest tam wiele wspaniałych imprez zawsze, jak podkreślił P.Zalewski, była przez byłego prezydenta traktowana po macoszemu. Na liście płac dyrektor był zawsze na „honorowym”, ostatnim miejscu. Były prezydent chyba nigdy nie lubił ludzi, którzy mieli swoje zdanie i potrafili mu się przeciwstawić. Ale wracając do tematu…
Podobne pytania S.Korfanty zadawał o dwutygodnik Twoje Piekary, kiedy został zlikwidowany. Dopytywał jaki był koszt utrzymania tego wydawnictwa, co mnie dziwi, zwłaszcza że 12 lat był prezydentem. Te same pytania padały na komisjach i na sesji chyba tylko po to, by robić zamieszanie. Teraz, ze zdziwieniem, na swoim blogu pisze, iż nagle odwołano prezesa ZGK Piekary, jak już kilka miesięcy temu było wiadome, że Paweł Krawczyk przechodzi na emeryturę. Były prezydent zaskoczony jest brakiem powszechnej informacji w mediach na ten temat, a przecież dobrze pamiętamy jak działały miejskie media pod jego kierownictwem. Pisano tylko to, co było wygodne dla byłego prezydenta. Opozycji, ani mieszkańców z odmiennym zdaniem do piekarskich mediów nie dopuszczano. Pamiętam jak swego czasu żalił się na tę sytuację radny Iskanin. Niektórzy nie mogą pogodzić się z porażką i sami sobie, systematycznie na forum publicznym przypominają swoje zasługi. Powiedziałbym – trochę więcej skromności. Nikt nikomu prawdziwych zasług nie ujmuje, jednak czy za rządów S.Korfantego piekarskie media były niezależne? Myślałem, że było minęło, jednak nie. Radny z uporem maniaka nie da zapomnieć o pewnych cechach byłego prezydenta. To kieruje swoje uszczypliwe uwagi to do pani Prezydent, to do przewodniczącego komisji, itp. Innym razem w kółko pyta o to samo… To teraz ja zapytam: A może jednak błądzi?

Simon 

Wysłany: 2015-08-31, 08:21   

23 radnych a wystarczyłoby spokojnie 10. Byłem kiedyś na takiej radzie to oni niewiele tam robią. Ot spotkanie aby coś tam przegłosować i podnieść rękę. Maszynki do głosowania i tyle

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-08-31, 21:48   Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał

Ostatnia Komisja Budżetowa, nim się właściwie zaczęła, była areną przepychanki pomiędzy radnym Stanisławem Korfantym, a Przewodniczącym Dariuszem Iskaniem. O co poszło?
O tzw. wstępny projekt dotyczący stawki za gospodarowanie odpadami. Przewodniczący chciał, aby radni już wcześniej zapoznali się z tym dokumentem, który właściwie będzie rozpatrywany we wrześniu. Moim zdaniem nic w tym dziwnego. Problem był w tym, że dokument nie był podpisany, co zakwestionował radny S.Korfanty. Zgodzę się z radnym, że wszystkie urzędowe dokumenty powinny być podpisane. Przewodniczący Iskanin nie potrafił odpowiedzieć radnemu kto jest autorem dokumentu i w związku z tym doszło do 20 minutowych uszczypliwości, które zupełnie nic nie dawały. Zdecydowano jednak, że temat podwyżek za śmieci zostanie wstępnie omówiony. Nie trzeba być znawcą tematu by wiedzieć, że prezydent, wójt czy burmistrz nie przygotowują osobiście wszystkich aktów prawnych, gdyż zatrudniają w tym celu odpowiednich specjalistów. Właściwą osobą w tym przypadku jest prezes ZGK i Naczelnik Ochrony Środowiska. Akurat na początku komisji ich nie było - dotarli nieco później. Wówczas wyjaśniło się, że oni są autorami dokumentu, co były prezydent powinien wiedzieć. Chyba, że… wszystkie projekty uchwał przez 12 lat przygotowywał sam osobiście. Autor dokumentu niczego nie „podrzucił”, jak napisał na swoim blogu radny Korfanty, tylko poddał pod rozwagę radnych dwa warianty. To radni zadecydują jaki wariant zostanie ostatecznie przyjęty, a nie prezydent. Druga sprawa: moim zdaniem nikt niczego nie sonduje, jak sugeruje ów radny. O tym, że będą podwyżki za śmieci mówił Naczelnik Jarząbek już na wiosnę i o tym pisałem. Więc skoro ja, zwykły szarak o tym wiedziałem, to tym bardziej powinien wiedzieć radny. Na zaprzysiężeniu nowego prezydenta Piekar Śląskich były prezydent S.Korfanty deklarował chęć pomocy i współpracy nowej Pani Prezydent. Aby się przekonać jak ta deklaracja jest wypełniana wystarczy przyjść bądź na sesję RM, bądź na komisję. Moim zdaniem widać wyraźnie, że przy każdej sposobności próbuje nadszarpnąć autorytet Pani Prezydent. Co rusz przypomina swoje zasługi np. „przepiękny” Mamlas Plac. Widać, że zdecydowana większość radnych, nawet z Naszych Piekar, jest zniesmaczona całą tą atmosferą.
Czego Jaś się nie nauczył? - sami sobie dopowiedzcie.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-09-02, 22:11   Zjeść ciastko i mieć ciastko

