Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze miasto - Wspólne sprawy
Autor Wiadomość
JerzyKozera 

Wysłany: 2014-02-20, 11:18   Nasze miasto - Wspólne sprawy

Zachęcam wszystkich, aby włączyć się czynnie do działania na rzecz naszego miasta.
To gdzie żyjemy i jak nasze miasto wygląda zależy w dużej mierze od nas.

"Mieszkańcy, którzy chcą się włączyć w sprawy miasta, spotykają się dziś często z sytuacją, że nie są traktowani poważnie przez swoich przedstawicieli. A przecież prezydent miasta jest po prostu pracownikiem zatrudnianym przez mieszkańców. Kiedy jednak odbywają się konsultacje społeczne i mieszkańcy zabierają głos w sprawach swojej miejscowości, okazuje się, że ich głos jest ignorowany, gdyż prezydent uważa, że wie lepiej. Twierdzi ponadto, że ma do tego mandat. z kolei na sesji rady czy na spotkaniach komisji zdarza się, że radni próbują nie dopuścić mieszkańców do głosu." (cyt. z opracowania "Miasto w działaniu, zrównoważony rozwój z perspektywy oddolnej"
Czy jest sens angażowania się, czy nie będzie to strata czasu?
Ja uważam, że jest sens, warto i nie będzie to strata czasu.
Pozdrawiam

P Śl 

Wysłany: 2014-02-20, 18:44   

No i właśnie dlatego się odechciewa cokolwiek działać.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-02-21, 11:08   

„Nie da się dobrze zarządzać czymkolwiek, jeśli nie ma odzewu drugiej strony”
/Twoje Piekary_24.10.13/
„Porozmawiajmy o tym, jak winno wygladać nasze miasto i dlaczego tak jeszcze nie wygląda. Zależy mi na otwartej i rzetelnej rozmowie, bo to są nasze wspólne sprawy” /TP_21.02.13/
Te wypowiedzi Prezydenta Korfantego zmobilizowały mnie do działania.

W związku z projektem uchwały o obniżeniu stawki za wywóz odpadów komunalnych złożyłem opinię i wniosek.

Opinia i wniosek
w sprawie projektu uchwały ustalającej stawkę opłaty
za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Różnica pomiędzy stawką za wywóz odpadów komunalnych segregowanych i nie segregowanych powinna wynosić co najmniej 50%.
Stawka za odpady posegregowane – 9 zł/osoba , odpady nie posegregowane – 13,50 zł/osoba.
Większa różnica w stawkach bardziej zachęca i wymusza segregację odpadów co ma znaczący wpływ na środowisko. Zachęcenie wszystkich mieszkańców do segregacji odpadów pozwoli również w bezpieczny sposób dostosować się do wymogów art.3b. 1., art.3c. 1. ustawy z dnia 1 lipca 2011r.
o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wnioskuję o wprowadzenie w gminie Piekary Ślaskie ulg w opłatach za wywóz odpadów komunalnych dla rodzin wielodzietnych.
Proponuję wprowadzić:
- opłatę na trzecie dziecko (do 18-tego roku życia, lub do czasu ukończenia nauki) wynoszącą 50% stawki podstawowej
- opłatę na czwarte dziecko 25% stawki podstawowej
- piąte i kolejne dziecko zwolnione z opłaty.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki zwróciłem się z pytaniem, czy radni mogliby się ustosunkować do mojego pisma. Na to, krótko, odpowiedział prezydent Pasternak, cyt.: „Prawo nie zezwala na takie rozwiązania”.
Jak to się ma do polityki prorodzinnej, o której wszyscy politycy tak często wspominają?

