Poprzedni temat «» Następny temat
Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20
Autor Wiadomość
obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-01, 10:11   Rada Miasta 2014-2018_aktualna sesja-20

Skład Rady Miasta Piekary Śląskie kadencja 2014-2018:
Piotr Buchwald 714 głosów (PiS) - Przewodniczący Rady Miasta
Dariusz Iskanin - 501 (PiS)
Małgorzata Gruszczyk - 476 (PiS)
Krzysztof Seweryn - 267 (PiS)
Stanisław Krauza - 211 (PiS)
Piotr Papaja - 188 (PiS)
Grzegorz Zorychta - 160 (PiS)
Marek Szewczyk - 554 (NP)
Tadeusz Wieczorek - 538 (NP)
Gabriela Kossakowska - 328 (NP)
Stanisław Korfanty - 319 (NP)
Jerzy Krauza - 310 (NP)
Zenon Przywara - 270 (NP) ?
Czesław Wymysło - 263 (NP)
Adrian Szastok - 188 (NP)
Łukasz Ściebiorowski - 683 (KTiSUD)

Helena Warczok - 478 (KTiSUD)
Maciej Czempiel - 477 (KTiSUD)
Tomasz Flodrowski - 361 (KTiSUD)
Stanisław Plajzner - 349 (KTiSUD)
Andrzej Wymysło - 230 (KTiSUD)
Natalia Ciupińska - 135 (KTiSUD)
Ostatnio zmieniony przez obserwator23 2016-04-14, 18:49, w całości zmieniany 24 razy  

P Śl 

Wysłany: 2014-12-01, 12:10   

Coś żeś namieszał, bo widzę Turzańskiego, a nie widzę Ciupińskiej.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-01, 21:50   1 sesja RM

Dzisiaj 1 grudnia 2014r. odbyła się 1 sesja RM kadencji 2014-2018.
Porządek obrad zawierał: wręczenie radnym zaswiadczeń o wyborze, ślubowanie radnych oraz wybór Przewodniczącego Rady Miasta. Zaświadczenia o wyborze oraz ślubowanie złożyli radni: Piotr Buchwald (PiS), Łukasz Ściebiorowski (KTiSUD), Tadeusz Wieczorek (SK), Krzysztof Turzański (KTiSUD), Dariusz Iskanin (PiS), Helena Warczok (KTiSUD), Maciej Czempiel (KTiSUD), Małgorzata Gruszczyk (PiS), Tomasz Flodrowski (KTiSUD), Stanisław Plajzner (KTiSUD), Gabriela Kossakowska (SK), Jerzy Krauza (SK), Krzysztof Seweryn (PiS), Czesław Wymysło (SK), Andrzej Wymyslo (KTiSUD), Stanisław Krauza (PiS), Adrian Szastok (SK), Piotr Papaja (PiS), Grzegorz Zorychta (PiS). Na sesji nie pojawili się Stanisław Korfanty (ustępujący prezydent), Zenon Przywara (SK), Marek Szewczyk (SK). Tym samym trzej panowie nie złożyli ślubowania. Zgłoszono tylko jedną kandydaturę na Przewodniczącego RM - Piotra Buchwalda. Uzyskał on poparcie zarówno radnych KTiSUD jak i radnych SK. Po przegłosowaniu nowy Przewodniczący przejął prowadzenie obrad z rąk Gabrieli Kossakowskiej. Na sali wśród licznie zgromadzonych mieszkańców siedziała pani prezydent elekt Sława Umińska-Duraj. Ze strony sympatyków SK obecny był były radny Grzegorz Adamczyk i kandydatka do Rady Sandra Grabowska.

piekarzanin.pl 
piekarzanin.pl

Wysłany: 2014-12-04, 00:37   Re: 1 sesja RM

obserwator23 napisał/a:
Zgłoszono tylko jedną kandydaturę na Przewodniczącego RM - Piotra Buchwalda.

A ściślej - radni z KWW PiS zgłosili swoją kandydaturę.
Radni pozostałych komitetów nie zgłaszali swoich. Poparli oficjalnie kandydata PiS-u.

Samo głosowanie. Przez omyłkę pan Buchwald wstrzymał się od głosowania (przy zapytaniu o zrozumienie regulaminu głosowania), oraz jedna osoba zagłosowała przeciw, czyli kandydatura przeszła 17. głosami (na 19 radnych obecnych na sesji).

tu jest w pdf Regulamin wyboru

Fajną omyłkę zaliczyła radna Kossakowska, kiedy podsumowywała wyniki. Powiedziała, że "obecnych na sali -20 radnych". Przerwał jej z sali (chyba) prawie-radny pan Gowarzewski, że 19. - Nie, na sali jest 20. - Nie, na sali jest tylu radnych, ilu złożyło ślubowanie.*
*ślubowania nie złożyła obecna na sali pani elekt-prezydentka :)

ps.
Gdzie jest wątas powitalny?

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-08, 18:32   2 sesja Rady Miasta

Dzisiaj, 8 grudnia 2014 odbyła się 2 sesja Rady Miasta. Była to szczególnie uroczysta sesja, na której ślubowanie złożyła Sława Umińska-Duraj, od dzisiaj - Prezydent Miasta Piekary Śl.
Na uroczystość przybyło mnóstwo gości. Sala pękała w szwach. Najbardziej radośni i uśmiechnięci byli : rodzina, przyjaciele, znajomi, sympatycy, radni i kandydaci do rady z KWW K.Turzańskiego i S.Umińskiej-Duraj. Minorowe miny mieli radni Naszych Piekar i dawni współpracownicy S.Korfantego. Po złożeniu ślubowania Pani Prezydent przez godzinę przyjmowała życzenia i gratulacje.
Ustępujący Prezydent S.Korfanty podziękował wszystkim za 12 letnią współpracę.
Pani Prezydent w swoim przemówieniu zapowiedziała między innymi, iż przywróci właściwą rangę Radzie Miasta, a do współpracy zaprasza wszystkich radnych nie pomijając opozycji, a szczególnie mieszkańców naszego miasta. Nie będzie się ukrywać za rzeszą urzędników, a jej telefon i mail jest i będzie publicznie dostępny.
Następnie ślubowanie złożyło trzech radnych: Natalia Ciupińska (zajęła miejsce S.Umińskiej-Duraj), Stanisław Korfanty i Marek Szewczyk. Zenon Przywara i tym razem nie był obecny na sesji, więc dotychczas nie złożył ślubowania.

P Śl 

Wysłany: 2014-12-08, 18:43   

A właśnie chciałem pisać gdzie relacja :) Gowarzewski złożył ślubowanie ? Korfanty składał osobiście gratulacje ? Ostatnie zdjęcie bardzo wymowne :) Przy okazji Korfanty na swoim blogu po raz drugi życzy aby miasto dalej się rozwijało tak jak obecnie. Ja się pytam jakie dalej ? Ja bym sobie nie życzył alby się tak "rozwijało".