Na sierpniowej Komisji Budżetowej poruszono temat planowanej podwyżki za odpady komunalne. Temat ważny i dotyczy każdego z nas. Po „cudownej” reformie śmieciowej za wywóz śmieci płacimy więcej, i to bez względu czy się ma śmieci, czy nie. Miały zniknąć śmieci z lasów, a sytuacja jest wręcz odwrotna. Jako jedna z niewielu gmin, dzięki decyzji poprzedniego prezydenta, nie ogłoszono w Piekarach Śl. przetargu mimo, iż taki obowiązek nakładała ustawa. Patrząc z punktu widzenia konsumenta, narzucono nam monopolistę - jeśli chodzi o odbiór śmieci. Jeżeli nie ma konkurencji, nie ma się też co spodziewać jakichś rewelacji cenowych. Następstwa pewnych działań można przewidzieć, ale skoro niektórzy nie chcą się zastanawiać co będzie za dwa, trzy lata… Były prezydent sugeruje, iż to „rządzący przygotowali podwyżkę opłat”. Ja zapytam: dzięki komu jesteśmy w takiej, a nie innej sytuacji?
Jak już, to o podwyżkę za wywóz śmieci wnosi ZGK. Radni podejmują decyzję, a wykonuje ją prezydent. Jednym słowem nie da się uzyskać niskiej ceny likwidując konkurencję.
O ile wcześniej mieszkańcowi zależało, aby jak najmniej produkować śmieci, tak teraz zależy, aby nie płacić za powietrze w kubłach, skoro i tak za kubły płacić muszą.
Żeby spadły koszty wywozu, musi zmniejszyć się ilość odpadów trafiających na instalację. Jak to zrobić?…niech główkują ci, którzy cały ten bigos przygotowali.
O proponowanych stawkach wkrótce napiszę.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-09-24, 20:56   Pechowa 13 sesja RM

