Poprzedni temat «» Następny temat
Kopiec Wyzwolenia
Autor Wiadomość
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2014-01-19, 20:48   Kopiec Wyzwolenia

Nadszedł właściwy moment na założenie tematu o Kopcu Wyzwolenia - miasto zamierza w tym roku uatrakcyjnić jego otoczenie. Tak będzie wyglądać:

Więcej info o zakresie prac:

Piekary.pl napisał/a:
Nowe oblicze Kopca!
Piekary Śląskie otrzymały dofinansowanie na zagospodarowanie terenu i rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Piekarskiego Kopca Wyzwolenia. Celem dofinansowania jest podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Wokół kopca powstanie m.in. nowy, oświetlony plac, siłownia na wolnym powietrzu i ścieżki do nordic walking. Wartość projektu to 5 067 950 zł z czego 85 procent (4 307 757,50 zł).

Pod koniec lipca do urzędu wpłynęło pismo z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z pytaniem czy miasto nadal zainteresowane jest dofinansowaniem projektu. Decyzja była pozytywna i gmina ponownie złożyła stosowną dokumentację potrzebną do przyznania dotacji. Rozstrzygnięcie o przyznaniu środków podjął Zarząd Województwa Śląskiego na spotkaniu 3 września.

- To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich. Z dużą niecierpliwością i nadzieją na to czekaliśmy. Wiele osób traciło już wiarę w ten projekt. Pomimo trudności wierzyłem w możliwość jego zrealizowania.– mówi Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich.

Termin rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu wyznaczony został na listopad br., inwestycja ma zakończyć się do końca października przyszłego roku.

Główne prace jakie zaplanowano pod kopcem to doprowadzenie na miejsce przyłączy elektrycznych oraz oświetlenie placu przy Kopcu Wyzwolenia a także kompleksowa przebudowa placu przed kopcem. Teren o powierzchni 84 x 81 metrów, zostanie pokryty kostką bazaltową i granitową tworząc promieniście rozchodzące się łuki. Dodatkowo plac będzie przecinać linia ukazująca kierunek Bazylika Kalwaria. Linia ta podkreślona będzie przez punkty świetlne zamontowana w nawierzchni. Wokół placu oraz wzdłuż ulicy przy kopcu zostaną zamontowane lampy stojące które będą oświetlały zarówno dojście do kopca jak i sam plac.

Obok placu zaprojektowano utwardzoną powierzchnię, na której znajdą się stoliki szachowe z siedziskami oraz miejsca do ewentualnego grillowania. Wokół kopca przewidziano także powstanie ścieżki zdrowia z przystankami ćwiczebnymi oraz trasa dla uprawiania nordicwalking. Ścieżka zdrowia prowadzić będzie z przestrzeni placu poprzez tereny zielone wokół niego aż na sam kopiec. W pobliżu głównego placu zaprojektowano także siłownię na wolnym powietrzu, plac zabaw dla dzieci oraz zielony labirynt, który będzie oddzielał przestrzeń placu od tzw. placu harcerzy. „Wioska Harcerska” to powierzchnia wykonana z ażurowej siatki PCV, obsiana trawą, na której będzie można rozbić namioty. Na samym szczycie kopca powstanie taras widokowy z lunetą obserwacyjną.

Gruntownej przebudowie zostanie poddane podwyższenie na którym odbywają się imprezy okolicznościowe, patriotyczne czy rozrywkowe. Zostanie on pokryty nową nawierzchnią wymienione zostaną maszty i przebudowane murki okalające tę powierzchnię. Na podwyższeniu powstałaby także stalowa konstrukcja, która w zależności od potrzeb może służyć jako ołtarz, trybuna podczas imprez patriotycznych czy scena podczas imprez rozrywkowych. Zadaszenie oraz tył konstrukcji będzie można zmieniać w zależności od rodzaju imprezy, projektanci przewidzieli wykonanie jej z materiału żeglarskiego lub innej, mocnej, impregnowanej tkaniny. Projekt zakłada także uformowanie koron drzew rosnących wokół kopca drzew. Zabieg ten ma polepszyć widoczność kopca i placu przed nim.

Po podpisaniu stosownej umowy z Urzędem Marszałkowskim rozpocznie się procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy projektu.

http://piekary.pl/pl/9/1381823891/1381823924/2
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-02-03, 00:13   

I na to wszystko trzeba wydać 5 mln? :(
 
 
MephiR Wiek: 31
Posty: 415
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-02-14, 12:48   

Wybrukowanie takiej ogromnej powierzchni swoje kosztuje... :P
_________________
Blog o Bytomiu
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-02-14, 22:22   

MephiR napisał/a:
Wybrukowanie takiej ogromnej powierzchni swoje kosztuje... :P

Tu akurat masz rację.
 
 
Esmeralda 


Wiek: 31
Posty: 9
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2014-04-07, 10:21   

Mnie Kopiec Wyzwolenia kojarzy się tylko z jednym - na tym parkingu stawiałam swoje pierwsze kroki jako kierowca osobówki :D Widziałam, że wiele osób właśnie tam przyjeżdża pouczyć się ruszania, zmiany biegów, czy parkowania ;P
 
 
georg111 


Posty: 477
Skąd: Piekary Wielkie
Wysłany: 2014-04-07, 21:15   

Esmeralda napisał/a:
Mnie Kopiec Wyzwolenia kojarzy się tylko z jednym - na tym parkingu stawiałam swoje pierwsze kroki jako kierowca osobówki :D Widziałam, że wiele osób właśnie tam przyjeżdża pouczyć się ruszania, zmiany biegów, czy parkowania ;P

Tia i pouczyć się stosunków damsko-męskich.
 
 
MephiR Wiek: 31
Posty: 415
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-04-08, 15:19   

Ten plac jest sławny jako idealne miejsce do ślizgania się autem w zimę :D .
_________________
Blog o Bytomiu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


  Facebook

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme by: PatrykSpec | bilety lotnicze | bilety autokarowe | kino Bytom


Wszelkie Prawa Zastrzeżone, (c) Zeld Strona Główna | Pomoc