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-08, 20:46   

Grzegorz Gowarzewski nie składał ślubowania gdyż K.Turzański jest jeszcze radnym. Jak zostanie powołany na stanowisko z-cy prezydenta, wówczas zwolni się miejsce. W tym tłumie ludzi niestety nie zauważyłem czy S.Korfanty składał osobiście gratulacje Pani Prezydent.
W wiadomościach TVS widziałem, że gratulacje składał.
Zauważyłem natomiast iż Marek Szewczyk po przemówieniu Pani Prezydent S.Umińskiej-Duraj siedział ze spuszczoną głową i nie klaskał.
Jego prawo. Zgadzam się z Tobą, iż Piekary Śl. powinny rozwijać się w nowym kierunku, a nie tkwić w stagnacji. Jestem dobrej myśli i wierzę, że nasze miasto będzie przyjazne wszystkim mieszkańcom, a nie tylko wybranym.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-21, 20:10   3 Sesja RM - pierwsze zgrzyty

III sesja Rady Miasta rozpoczęła się kilka minut po 12-tej. Na sesji pojawił się Janusz Pasternak, były w-ce prezydent Piekar Śl., który obecnie jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. W skrócie przedstawił informację o dotychczasowym przebiegu prac w Sejmiku.
Radna Natalia Ciupińska powtórnie złożyła ślubowanie, co było konieczne z uwagi na wymóg formalny. Nadal ślubowania nie złożył Z.Przywara przebywający na zwolnieniu lekarskim, jak również G.Gowarzewski, który wejdzie na miejsce K.Turzańskiego. W drugim wypadku powodem były przeszkody formalne. Do porządku obrad wprowadzono dodatkowo dwa projekty uchwał:
1. w sprawie delegowania dwóch radnych do prac w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Piekary Śl. w kadencji 2014-2018
2. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta.
Radny Ściebiorowski złożył wniosek o zmianę porządku obrad, dotyczący wyboru na tej sesji tylko jednego w-ce Przewodniczącego RM z powodu niepełnej obsady Rady. Punkt 3 obrad obejmował wybór w-ce przewodniczącego RM. Radny J.Krauza zgłosił kandydaturę Stanisława Korfantego, a radny M.Czempiel radnej Gabrieli Kossakowskiej.
Radna nie wyraziła zgody na kandydowanie motywując to tym, „że bardzo ciężko by jej było konkurować ze S.Korfantym”. W tajnym głosowaniu, na 21 radnych, za było 11 co pozwoliło wybrać S.Korfantego. Radny podziękował za wybór i powiedział, że „ będzie się starał wypełniać obowiązki jak najbardziej rzetelnie dla dobra pracy Rady Miasta i mieszkańców Piekar Śl.”. Kolejnym punktem obrad było powołanie komisji RM. Tuż przed sesją złożono autopoprawki do projektów zmieniające zakres prac komisji i ich nazwy. Przypomniało mi to styl pracy Rady z poprzedniej kadencji.

Powołano Komisję Rewizyjną w składzie: M.Czempiel, T.Flodrowski, D.Iskanin, S.Krauza,
S.Plajzner, A.Szastok, Ł.Ściebiorowski, T.Wieczorek.

Komisję Budżetowo-Gospodarczą: P.Buchwald, M.Czempiel, T.Flodrowski, D.Iskanin, S.Korfanty, J.Krauza, P.Papaja, K.Seweryn, H.Warczok, Cz.Wymysło, G.Zorychta.

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu: N.Ciupińska, M.Czempiel, M.Gruszczyk, G.Kossakowska,
P.Papaja, S.Plajzner, K.Seweryn, A.Szastok, Ł.Ściebiorowski, H.Warczok, T.Wieczorek, A.Wymysło, Cz.Wymysło, G.Zorychta.

Komisja Społeczna, Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego: M.Czempiel,
M.Gruszczyk, S.Korfanty, G.Kossakowska, J.Krauza, S.Krauza, S.Plajzner, K.Seweryn, M.Szewczyk, Ł.Ściebiorowski, T.Wieczorek, A.Wymysło, Cz.Wymysło, G.Zorychta.

Komisja Gospodarki, Przedsiębiorczości i Innowacyjności Rynku Pracy: P.Buchwald, N.Ciupińska, M.Czempiel, T.Flodrowski, M.Gruszczyk, S.Korfanty, P.Papaja, A.Wymysło, G.Zorychta.