Co do drugiej uwagi poinformowano mnie, że na dzisiaj miasto nie ma problemu z uzyskaniem wymaganych poziomów recyklingu, a co będzie w przyszłości to się okaże. Wydawało mi się, że należałoby jak najwcześniej zająć się problemem segregacji odpadów w naszym mieście chociażby po to, by wykształcić w społeczeństwie właściwe nawyki. Jedynie radny Flodrowski zgodził się z moją argumentacją. Obecnie tylko 1/3 mieszkańców segreguje odpady. To trochę mało, zwłaszcza, że to nic nie kosztuje.
Tak więc odzew z drugiej strony (mieszkańca) był, tylko nie było zainteresowania tym odzewem ze strony zarządzających miastem. A może to tylko moje wrażenie?
Ostatnio zmieniony przez JerzyKozera 2014-02-26, 07:07, w całości zmieniany 1 raz  

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-02-24, 11:22   

Nie tak łatwo jest przekonać ludzi, aby zaangażowali się w sprawy miasta.
Jednym się nie chce, inni zwyczajnie nie mają czasu, jeszcze inni uważają, że nie ma to sensu.
W zderzeniu z urzędnikami ciągle napotykamy na przeszkody. Warto jednak próbować.
13 stycznia 2014 złożyłem Wniosek do Rady Miasta aby umożliwiono mieszkańcom składanie drogą mailową opinii i uwag do projektów uchwał. Ułatwiłoby to mieszkańcom włączenie w to, co się dzieje w mieście, jak również poprawiłoby komunikację urząd – obywatel. Mogłoby to się odbywać poprzez specjalną zakładkę, umieszczoną na głównej stronie www.piekary.pl. Obecnie można przeczytać w BIP projekty uchwał, nie można jednak ich komentować. Istotne jest, aby wszystko było łatwe i przejrzyste, aby nie trzeba było otwierać kilku zakładek, nim otworzy się projekt uchwały - jak to ma obecnie miejsce.
Wydaje mi się, że dobrze by było, aby na etapie projektu radni zapoznali się z ewentualnymi uwagami i opiniami swoich wyborców.
Oczywiście jeżeli wyrażają taką wolę i jeżeli ich w ogóle interesuje zdanie mieszkańców. Pytałem kilku radnych, co sądzą o mojej propozycji. Odpowiedzi radnych: ciekawy pomysł, wart przeanalizowania, warto się nad tym pochylić. Treść Wniosku:

Piekary Śląskie, dnia 13.01.2014

WNIOSEK

Na podstawie art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego składam wniosek dotyczący umożliwienia mieszkańcom Piekar Śląskich zgłaszania uwag i propozycji do projektów uchwał przygotowywanych przez Radę Miasta, poprzez odpowiedni formularz, dostępny przy każdym projekcie, zamieszczony na stronie Urzędu Miasta.

Obecnie projekty uchwał zamieszczane są w zakładce na stronie BIP Piekar Śląskich, jednak zdecydowanie wygodniejszą formą dla mieszkańców byłoby przeglądanie ich z poziomu głównej strony Urzędu Miasta. Proponuję zatem utworzenie widocznej i czytelnej zakładki, która po otwarciu przekieruje zainteresowanego na specjalną podstronę poświęconą owym projektom z możliwością zgłaszania własnych uwag, poprawek i propozycji.
Tego typu rozwiązanie:
- zwiększa przejrzystość działań władz miasta
- buduje dialog pomiędzy mieszkańcami i urzędnikami
- podnosi zaufanie obywateli do samorządu
- pozwala angażować w życie miasta mieszkańców, którzy do tej pory nie brali w nim udziału
- umożliwia, na etapie projektów, zapoznanie się z propozycjami i oczekiwaniami mieszkańców, co może się przyczynić do zmniejszenia konfliktów na płaszczyźnie władza – obywatel
- jako jeden z elementów budowania społeczeństwa obywatelskiego, może przyczynić się do większego zaangażowania obywateli w sprawy publiczne.