W związku z ciągle rosnącymi kosztami utrzymania rodziny, po wprowadzeniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, dzięki któremu te koszty znów wzrosły, złożyłem w poprzedniej kadencji rady wniosek o wprowadzenie w naszym mieście ulg za opłatę śmieciową dla rodzin wielodzietnych. Niestety, nikt tym wnioskiem się nie zainteresował, a na moje pytanie dlaczego, ówczesny w-ce prezydent Janusz Pasternak powiedział, że „nie zezwala na to prawo”. Wydało mi się to dziwne, gdyż wiele gmin takie ulgi wprowadziło. Napisałem więc do Ministerstwa Środowiska w tej sprawie i otrzymałem odpowiedź cyt. fragment „Gmina ustalając wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma możliwość zastosowania rozwiązań wspierających rodziny wielodzietne”. Jakże byłem zdziwiony, gdy dziś na sesji o zróżnicowaniu stawek za opłaty śmieciowe wspomniał były prezydent Korfanty. Nie mogłem uwierzyć w to co słyszałem. Zapytał panią Prezydent, czy rozważała zróżnicowanie opłat za śmieci w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Nie tak dawno znowelizowano ustawę śmieciową o czym już pisałem. Niestety, po nowelizacji został zawężony krąg osób, którym takie ulgi rada może przyznać. Poprzednio tego ograniczenia nie było, co oznacza, że rada miała dużo większe pole działania. Skorzystało z tego kilkaset samorządów w Polsce, ale nie Piekary Śl.
Obecnie, od 1 lutego przepisy pozwalają na zastosowanie ulg wyłącznie mieszkańcom, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Zastanawiam się, czy radny Korfanty zapoznał się z nowelizacją ustawy śmieciowej, bo takiego wariantu jak wspomniał nowelizacja nie przewiduje. W tej kadencji złożyłem kolejny wniosek o wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych. Czekam na odpowiedź z Urzędu Miasta.
Cz.1 cdn…

georg111 

Wysłany: 2015-09-24, 21:12   

Radni po prostu mają w dupie rodziny wielodzietnej.Natomiast na temat postawy byłego prezydenta nie będę się wypowiadał.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-10-27, 22:56   Co z ulgami dla rodzin wielodzietnych

W czasie omawiania projektu uchwały dotyczącego nowych, wyższych stawek za wywóz odpadów komunalnych poruszono temat ulg dla rodzin wielodzietnych. Wniosek o wprowadzenie takiego rozwiązania w naszym mieście składałem w tej, jak i w poprzedniej kadencji. Skłoniło mnie do tego to, że nikt tzn. zarówno radni jaki władza wykonawcza z takim wnioskiem nie wyszedł. Wszyscy mówią o polityce prorodzinnej i na tym się kończy.
Na ostatniej sesji Rady Miasta padło zdanie, że „Jeśli komuś wprowadzimy ulgi, to ktoś inny za to musi zapłacić” oraz, że trzeba się zastanowić jak skalkulować opłatę za śmieci, aby te ulgi pokryć. Wydaje mi się, że występuje tu niezrozumienie tematu. Ulgi dla rodzin wielodzietnych nie mają być płacone kosztem wyższej stawki dla pozostałych mieszkańców. Ulgi powinny być pokrywane z budżetu dokładnie tak samo, jak miasto dopłaca do każdego dziecka w żłobku 1300 zł. Dokładnie tak samo, jak miasto dopłaca do badań profilaktycznych. Są cele wyższe, które powinno się dofinansowywać ze wspólnych pieniędzy, czyli budżetu.
Dzieci to nasza przyszłość i podstawa dalszego rozwoju miasta. Jak nie będzie dzieci miasto zacznie wymierać. Już są problemy demograficzne w szkołach. Kto w przyszłości będzie utrzymywał emerytów, ludzi starszych. Wszelkie dopłaty do lekarstw też są z puli budżetowej.
Im więcej mieszkańców, tym bardziej się rozkładają koszty utrzymania szpitala, szkoły, transportu. Tak więc należy wspierać przede wszystkim te rodziny, które przyczyniają się do podniesienia liczebności naszego miasta. Utrzymanie i wychowanie jednego dziecka to olbrzymie koszty. Mając kilkoro dzieci, dochód na jedną osobę w rodzinie drastycznie spada. O tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nie możemy myśleć kategoriami „nie będę się zastanawiał co będzie za dwa, trzy lata”, co przecież w poprzedniej kadencji słyszeliśmy. Odczuwamy przecież już ten sposób myślenia zarówno w naszym mieście, jak i w kraju. Władza, która uważa, że dziecko to balast w jego budżecie, to władza krótkowzroczna.
Zaniepokoiły mnie słowa jakie padły na sesji, by odczekać jeszcze kilka miesięcy, zobaczyć jak będzie i „może” wprowadzić ulgi.
Inne gminy, wprowadzając ulgi dla rodzin wielodzietnych, wykazały się zdecydowanie bardziej odpowiedzialną prospołeczną postawą.
A nasza Gmina?

Odpowiedz do tematu