Do projektu uchwały w sprawie Komisji Budżetowo-Gospodarczej uwagi zgłosił radny Flodrowski. Proponował, by pozostawiono dawną nazwę – Komisja Budżetu i Finansów i złożył takowy wniosek. Przeciw wnioskowi głosowało 9 radnych, 8 było za, a 3 wstrzymało się. Nad tym punktem radni zatrzymali się nieco dłużej, wymieniając się uwagami.
Radny Zorychta przypomniał, iż w Piekarach od 24 lat nic dobrego się nie dzieje jeśli chodzi o rynek pracy poza tym, że zlikwidowano Andaluzję, Montomet, Zamet, Waryńskiego i Elizę Orzeszkową. Radny Iskanin przyznał rację G.Zorychcie, iż jeśli chodzi o rynek pracy to nic, a w zasadzie niewiele się dzieje i nowa Komisja jest potrzebna. Tak na marginesie to cieszę się, że D.Iskanin w końcu zauważył, że Piekary mają problem z dużym bezrobociem. Nie przypominam sobie, aby o tym wspominał w minionej kadencji. Lepiej późno niż wcale. Radny P.Papaja zwrócił uwagę, iż problem bezrobocia w naszym mieście i walka z nim to priorytet i że należy uaktywnić tereny wokół autostrady za przykładem Gliwic. W Piekarach muszą być nowe inwestycje, które przysporzą miastu podatków i nowych miejsc pracy.
D.Iskanin powiedział, iż zaproponowane autopoprawki wynikają z rozmów, które w imieniu Klubów były toczone między innymi: „Ł.Ściebiorowski rozmawiał ze mną we wtorek” i że nie rozumie uwag radnego Flodrowskiego. W odpowiedzi radny Ściebiorowski stwierdził, iż nie rozmawiano odnośnie zakresów tematycznych Komisji. W przeddzień sesji radny rozmawiał z Przewodniczącym Buchwaldem i wypracowano pewne ustalenia.
Na co radny Iskanin: „Panie radny Ściebiorowski. Ja tutaj chce powiedzieć, że to co tutaj pan powiedział, że wczoraj pan pracował z przewodniczącym Rady nad tymi zagadnieniami, no to mam pytanie, w czyim imieniu, bo na pewno może w imieniu państwa klubu radnych natomiast na pewno nie w imieniu naszym. Dlatego chciałbym, aby w przyszłości jeżeli to ma być rzeczywiście nowa jakoś pracy rady i jeżeli tak ważne uchwały jak te kierunkowe dotyczące powołania komisji i zakresu tematycznego są podejmowane, to tutaj też jest prośba do przewodniczącego rady i prezydium, żeby one były podejmowane w obecności przedstawicieli wszystkich radnych i żeby tutaj była jasność, a nie żebyśmy na sesji teraz jeszcze dopracowywali zakresy tematyczne.
Widzę, że to nie zostało do końca dobrze przygotowane o czym świadczy przebieg dzisiejszej sesji. Natomiast ja nie mam nic przeciwko temu żebyśmy się spotkali w gronie przewodniczących klubów radnych trzech, czy innych, też chętnych i pewne rzeczy sobie dopracowali. Bo to jest dopiero początek naszej drogi. Jak zaczniemy dobrze, będziemy dobrze pracować. Jak zaczniemy nie najlepiej, to będziemy nie najlepiej pracować. A niestety mam takie wrażenie, że mamy już trzecią sesję, za niedługo są święta, za niedługo jest Nowy Rok, a tutaj mamy rozbieżności co do zakresu tematycznego jednej z komisji. Nie mamy z tego, co mam informację od Przewodniczącego, nie mamy w planie dzisiaj powoływania przewodniczących komisji i wejdziemy proszę państwa w Nowy Rok po trzech sesjach rady miasta bez merytorycznej pracy komisji, bez przewodniczących, bez wiceprzewodniczących a budżet czeka”.
Radny Ściebiorowski: „ to bardzo przepraszam panie Przewodniczący Klubu, że zdałem się na autorytet przewodniczącego RM i pozwoliłem sobie z nim nad tymi uchwałami pracować”.
Przewodniczący P.Buchwald: „W mym funkcjonowaniu, w mej pracy liczy się merytoryka i tak będę postępował. W związku z tym drzwi do mojego gabinetu są szeroko otwarte. Przychodzą różni radni, którzy podejmują rozmowy i zawsze dyskutujemy. (…) Co do, mówię to jasno i węzłowato, ustaleń, to ja na poszczególnych ustaleniach nie zawsze biorę udział z uwagi na moje inne obowiązki. Także do końca nie wiem, może nie jestem informowany akurat jakie zapadły tam ustalenia.
Co do kolejnej tu uwagi, którą podniósł pan radny Iskanin. Panie radny, gdyby pan poczytał Statut to by pan widział, że ma pan jeżeli chodzi przy wyborze przewodniczących komisji i ich zastępców, paragraf 35 i paragraf 37. Te paragrafy się wykluczają. To ja mogę powiedzieć tutaj - To co żeście państwo za bubel zrobili w poprzedniej kadencji! Mnie tutaj nie było. Coś takiego żeście wyprodukowali tutaj, a potem jeszcze biuro prawne wojewody to zatwierdziło. To jest podwójna kompromitacja tego wszystkiego!”.

Radny Flodrowski zgłosił jedyną jak się okazało kandydaturę Ł. Ściebiorowskiego na koordynatora ds. współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Wyboru dokonano jednogłośnie.
Skarbnik poinformował, iż wolne środki w budżecie wynoszą ponad 8 mln zł.
K.Seweryn zapytał, czego nie udało się zrealizować w 4 kwartale w związku z projektem uchwały „w sprawie wydatków budżetu Miasta, które w roku 2014 nie wygasają z upływem roku budżetowego.” Skarbnik: „chodzi tu o budowę placu zabaw na Lipce gdzie przewidywana wartość zadania to 234 411zł, czego w tym roku nie uda się wykonać”. 18 radnych poparło projekt uchwały, radny K.Seweryn wstrzymał się od głosu.
Do delegowania dwóch radnych do prac w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Piekary Śl. kadencji 2014-2018 zgłoszono dwie kandydatury: radnego G.Zorychtę i M.Czempiela. Projekt uchwały przegłosowano jednogłośnie.
Radny Iskanin poinformował, iż jako Klub radnych zgłosili propozycję zakupu maszynek do głosowania.

Ostatni projekt uchwały dotyczył ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Piekary Śl. w wysokości 11 860 zł brutto. Na 19 radnych, 18 było za, wstrzymał się Stanisław Krauza.

Następnie Pani Prezydent przedstawiła informację z działalności za okres międzysesyjny.
Nastąpił formalny rozdział Biura Rady Miasta od Biura Prezydenta. Biuro Prezydenta nosi teraz nazwę Zespół Prezydialny. Kierownikiem jest Paweł Słota. Jest to pierwszy krok w kierunku przywrócenia właściwej rangi Radzie Miasta. Odbyło się spotkanie z lokatorami budynku przy ul. Bytomskiej 31. Spółka Arrada sprzedała ten budynek prywatnym właścicielom ze Świerklańca. Z najnowszych informacji wynika, iż nadzorca sądowy nie widzi podstaw, żeby zaakceptować tę transakcję. Jest wiele nieścisłości w akcie notarialnym. W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Arrady między innymi z pełnomocnikiem spółki. Miasto jest zainteresowane przejęciem zasobów mieszkaniowych od spółki tj. ok. 800 lokali. Arrada zaproponowała kwotę wykupu 2000zł za metr kw., co wg Pani Prezydent jest nie do przyjęcia. Miasto czeka na oficjalną ofertę i pełną dokumentację. Jest przygotowany drugi wariant nabycia owych zasobów. Rozmowy trwają. Priorytetem dla Miasta jest zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa mieszkańcom. Kolejny priorytet to nielegalne wysypisko w Brzezinach Śl. W najbliższym czasie planowane jest robocze spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, a zwłaszcza policji. Podpisano umowę na drugi etap budowy szpitala miejskiego. W tej kadencji jest to największa inwestycja. Ważne będzie zapewnienie kontraktów, bo w przeciwnym wypadku budynek będzie mało użyteczny.
Jeśli chodzi o wysypisko w Brzezinach Śl. Przewodniczący P.Buchwald poinformował, iż 2 grudnia spotkał się i rozmawiał z Wojewodą w tej sprawie.
W punkcie interpelacje radny Wieczorek złożył, między innymi, interpelację w sprawie wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi pracowników szkół o treści:
„Na spotkaniu opłatkowym w dniu 12 grudnia 2014 roku organizowanym przez ZNP Oddział Piekary Śl. Sekcja pracowników administracji i obsługi dopytują i sygnalizują, co jest z siatką płac dla tych pracowników i warunków ich pracy. Uważają, że nie może być tak, żeby pracownik z czterdziestoletnim stażem pracy otrzymywał płacę na poziomie nowo przyjętych pracowników, a także pracy im przybywa, a pracowników obsługi ubywa. Czy zostanie powołana przez Panią Prezydent komisja, która by zajęła się powyższymi tematami?”
I tak na koniec… chyba jednak Państwo nie najlepiej zaczęliście pracować.
Sesja trwała blisko 5 godzin.