Ustawa o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990r. art.5b.1 i art.7.1 p.17 nakłada na gminę obowiązek wspierania i upowszechniania idei samorządowej.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-03-14, 09:35   

Wiele się mówi o ulgach dla rodzin wielodzietnych. Pytanie co robi się w tym kierunku?
W styczniu tego roku złożyłem wniosek do UM aby wprowadzono w naszej gminie ulgi w opłatach za wywóz odpadów komunalnych dla rodzin wielodzietnych. Na posiedzeniu Komisji Gospodarki prezydent Pasternak ustosunkował się do mojego wniosku cyt." Prawo nie zezwala na takie rozwiązania." Napisałem więc pismo do Ministerstwa Środowiska aby ustosunkowano się do wypowiedzi prezydenta Pasternaka.
Odpowiedź Ministerstwa cyt.:"Rada gminy określając warunki opłat może różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe, ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości spełniających ustalone przez nią kryteria lub określić szczegółowo zasady tych opłat. Oznacza to, że gmina ma możliwość dużej elastyczności w uchwalaniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Możliwe jest stosowanie dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy spełniają ustalone przez radę gminy kryteria, co również może mieć zastosowanie przy ochronie rodzin wielodzietnych."
Wynika z tego, że jak się chce i ma się trochę dobrej woli to można. :)
Czy taką dobrą wolę wykazują piekarscy urzędnicy?

MephiR 

Wysłany: 2014-03-25, 23:34   

Wpierw trzeba wiedzieć, że taka możliwość istnieje. Niestety polscy urzędnicy często mają nikłe pojęcie na temat prawa, w ramach którego działają...

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-04-02, 14:09   

NIK przeprowadził kontrolę w 27 gminach, która dotyczyła poprawności wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami.
"NIK zarekomendowała gminom szersze stosowanie systemu ulg prorodzinnych w postaci niższych stawek opłat dla rodzin wielodzietnych. Spośród skontrolowanych gmin zaledwie 6 zaproponowało takie ulgi - zauważyła Izba."

Dlaczego w naszym mieście, prezydent nie chce wprowadzić ulg prorodzinnych? :co2:
W wielu gminach to zrobiono.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-04-23, 14:39   

Ułatwienia w komunikacji urząd - mieszkaniec

Często idąc, czy jadąc przez miasto spotykamy się z drobnymi problemami typu:
uszkodzony lub zanieczyszczony chodnik, rozbita lub niesprawna latarnia, uszkodzona wiata przystankowa, źle działająca sygnalizacja świetlna itp. Chcielibyśmy ten problem zgłosić do urzędu, ale różne trudności czy formalności nas zniechęcają. Najlepiej i najwygodniej byłoby, gdyby takiego zgłoszenia można dokonać poprzez internet, czyli elektronicznie. Mieszkańcy z którymi rozmawiałem w tym względzie się ze mną zgodzili. Napisałem więc wniosek do Pana Prezydenta, aby w celu ułatwienia mieszkańcom zgłaszania do UM drobnych usterek i problemów, wprowadzić na stronie internetowej piekary.pl przycisk ZGŁOŚ PROBLEM. Po kliknięciu na ów przycisk, otworzyłaby się podstrona, na której można wpisać problem i go przesłać. Aby mieszkaniec odczuł, iż problemem który zgłosił zainteresował się UM zaproponowałem, by na podstronie pojawiała się informacja z danymi kontaktowymi do osoby z urzędu przydzielonej do rozwiązania zgłoszonego problemu. Odpowiedź ze strony UM przesłała mi Pani sekretarz R.Łuczak: “Uprzejmie informuję, że proponowane przez Pana rozwiązanie jest dostępne z poziomu platformy SEKAP”.
Czy ktoś próbował zgłosić jakiś drobny problem do UM poprzez platformę SEKAP?
Czy da się to zrobić w sposób łatwy, prosty i zrozumiały dla mieszkańca? Jeżeli tak, to jak to zrobić nie mając podpisu elektronicznego?
Mieszkaniec chcąc przesłać poprzez SEKAP informację o problemie, musiałby wpierw posiadać cyfrowy podpis. Czy to nie zniechęca mieszkańca już na samym początku do jakiegokolwiek działania?