P Śl 

Wysłany: 2014-12-21, 21:06   

Jakie wynagrodzenie miał Korfanty ? 2000 / mkw za mieszkania Arrady ? :o To lepiej niech miasto zacznie budować własne budynki, przesiedlać mieszkańców i robić roszady w zasobach. Swoją drogą jaka by to była kwota, rzędu połowy budżetu ? Ten wykres to jakie dane przedstawia, czas jaki przemawiał radny ?

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2014-12-21, 21:52   

P Śl napisał/a:
Ten wykres to jakie dane przedstawia, czas jaki przemawiał radny ?

Wykres przedstawia procentowo ile razy radny zabrał głos merytorycznie w omawianych na sesji sprawach. Interesuje mnie czy wniósł coś do dyskusji. Tych wypowiedzi jest tak niewiele, iż nie ma problemu ze zliczeniem. Pomijam wypowiedzi nie związane z omawianymi projektami uchwał. Radni nie ujęci w statystyce nie zabierali na sesji głosu lub ich wypowiedź nic nie wnosiła do dyskusji. Zaznaczam, iż to moja ocena.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-02-06, 18:54   IV sesja Rady Miasta 29.01.2015

IV sesja Rady Miasta Piekary Śl. rozpoczęła się o godz. 12-tej. Ślubowanie złożył Grzegorz Gowarzewski, który wszedł do rady na miejsce K.Turzańskiego. Przez kolejne dwie godziny radni omawiali sytuację w górnictwie, w odniesieniu do ostatniej działającej piekarskiej kopalni.
Dyskusję rozpoczął Przewodniczący RM Piotr Buchwald, zajmujący się zawodowo od wielu lat górnictwem. W jego opinii, problem górnictwa ciągnie i nawarstwia się od bardzo dawna, a przyczyną jest między innymi brak strategii dla branży górniczej. Jak zauważył, podobne do naszego jest górnictwo niemieckie, jednak tam opracowany został bilans paliwowo-energetyczny, czego u nas do tej pory nie zrobiono. Przypomniał, że w 1990 opracowany został program dla górnictwa, który zakładał zamrożenie cen na węgiel, natomiast wszystkie inne ceny zostały uwolnione. Koszt wydobycia 1 t węgla wynosił wówczas 20 dolarów, a średnia cena węgla eksportowanego 50 dolarów. Podjęty wówczas pakiet ustaw wymusił sprzedaż węgla po cenie 12 dolarów. Wprowadzono również podatek 80% dla węgla sprzedawanego poza granice kraju. „Ta historia za górnictwem się ciągnie” – zaznaczył Przewodniczący Buchwald.
Główne założenia planu naprawczego Kompani Węglowej przedstawił dyrektor KWK Piekary - Andrzej Malesza. Obecnie w skład Kompanii wchodzi 14 kopalń i 5 zakładów. Do końca września ma powstać nowa spółka złożona z 10 kopalń i 5 zakładów. Do SRK mają wejść kopalnie Piekary, Brzeszcze, Ruch Centrum (Bobrek Centrum), Ruch Makoszowy. Prawdopodobny termin przejścia naszej kopalni do SRK - do 28 lutego. W dalszym terminie kopalnia Piekary przekazana ma być do Węglokoksu. Gwarancje zatrudnienia ma mieć nie mniej niż 1150 osób. Gwarancja obejmuje zatrudnienie wszystkich pracowników na okres 5 lat, niezmienione zasady zatrudnienia do czasu wynegocjowania nowego układu zbiorowego pracy. „W ramach kopalni zostałoby złoże Piekary i Brzeziny, a zdjęte złoże Rozbark” -powiedział A.Malesza. W Piekarach zostałoby złoże o powierzchni 12 km kw. Pracownicy dołowi, mający minimum 4 lata do emerytury, uprawnieni są do urlopu górniczego o wysokości 75 % dotychczasowego wynagrodzenia, plus możliwość samozatrudnienia poza górnictwem. Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, minimum 3 lata do emerytury, uprawnieni są do urlopu górniczego o wysokości 75 % dotychczasowego wynagrodzenia, plus możliwość samozatrudnienia poza górnictwem. Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i inni są uprawnieni do odprawy w wysokości 12-krotnego wynagrodzenia, plus odprawy dodatkowe w zależności od wysługi lat. W kolejności głos zabrał Krystian Kozakowski, prezes Węglokoksu Kraj. Grupa kapitałowa Węglokoks w dalszym ciągu planuje kupić KWK Piekary. Na okres przejściowy Węglokoks kupi całą produkcję węgla z Piekar. Prezes powiedział, że mają plany związane z nowymi technologiami i inwestycjami na piekarskiej kopalni. Radny Czesław Wymysło zapytał o sytuację firm zewnętrznych, współpracujących z kopalnią, w kontekście zaistniałej sytuacji. Prezes zapowiedział przegląd i weryfikację wszystkich umów z tymi firmami. „My z każdym współpracujemy, kto będzie pracował dla dobra naszego biznesu. Nie uznajemy tych, którzy będą pracowali na naszą szkodę” – powiedział. Węglokoks przewiduje, że w KWK Piekary większy nacisk będzie na produkcję sortów grubych, paczkowanych. Planowany koszt wydobycia 1 mln ton na rok, działanie do 2030 roku.
Natomiast dyrektor Malesza oświadczył, iż złoże Brzeziny będzie eksploatowane do roku 2021. Duże złoża są pod Szarlejem i Brzozowicami Kamieniem, niestety pod terenami zabudowanymi. Kopalnia uruchamia dwie nowe ściany wydobywcze, na co potrzebuje środki inwestycyjne.
Gościem sesji był poseł Jerzy Polaczek, który zwrócił uwagę na nienormalną sytuację, kiedy to MPEC w Piekarach Śl. sprowadza węgiel z Czech. Poseł zapytał prezesa Kozakowskiego, czy Węglokoks w związku z tą sytuacją może uporządkować te absurdy, i czy Weglokoks ma plany zakupu tego przedsiębiorstwa. „My jesteśmy zainteresowani MPEC-ami .My je chcemy kupować. Nie dopuścimy, aby na terenach gdzie będzie nasz obszar biznesowy, pojawiał się inny węgiel niż polski”.

Ważną sprawą dla rozwoju Piekar Śl. jest podstrefa ekonomiczna.
Prezes Kozakowski uważa, iż to samorządy powinny powołać spółkę gminną i to ta spółka powinna kierować podstrefą, a nie spółka katowicka. Jak zauważył, we „wszystkich podstrefach katowickich są kłopoty. Znacznie łatwiej będzie zadbać o taką podstrefę, jeżeli gmina będzie zarządcą tych obszarów”.
Na zakończenie tematu górniczego głos zabrał gość - Mieczysław Jagiełło.
Prezydent Sława Umińska-Duraj poinformowała, iż w Bytomiu odbyło się spotkanie z podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. W życie ma wejść „Program dla Śląska”,
i ma to być pomoc finansowa dla całego województwa. Nie podano jednak żadnych kwot, ani skąd będą pozyskane środki na ten program. Pani Prezydent odniosła wrażenie, iż Ministerstwo dopiero teraz dowiedziało się o wysokim bezrobociu w Piekarach i problemach naszego miasta.
Prezydent podkreśliła, iż Miasto planuje zdobyć środki:
- na rekultywację terenów zdegradowanych w wyniku działalności zakładów górniczych;
- na uzbrojenie terenów, w tym odwodnienie terenów położonych miedzy ulicami Harcerską, Kotuchy, Roździeńskiego i Bednorza;
- na uzbrojenie terenów w specjalnej strefie ekonomicznej;
- środki na przywrócenie zdegradowanym terenom funkcji gospodarczej;
- na wsparcie aktywnych działań socjalnych.
Całość opiewa na kwotę ok. 140 mln zł.
W dyskusji często głos zabierał radny S.Korfanty, wielokrotnie w czasie obrad sesji przypominając, jak to dobrze działał poprzedni prezydent. „Być może ta uchwała, którą podjęliśmy jako samorząd Miasta Piekary Śl., z mojej inicjatywy wówczas, w jakiś sposób dotarła do rządu, że zaproponował w tej trudnej sytuacji „Program dla Śląska”.
Według radnego powinniśmy wykazywać większą aktywność w temacie górnictwa. „Dobrze byłoby, aby pani prezydent przygotowała uchwałę zwracającą się do rządu o opracowanie specjalnego programu interwencyjnego.”
Pouczana przez radnego Korfantego, Pani Prezydent zwróciła uwagę na styl byłego prezydenta, co tłumaczy jej zdaniem, dlaczego ten głos Piekar Śl. do tej pory był lekceważony, przez co niewiele udało się załatwić. S.Umińska-Duraj zaapelowała do radnego o więcej skromności. Nie wszystko, co do tej pory było robione w Piekarach, było z jego inicjatywy. Prezydent poinformowała, iż Urząd jest wysoce aktywny w sprawach górnictwa, co potwierdził Przewodniczący Buchwald. W-ce Prezydent Turzański zwrócił uwagę, że rada miasta i prezydent to oddzielne organy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby większą aktywnością w tej sprawie wykazali się radni.
Piotr Buchwald odnosząc się do aktywności Pani Prezydent powiedział, iż co dwa tygodnie spotykają się i rozmawiają. „Pani Prezydent co drugi trzeci dzień jest na spotkaniach samorządowców i tam są uzgadniane szczegóły. To jest domena pani Prezydent i wydaje mi się, że na tym etapie swoje obowiązki władza wykonawcza wykonuje całkiem przyzwoicie”.
Skarbnik przedstawił najważniejsze aspekty budżetu:
dochody budżetu na 2015 – 199 103 991 zł
Źródła dochodów : dochody własne – 69 076 298 zł, podatek dochodowy – 60 084 710 zł,
subwencja ogólna z budżetu państwa – 47 623 871 zł , dotacje celowe - 21 042 931 zł, środki
z Unii – 1 276 161 zł. Planowane wydatki budżetu opiewają na kwotę - 231 339 719 zł.
Odnosząc się do jednej z poprawek do budżetu, radny Korfanty poprosił o doprecyzowanie autopoprawki dotyczącej kwoty 60 tys. zł, wydawanej na promocję miasta. Skarbnik poinformował, że kwota 60 tys. zł była przeznaczana na wydawanie wkładki samorządowej w zlikwidowanym dwutygodniku Twoje Piekary. Stanisław Korfanty: „Wydaje mi się, że kwota 60 tys. zł, jeżeli chodzi o wydatki budżetowe w skali roku to nie jest jakaś porażająca kwota. Myślę, że będę wyrazicielem wielu mieszkańców Piekar Śl., którzy ubolewają nad faktem, że władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu tej gazety. Wnosiłbym jednak, żeby pani prezydent rozważyła możliwość publikowania informacji w tej gazecie, ponieważ na dzień dzisiejszy informacja, która dociera do mieszkańców Piekar Śl. jest symboliczna. (…) Proponuję pani prezydent wziąć pod rozwagę możliwość przywrócenia publikowania dwutygodnika TP”.
W odpowiedzi K.Turzański: „Koszty wydawania TP przekraczały 300 tys. i odbywało się to kosztem działalności konkretnej spółki miejskiej. (…) Wszystkie media samorządowe są „skażone” przez osoby, które mają bezpośredni wpływ na ich wydawanie. (…) Ja się nie zgodzę, że była to dobra informacja, bo były to media, w których nikt nigdy z opozycji nie mógł się wypowiedzieć. Proszę zwrócić uwagę, nikt nigdy z radnych opozycji nie miał przyjemności brać udział w audycji Nasze sprawy. To jest ten sam mechanizm. Teraz do audycji Nasze sprawy mają dostęp wszyscy radni, nie tylko radni rządzący. (…) Ja osobiście nie zgodzę się z panem radnym, że dostęp do informacji jest słaby. Dostęp do informacji jest rynkowy. A jeśli będzie potrzeba dotarcia do mieszkańców z jakąś ważną informacją, to zawsze możemy wydać jakąś jednorazowa publikację urzędową”.
Do budżetu odniósł się radny Seweryn: „Kto inny jest autorem budżetu, kto inny będzie go wykonywał. Niepokój budzi kwota, która padła na komisji edukacji, że wnioski dyrektorów placówek oświatowych nie zostały uwzględnione na kwotę 7 mln zł. Niepokój wzbudza duży poziom deficytu. W tym budżecie nie były założone sprawy podwyżki płacowej, nie ma środków na dokapitalizowanie PCM”.
Pani Prezydent, zauważając niedoskonałości tego budżetu, poprosiła radnych o jego przyjęcie. Jak powiedziała, obecny budżet będzie w ciągu roku zmieniany. Zadeklarowała, że kolejny będzie budżetem zadaniowym.
Swoje stanowiska zaprezentowały poszczególne kluby. Obywatelski Klub Radnych odnosząc się do budżetu zwrócił uwagę na: przeszacowane dochody, przerosty wydatków, brak uwzględnionych wydatków na dworzec autobusowy, bieżącą działalność szpitala, inwestycje w infrastrukturę sportową, podwyżki dla pracowników oświaty i innych grup zawodowych.
Klub PiS: „Nie jest to budżet spełniający oczekiwania mieszkańców Piekar Śl.”.
Klub Nasze Piekary: „W minionym roku polityka finansowa była prowadzona rozsądnie, klub pozytywnie ocenia przedłożony budżet”.
Następnie dokonano wyboru radnych do rad programowych domów kultury. Obyło się bez głosowania. Zgłoszono po czterech radnych. Do MDK – G.Kossakowska, S.Plajzner, M.Gruszczyk, K.Seweryn. Do DDK – Cz.Wymysło, S.Krauza, A.Wymysło, H.Warczok. Do OK Andaluzja – P.Buchwald, N.Ciupińska, Ł.Ściebiorowski, T.Wieczorek.
Klub PiS wniósł projekt uchwały w sprawie podjęcia pilnie przygotowań realizacji inwestycji budowy drogi ekspresowej S11 na terenie województwa śląskiego. Projekt powstał przy współpracy z posłem Polaczkiem.
Prezydent K.Turzański w sprawie nielegalnych wysypisk – „Odbyło się spotkanie z właścicielami wszystkich działek, na których prowadzona jest uciążliwa działalność dla mieszkańców. Urząd zorganizował spotkanie i prezentację sposobów likwidacji przykrych zapachów, jednak nikt z przedsiębiorców się nie stawił. Chcemy, aby nielegalne odpady wywoziło odpłatnie ZGK”. Poinformował, że społeczną kontrolę ma sprawować zespół, w skład którego wejdzie: mieszkaniec – urzędnik – radny.
Ma być prowadzona pełna dokumentacja zasypywania dołów. Żadna kara WIOŚ do tej pory nie została wyegzekwowana. „Jeśli chodzi o sprawę Arrady, to cały czas jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami” - powiedział.
Dowiedzieliśmy się też, że od 1 lutego na dworcu będą ustawione dwie kabiny ToiToi.
Odnosząc się do stref płatnego parkowania K.Turzański poinformował, iż w tym roku mają działać parkomaty. Jest jednak możliwość bezkosztowego wycofania się ze stref płatnego parkowania. Z dwóch ościennych miast padła propozycja odkupienia od nas parkomatów.
„Pojawia się pytanie, czy system będzie się bilansował. Jest ryzyko że będziemy dopłacać do systemu” - powiedział. Inicjatywa w tej sprawie należy do radnych.
Radny Korfanty skomentował pomysł urzędu, odnośnie kontroli społecznych na nielegalnych wysypiskach i ewentualnych blokad dróg. „Jako organ, prezydent może funkcjonować zgodnie z prawem, więc takie pomysły, że zaangażujemy mieszkańców jako formację społeczną, czy jakichś elementów siłowych użyjemy wobec tych firm… Wydaje mi się, że to nie będą trafione działania, bo one nie będą miały umocowania prawnego, a wręcz przeciwnie mogą się obrócić, ze stron tych firm, przeciwko władzom Piekar Śl..”
Prezydent Turzański przypomniał, iż takie, a nie inne działania urzędu doprowadziły do wyprowadzenia się firmy MIR z Piekar, z którą to firmą były jednak podpisane porozumienia z ZGK na czyszczenie drogi. Ponieważ nie rozmawiano z przedsiębiorcami, tylko „pisano kwity”, doprowadziło to do eskalacji problemu – zauważył. MIR wydzierżawił tereny i teraz nie ma nad tym kontroli. W ocenie K.Turzańskiego, dotychczasowe działania byłego prezydenta nie były skuteczne. „Firmy się skarżyły, że pan z nimi nie rozmawiał. I to pan do tej sytuacji doprowadził i pan ponosi odpowiedzialność za tę sytuację”.
Ripostując radny Korfanty prosił o trochę szacunku dla swojej osoby i zalecał daleką idącą wstrzemięźliwość w ocenie.
W sprawie radnego M.Szewczyka głos zabrał Przewodniczący Buchwald: „Z tych dokumentów, które otrzymaliśmy nie ma podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego M.Szewczyka. Mając informacje oficjalne z prokuratury, policji, na chwilę obecną, na podstawie tych dokumentów temat jest na dziś wygaśnięty”
Na koniec sesji wnioski i interpelacje złożyli radni: Ł.Ściebiorowski, T.Wieczorek, S.Korfanty, A.Szastok, J.Krauza, S.Krauza, K.Seweryn, P.Papaja,
Sesja trwała 6,5 godziny.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-03-08, 18:15   V sesja RM 26.02.2015 OK Andaluzja