Igor Kałucki 
Igor_Kałucki

Wysłany: 2014-04-25, 18:44   

JerzyKozera napisał/a:
[...]Najlepiej i najwygodniej byłoby, gdyby takiego zgłoszenia można dokonać poprzez internet, czyli elektronicznie.
Spoko, ponoć dla chcącego nie będzie trudne znaleźć adres mejlowy do UM na stronie piekary.pl. Dlaczego uważasz że najwygodniej przez internet? Nie każdy korzysta z mobilnego internetu. Wydaje mi się że jeśli zamierzamy coś zgłosić to lubimy to robić od razu. Może na początek telefonicznie za pomocą łatwego do zapamiętania (lub dobrze rozreklamowany przez piekarskie media) numer telefonu. Odbieraniem tych telefonów (również odbieraniem SMSów) i przekazywaniem dalej problemów mogłoby zajmować się na początek Miejskie Centrum Informacji i Turystyki.
Tak jak piszesz uszkodzoną wiatę ktoś mógłby chcieć zgłosić w drodze do pracy pisząc prostego SMSa.

Oczywiście to jest tylko mój pogląd na przedstawiony temat.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-04-25, 21:47   

To była tylko moja propozycja, czyli temat do dalszej dyskusji. Chodzi o uproszczenie komunikacji z UM. Pomysł z prostym numerem telefonu np. 2222 jak najbardziej. Dla pewnej grupy mieszkańców zgłaszanie drobnych problemów przez SMSy to również może być dobra propozycja. Ważna jest prostota przekazu. Poprzez SEKAP, jak to sugeruje Sekretarz Miasta, wydaje mi się zbyt skomplikowane. Trzeba założyć konto i najlepiej posiadać podpis elektroniczny. Po przetestowaniu platformy SEKAP wypowiem się w tym temacie.
Pani Sekretarz przypomniała, iż problemy można zgłaszać telefonicznie do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego po numer: 32 287 3144. Wprawdzie na głównej stronie UM jest przycisk CZK, jednak po naciśnięciu go nie wyświetla mi się telefon. :)

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-06-05, 07:43   

W styczniu oraz w kwietniu br. złożyłem w urzędzie dwa wnioski, których głównym założeniem była poprawa, usprawnienie, ułatwienie, komunikacji urząd – mieszkaniec. Jeden z wniosków przesłałem kilku radnym, celem aby wyrazili swoja opinię. Ci, którzy odpisali stwierdzili, że wniosek jest ciekawy i wart zainteresowania. Niestety skończyło się na deklaracjach, gdyż wnioskiem nikt się nie zainteresował. Nawet go nie omówiono na komisji. Drugim wnioskiem chciałem zainteresować redaktora Twoich Piekar, również bez rezultatu. Podobnie, ze strony UM zerowe zainteresowanie.

Odpisała mi pani sekretarz R.Łuczak cyt. „Odpowiadając na Pana wniosek dotyczący ułatwienia mieszkańcom Piekar Śl. zgłaszania problemów i uwag poprzez odpowiedni przycisk, dostępny z poziomu strony głównej Urzędu Miasta uprzejmie informuję, że zaproponowane przez Pana rozwiązanie jest dostępne z poziomu platformy SEKAP. (…) W ramach platformy usług publicznych SEKAP dostępny jest katalog kart usług z podpiętymi formularzami do wypełnienia w formie tradycyjnej lub elektronicznej.”

Napisałem więc do obsługi Platformy SEKAP i otrzymałem taką oto odpowiedź cyt. „Nie ma utworzonej odrębnej procedury, a na platformie SEKAP karty usługi dotyczącej, zgłaszania uwag do uchwał rady miasta lub zgłaszania problemów.”
Dowodzi to jak traktowani są mieszkańcy, których zachęca się do aktywnego działania w swojej gminie.
Widzimy to również na przykładzie mieszkańca Macieja Czempiela, który również bezskutecznie próbuje przekonać urzędników do swoich pomysłów. Każdy może się domyśleć, czyje pomysły są dobre i jedynie słuszne. Taki oto wyłania nam się obraz naszej demokracji w 25 lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-07-21, 08:23   Niby wszystko w porządku, a jednak...

Ustawa śmieciowa obowiązuje od lipca 2013 roku. W listopadzie 2012 Rada Miasta Piekar Śl. przegłosowała uchwałę, będącą Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Zanim zaczęła obowiązywać ustawa śmieciowa, na stronie UM pojawiły się informacje dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. W tym czasie rozprowadzono też wśród mieszkańców poradnik dotyczący segregacji śmieci. Zastanowiło mnie, dlaczego w przypadku odbioru odpadów zielonych z domków jednorodzinnych, zamieszczone informacje zarówno na stronie UM jak i w poradniku, wprowadzają mieszkańców w błąd.
Fakt 1: na stronie UM w zakładce „Nowa ustawa o śmieciach” przez ponad rok widniała informacja o treści „Worek na odpady zielone należy zakupić w firmie (w siedzibie lub
u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł”
Fakt 2 : w poradniku dotyczącym segregacji zamieszczona jest informacja „Worek na odpady zielone należy zakupić w firmie (w siedzibie lub u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł.”
Fakt 3 : uchwała Rady Miasta XXIII/337/12 z 29 listopada 2012 nie nakłada obowiązku zakupu tzw. zielonego worka w ZGK. Cytat z uchwały: „Selektywna zbiórka odpadów komunalnych prowadzona jest w następujący sposób: na terenie zabudowy jednorodzinnej b) w przeźroczystych, szczelnych workach z tworzywa sztucznego przeznaczonych na odpady zielone”.
Oznacza to, iż mieszkaniec może we własnym zakresie nabyć worki z tworzywa sztucznego np. w sklepie, byleby były przeźroczyste. Dlaczego mieszkańcy byli i nadal są wprowadzani w błąd?
Informowałem o tym fakcie w czasie posiedzenia Komisji Gospodarki jeszcze w zeszłym roku. I nic.
W związku z powyższym, trzy tygodnie temu udałem się do z-cy prezydenta Pana Przywary i poprosiłem o wyjaśnienie tych rozbieżności. Usłyszałem, że odpowiedź dostanę na piśmie w ciągu tygodnia. Minął tydzień, drugi, trzeci… Oczywiście wiem, że urząd ma 30 dni na odpowiedź, jednak czy trzeba aż cztery tygodnie zastanawiać się co mi odpisać w tak banalnie prostej sprawie? Ponownie udałem się do UM. Tym razem przyjął mnie prezydent S. Korfanty. Jaki skutek? Otóż jeszcze tego samego dnia poprawiono informację na stronie UM zamieniając wyraz „należy” na „można”. Obecnie więc informacja brzmi: „Worek na odpady zielone można zakupić w firmie (w siedzibie lub
u kierowcy) odbierającej odpady komunalne. Koszt worka wynosi 1,00 zł”
Dwa dni później dotarło do mnie pismo od Pani Sekretarz R. Łuczak treści: „ W związku z Pana zapytaniem złożonym ustnie do protokołu w dniu 23 czerwca 2014 r. informuję, że dokonano stosownej korekty na stronie internetowej”. Nie odniesiono się zupełnie do mojego pytania, dlaczego przez cały rok mieszkańcy byli wprowadzani w błąd, iż zielone worki należy kupować w ZGK. To było najkrótsze pismo jakie dostałem z naszego urzędu. Niby wszystko w porządku, a jednak…
Na stronie UM pozostawiono informację treści: „przeźroczysty tzw. „zielony worek” na odpady ogrodowe z logo firmy odbierającej odpady”. Skoro worek ma być z logo firmy odbierającej, czyli z logo ZGK, to zmusza się mieszkańca by nabył go w ZGK. Przecież w sklepie nie kupi się przeźroczystego worka z logo ZGK. Przypomnę, że z-ca prezydenta Pasternak jak i prezes Krawczyk, zarówno na komisji jak i na sesji wielokrotnie informowali, iż odpady zielone będą odbierane w przeźroczystych workach (nie muszą być z logo firmy). Za 10 worków kupionych w ZGK zapłacimy 10 zł, a 10 zielonych, przeźroczystych worków w sklepie kosztuje 5 zł. Nie chodzi mi o te 5 zł., tylko o rzetelną informację
i szacunek dla mieszkańca. Dlaczego pozostawiono błędną informację na stronie UM, sprzeczną z obowiązującą uchwałą? Czy ktoś się liczy z mieszkańcami? Może… trochę bardziej w roku wyborczym. Treść pisma jakie dostałem mówi sama za siebie.
Czy informacja zamieszczona na stronie UM, dotycząca odbioru odpadów zielonych, jest rzetelna? I jak tu zaufać naszym urzędnikom? A może w innych sprawach też jest podobnie?
Wspomnę, że moja znajoma będąc w siedzibie ZGK usłyszała, że ma się dokształcić jak nie wie, iż trawę należy wystawiać wyłącznie w workach zakupionych w ZGK.
A może to jednak pracownicy ZGK nie przestudiowali uchwały Rady Miasta Piekary Śląskie?