Gościem obrad był Janusz Pasternak, który skrótowo przekazał kilka wiadomości z prac Sejmiku Województwa. Obecny był również poseł PO Jan Rzymełka i Jerzy Polaczek.
Jako pierwszy punkt rozpatrzono sprawę dotyczącą mandatu Zenona Przywary. Radni głosowali projekt uchwały dotyczący wygaszenia mandatu Panu Przywarze. W przypadku Z.Przywary, zgodnie z zapisami prawa, powinien do 7 dni złożyć podanie o urlop bezpłatny, gdyż radny nie może pełnić funkcji kierownika urzędu i mandatu. Radny wyjaśnił, że z powodu przebywania na L4 nie mógł dotrzymać wymaganego terminu. Zrobił to niezwłocznie po zakończeniu zwolnienia, jednocześnie wyrażając chęć złożenia ślubowania. W zaistniałej sytuacji decyzja należy do Rady. Radni zdecydowaną większością (NP i OKR) byli przeciwni wygaszeniu mandatu radnemu Przywarze, który po głosowaniu złożył ślubowanie i mógł uczestniczyć w obradach na równi z innymi radnymi.
Zaprezentowano i omówiono System Informacji Przestrzennej, dzięki któremu można np. szybko sprawdzić jakie nowe obiekty powstały w stosunku do okresu sprzed 5 lat. System pokazuje działki, którym wydano pozwolenia na budowę, łącznie z wydanymi decyzjami. Dla mieszkańców system jest również pomocny, ponieważ można zobaczyć gdzie i jakie przebiegają instalacje, co można zbudować na danym terenie, czyja jest działka itp.
Na sesji przegłosowano 30 projektów uchwał. Głosowania w zasadzie przebiegały szybko i sprawnie. Głosowano projekt uchwały w sprawie skargi mieszkańca na ZGM, którą to skargę uznano za zasadną. Przypadku aby Rada uznała skargę mieszkańca na ZGM w poprzedniej kadencji nie było.
W poprawkach do budżetu na rok 2015 wprowadzono zadanie: przebudowa Dworca Autobusowego (4,5 mln), remont Sali gimnastycznej na ul. Drzymały (950 tys.), modernizacja boiska MOSiR (1 mln). Dwóch radnych wstrzymało się przy tej uchwale od głosu: radny S.Korfanty i J.Krauza.
„W kwestii sali gimnastycznej w Brzezinach ja stoję na stanowisku, że wydatkowanie dużych pieniędzy na tą salę jest zbędne na dzień dzisiejszy” – radny Korfanty. Skarbnik poinformował, że z rozliczenia roku 2014 zostało 6,4 mln zł wolnych środków.
Radny Stanisław Krauza odniósł się do projektu w sprawie kolejnego tzw. dokapitalizowania PCM kwotą 1 mln zł. W poczekalni jest pismo od pani prezes o dokapitalizowanie w kwocie 3 mln zł. Jak zauważył radny, szpital przynosi od wielu lat same długi. Wobec tego zapytał panią prezes, czy wraz z pismem o dokapitalizowanie szpitala pani prezes złoży pismo o rezygnację ze stanowiska. Pani prezes stwierdziła, iż wniosku o odwołanie nie złoży. Nie chciała powiedzieć jakiej wysokości ma pensję. Radny Iskanin: „Liczymy, że uda się pozyskać większy kontrakt”. M.Gruszczyk zapytała, ile jeszcze pieniędzy będzie potrzebowało PCM w tym roku. Pani Prezes PCM – „Szacuję, że strata będzie przekraczała 3 mln zł. (…)U mnie gro personelu zarabia minimum krajowe.(…) Na rzecz szpitala przez 1,5 roku świadczyła usługi firma outsourcingowa, która zapewniała panie salowe. W tej chwili podjęliśmy decyzję, że lepiej jakościowo i lepiej dla tych osób jest, by te panie wróciły do szpitala”. Zatrudnione są na umowę-zlecenie.
Powołano Komisję ds. opracowania Statutu Piekar Śl., w skład której weszli radni: M.Gruszczyk, P.Buchwald, G.Gowarzewski, T.Flodrowski. Klub Nasze Piekary nie zaproponował ze swojego grona żadnej osoby. Jest to o tyle zastanawiające, że Statut jest najważniejszym dokumentem w mieście, zbiorem pewnych wytycznych dla prezydenta i rady.
Chęć pracy w Komisji Kultury wyraził „nowy” radny Z.Przywara. Podjęcie w tej sprawie uchwały, z pominięciem obowiązujących procedur prawnych, próbował przeforsować radny Korfanty. Zarówno radny Seweryn, jak i radny Gowarzewski zwrócili uwagę, że w tej sprawie należy postępować zgodnie z obowiązującym Statutem.
Po przeszło czterech godzinach na sesję przybyła Pani Prezydent tłumacząc swoje spóźnienie.
Powodem spóźnienia był zgon w czasie lekcji jednego z uczniów piekarskiej szkoły, co miało miejsce tuż przed rozpoczęciem sesji. To bardzo smutne zdarzenie poruszyło wszystkich. Życie Miasta jednak musi toczyć się dalej…
Sukcesem zakończyła się akcja Straży Miejskiej, która ujęła na gorącym uczynku kierowcę próbującego wwieźć do Piekar śmierdzące odpady – poinformowała Pani Prezydent. Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie.
Radny S.Korfanty zadał Pani Prezydent kilka pytań. Zapytał miedzy innymi o zmiany personalne w składach spółek gminnych. Pani Prezydent potwierdziła, że zgodnie z uprawnieniami prezydenta takowych zmian dokonała, a szczegóły radnym prześle drogą mailową. Radny był zaskoczony sposobem w jaki dokonano zmian w spółce MPEC, gdzie jego również „wymieniono”. Podpowiada, że należało z nim porozmawiać jak również należy stosować tzw. dobre praktyki, czyli z ludźmi rozmawiać i ich informować o planowanych zmianach. Pani Prezydent w odpowiedzi stwierdziła, że: „Nie ma obowiązku konsultowania decyzji z byłym prezydentem”. Przypomniała, iż pouczanie w tej kwestii nie jest stosowne pamiętając praktyki byłego prezydenta. „Wzorowanie się na panu nie byłoby korzystne. (…) Czasami było i tak, że nie miał pan odwagi porozmawiać z osobą, którą zamierzał pan zwolnić i wysyłał pan swojego zastępcę.” – powiedziała.
W tym miejscu należy dodać, że do tej kwestii odniosła się również radna H.Warczok, która przypomniała w jaki sposób została potraktowana przez byłego prezydenta Korfantego. Poprosiła, aby przypomniał on sobie swoje zachowania, kiedy zwalniał ją z zajmowanego stanowiska.