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-08-27, 09:01   W labiryncie półprawd i niedomówień

Zaciekawiło mnie co najmniej dziwne zrozumienie prawa przez Prezydenta, zgłaszającego projekt uchwały „w sprawie konsultacji z mieszkańcami Piekar Śląskich w sprawie części wydatków z budżetu Miasta Piekary Śląskie”.
Dnia 29 maja na ręce ówczesnego rzecznika prasowego przesłałem pytanie: „czy w konsultacjach społecznych może brać udział osoba, która nie ukończyła 18tego roku życia?”
12 czerwca dostałem odpowiedź rzecznika : „zgodnie z obowiązującym prawem podmiotami uprawnionymi do udziału w konsultacjach społecznych są organizacje pozarządowe, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zatem w konsultacjach społecznych wyłączony jest udział osób fizycznych bez względu na wiek”.
Wobec takiej odpowiedzi rzecznika nasunęło mi się kolejne pytanie: „skoro w konsultacjach społecznych wyłączony jest udział osób fizycznych, na jakiej podstawie prawnej dopuszcza się udział osób fizycznych w konsultacjach społecznych w sprawie budżetu partycypacyjnego w Piekarach Śląskich?”
Tym razem 26 czerwca rzecznik odpisał: „w odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, że podstawę udziału osób fizycznych w konsultacjach z mieszkańcami stanowi art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym.”
29 maja rzecznik napisał, że mieszkaniec nie może brać udziału w konsultacjach społecznych, 26 czerwca że może. Czego te odpowiedzi dowodzą? Czy mieszkaniec ma jasną odpowiedź?
Ponieważ do 24 lipca nie uzyskałem odpowiedzi z UM na moje pierwsze pytanie, jeszcze raz poprosiłem o udzielenie mi jednoznacznej odpowiedzi: „czy w konsultacjach społecznych może brać udział osoba, która nie ukończyła 18-tego roku życia?”
Do dzisiaj czyli do 27 sierpnia nie uzyskałem odpowiedzi. Podobno urząd ma miesiąc na odpowiedź, a na trudne pytania miesiąc plus…do końca świata i jeden dzień dłużej. ;)
Nie ma odpowiedzi, bo być może trudno się przyznać Prezydentowi do błędu, jaki popełniono w uchwale XXXVIII/522/14 z 27 marca 2014r.
O kolejnym błędzie w stanowionym prawie nie piszę bezpodstawnie, gdyż 2 maja 2014 Wojewoda Śląski rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały XXXVIII/522/2014 w części dotyczącej ograniczeń wiekowych (przypomnę iż ustawa dotyczy zasad przeprowadzenia budżetu partycypacyjnego w naszym mieście). Wojewoda podkreślił, iż powyższa uchwała podjęta została z istotnym naruszeniem prawa: „w państwie praworządnym wszelka działalność władcza wymaga podstaw prawnych.(…) Każde przekroczenie granic określonych przez Konstytucję, pozbawia taki organ legitymacji działania.”
Wynika z tego, iż prezydent nie miał legitymacji prawnej do modyfikowania ustawy o samorządzie, na podstawie której ustalono zasady i tryb konsultacji społecznych w sprawie budżetu partycypacyjnego.
Aby uniknąć problemów prawnych z uchwałą XXXVIII/522/2014 informowałem wcześniej przewodniczącego Komisji Budżetu Miasta T.Ciska o moich spostrzeżeniach. Efekt był mierny.
Odsyłam również do protokołu nr 38/14 z posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów RM z dnia 24 lutego 2014r.

kier 

Wysłany: 2014-08-27, 10:37   

Niestety ale jeżeli ktoś wygrywa kilka kadencji z rzędu - to już mu się tak nie chce działać jak na początku. Powinna być kadencyjność.

JerzyKozera 

Wysłany: 2014-10-01, 23:07   By nasze dzieci były bezpieczne

Bezpieczeństwo na drogach jest bardzo ważnym zagadnieniem, a zwłaszcza bezpieczne dotarcie naszych dzieci do szkoły i oczywiście ich bezpieczny powrót. Jest ono szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, kiedy szkoły położone są w bezpośrednim pobliżu ulicy.
W związku z powyższym do budżetu obywatelskiego zgłosiłem projekt: „Bezpieczna droga do szkoły”. Zakłada on zabudowanie dwóch ledowych tablic interaktywnych, tj. radarów RDW-103 umieszczonych nad główną ulicą, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Radar ten umożliwia pomiar prędkości nadjeżdżającego samochodu i wyświetlenie go na dużym, czytelnym wyświetlaczu LED. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, na tablicy wyświetlony zostaje napis ZWOLNIJ, a gdy kierowca dostosuje się do polecenia – napis DZIĘKUJE. Znak posiada możliwość wyświetlania ilości punktów karnych i kwoty mandatu, jaki dostałby kierowca. Istnieje również możliwość wyświetlania numerów rejestracyjnych samochodu, który nie dostosował się do znaku ograniczającego prędkość. Mogą być też wyświetlane komunikaty typu Uwaga szkoła!, Uwaga dzieci!, Uwaga ślisko! a w czasie spoczynku np. temperatury otoczenia. Jasność urządzenia automatycznie dostosowuje się do jasności otoczenia. Z uwagi na bardzo niski pobór prądu, możliwe jest zasilanie z baterii słonecznych. Radar może współdziałać z czujnikami przejścia dla pieszych, które wysyłając sygnał w kierunku tablicy, powodują natychmiastowe wyświetlenie na niej ograniczenia prędkości i napisu Uwaga dzieci! Jak wykazały przeprowadzone badania, 80% kierowców dostosowywało się do komunikatów podawanych przez tablicę LED, co ewidentnie dowodzi skuteczności oddziaływania na wyobraźnię kierowców.
Zapraszam wszystkich do głosowania na projekt „Bezpieczna droga do szkoły”.

W ramach budżetu obywatelskiego zgłosiłem jeszcze jeden projekt, o którym w następnym poście.

Odpowiedz do tematu