„Jeśli chodzi o rady nadzorcze, to stosowne informacje o działalności, o dorobku,
o dokonaniach, pojawią się już wkrótce. Nie będą to dla pana radnego informacje jakieś bardzo radosne, bo stopniowo, powoli acz systematycznie, wypływają różne informacje,
o których wszyscy tutaj zgromadzeni będą szczegółowo informowani.”(…)
„Jeśli chodzi o politykę informacyjną na temat przebiegu tych prac (rozbudowa szpitala) to myślę, że państwo radni odczuwają różnicę zmiany sposobu komunikowania i przekazywania informacji.(…) Ja uwrażliwię panią prezes PCM, aby skończyła z tym, co było za pana rządów, a mianowicie zbywanie radnych, odpowiadanie półsłówkami, półgębkiem i odsyłanie do niewiadomej przyszłości. (…)Temat rozbudowy szpitala jest tematem rzeką. Wychodzą powoli rzeczy, które jeżą włosy na głowie. Chodzi o etap projektowania, szacowania pewnych kosztów, późniejszej eksploatacji.”- dodała.
S.Korfanty: „Pani prezydent zarządziła kontrolę w MDK, czy pani może RM poinformować jaki jest cel kontroli, co ta kontrola ma wykazać i czy prawdą jest, że w czasie rozmowy z panią dyrektor nagrywała pani tę rozmowę?”
Sława Umińska-Duraj: „Wyraźnie powiedziałam w czasie kampanii wyborczej, że Radio Piekary będzie istniało, że dołożę w razie wygranej wszelkich starań, aby się rozwijało. W tej chwili sytuacja nie jest dobra pod wieloma względami. Jeśli chodzi o kontrolę mam podejrzenia graniczące z pewnością, że jest tam masa nieprawidłowości, stąd potrzeba kontroli.(…)
Jeśli chodzi o rozmowę z panią T,Szaflik, została zaproszona do mojego gabinetu. Uprzedzono ją, że spotkanie będzie protokołowane oraz nagrywane. Waga podejrzeń i zarzutów jest tak duża, że aby nie było najmniejszych wątpliwości, przekłamań co kto powiedział, żeby nie było potem konfrontacji słowa przeciwko słowu, wszystko jest spisane i nagrane. Jeśli chodzi o panią dyrektor, jest tutaj zarzut poważnego naruszenia obowiązków pracodawcy, dotyczący między innymi ewidencji czasu pracy oraz kwestii finansowych, dotyczących wykazania lub nie wykazania pewnych korzyści.”
Radny S.Korfanty: „Czy wiemy kiedy będą organizowane Dni Piekar?” Odniósł się również do ankiety na blogu K.Turzańskiego na temat zespołów jakich mieszkańcy chcieliby posłuchać. W ocenie radnego taki sondaż nie nosi cech obiektywizmu, nie powinien tego robić z-ca prezydenta na blogu. Jak powiedział: „Kilka osób jest wielce tym faktem zdziwiona.”
Pani Prezydent: „Dni miasta odbędą się w pierwszej połowie lipca. Okazało się, że pani dyrektor nie podjęła jeszcze żadnych czynności zmierzających do ich organizacji. Czekała nie wiadomo na co.(…) Przygotowania trwają. Ja wiem panie radny, że pan zawsze wszystko wiedział najlepiej i wiedział czego mieszkańcom potrzeba. My zupełnie zmieniamy politykę. Mnie interesuje, jako prezydenta miasta, jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców, czego sobie życzą. (…) W sposób profesjonalny będzie to zorganizowane w roku 2016, jeśli chodzi o Dni Miasta. (…) Ja nie mam patentu na wszechwiedzę. Uważam, że jeśli chodzi o tego typu imprezę to jest święto miasta, święto mieszkańców i to oni powinni mieć tu głos decydujący.
Natomiast narzucanie im co tutaj jest najlepsze i przy czy powinni się bawić, nie jest dobrym rozwiązaniem. (…) Ja zachęcam także pana radnego do uruchomienia takiej sondy na swoim blogu. W ogóle do uruchomienia możliwości komentowania, bo cóż to za blog bez takiej możliwości. (…) Zapraszam do współdziałania, bo chyba nam obojgu zależy na tym, żeby dni miasta były naprawdę świętem Piekar Śl., żeby wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni.”
Uwaga Przewodniczącego P.Buchwalada do radnego S.Korfantego: „Te ostatnie pana uwagi…, może ma pan w jakichś tam fragmentach rację, bo starałem się tutaj wczuć w to co pan próbuje wyartykułować. Proszę zwrócić uwagę – wybory prezydenckie wygrała pani Umińska-Duraj. W związku z tym my będziemy tylko rozliczali organ wykonawczy z tego, jakie osiąga wyniki. Natomiast jakimi instrumentami, które są w zgodzie z regułami prawa i wszelkimi innymi zachowaniami, nie powinniśmy wydaje mi się tutaj aż tak głęboko interweniować. To jest zasada przyjęta na całym świecie i to trzeba uszanować.”
Przewodniczący Buchwald poinformował, iż otrzymał pismo z Prokuratury o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa w sprawie nielegalnego składowania odpadów w Piekarach Śl.
Na zakończenie wszyscy obecni uczcili minutą ciszy śmierć piekarskiego ucznia.
Aktywnością na sesji wykazali się radni: Ł.Ściebiorowski, D.Iskanin, S.Korfanty, K.Seweryn, T.Flodrowski, M.Gruszczyk, G.Gowarzewski, M.Czempiel. Sesja trwała 5,5 godziny.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-04-07, 10:47   VI sesja RM - sytuacja w piekarskich placówkach oświatowych

Na początku obrad wniesiono dwa dodatkowe projekty uchwał.
Na prośbę Zarządu MPEC, w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, Pani Prezydent wniosła projekt uchwały o dofinansowanie zakładu. Dokapitalizowanie gmina pokryje z dywidendy.
Klub PiS natomiast złożył wniosek o wprowadzenie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia postaci Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Piekar Śl., ponieważ obecny rok to rok św. J.Pawła II.
Zgodnie z porządkiem obrad omówiono sytuację w piekarskich placówkach oświatowych. Na wstępie głos zabrał Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Ł.Ściebiorowski, przybliżając zgromadzonym kilka problemów oświaty. Oprócz problemów finansowych z jakimi borykają się placówki problemem jest również to, iż część młodzieży wybiera szkołę ponadgimnazjalną poza Piekarami. Następnie Naczelnik Marek Kapica przedstawił kilka danych.
W 2005 zameldowanych w Piekarach Śl. było 440 dzieci, w 2010 - 613 dzieci. Średni poziom zameldowania to około 500 dzieci. Liczba oddziałów, czyli klas, w ubiegłym roku wynosiła -112, aktualnie - 124. Wzrost ten związany jest z rozpoczęciem nauki także przez dzieci sześcioletnie. Liczba uczniów w podstawówkach w ubiegłym roku – 2679, teraz do podstawówek uczęszcza 2879 dzieci. W gimnazjach występuje natomiast spadek liczebności uczniów. Wraz ze spadkiem oddziałów w poszczególnych szkołach, zmniejsza się również liczba nauczycieli. Najbardziej wyraźny i dotkliwy spadek uczniów występuje w LO.
Dyrektor T.Korab z ZEFO przedstawiła sytuację płacową w oświacie – średnie wynagrodzenie nauczycieli w poszczególnych grupach awansu zawodowego.
Nauczyciele stażyści powinni uzyskać 100 % kwoty bazowej tj. 2717 zł (brutto).
Nauczyciele stażyści na terenie naszego miasta nie otrzymują takiej kwoty, wobec czego miasto dopłaciło do tej grupy 27 773 zł. Nauczycielom kontraktowym przysługuje 111% kwoty bazowej, a uzyskali większy zarobek o łączną kwotę 155382 zł. Nauczycielom mianowanym przysługuje 144% kwoty bazowej. Na terenie Piekar uzyskali kwotę wyższą o 101642 zł. Nauczycielom dyplomowanym przysługuje 184 % kwoty bazowej. Takiego wynagrodzenia nie otrzymali, wobec czego dopłacono 271158 zł. W sumie ZEFO wypłaciło 356901 zł brutto.
Jest to najniższa kwota od kilku lat. Jak tłumaczyła Teresa Korab nauczyciele, co często się zdarza nie mają pełnego etatu w związku z czym ZEFO zobowiązane jest dopłacić brakującą kwotę.
Pani Prezydent Sława Umińska-Duraj podała kilka ważnych informacji:
- Została podpisana ugoda w sprawie naprawy szkód górniczych w rejonie Montometu, na kwotę 14 mln. Prace mają potrwać do 2020 r.
- Została podpisana umowa z Zakładem Karnym w Wojkowicach, na nieodpłatne wykonywanie prac remontowych w zasobach ZGM przez 5 więźniów
- Został podpisany list intencyjny z KSE w sprawie utworzenia sieci K2, która to sieć ma za zadanie usprawnić kształcenie w szkołach zawodowych odpowiednio do oczekiwań pracodawców
- Ruszyły roboty publiczne, finansowane przez Rejonowy Urząd Pracy
- Trwają prace nad uruchomieniem linii autobusowej 185
- Jeśli chodzi o Biały Śląsk, nie podpisano jeszcze deklaracji z powodu niedomówień finansowych
- GZM zwrócił się z propozycją, by gmina powróciła do Związku
- Reaktywowane zostały prace tzw. zespołu śmieciowego
- W Urzędzie Miasta nadal trwa reorganizacja. Został rozwiązany Wydział Promocji natomiast rzecznik prasowy będzie wykonywał zadania, które do tej pory wykonywały cztery osoby.
Radni przeszli do zadawania pytań Pani Prezydent:
- Radny Czesław Wymysło, w imieniu starszych mieszkańców zapytał, czy będzie reaktywowana gazeta Twoje Piekary, gdyż brakuje gazetki z informacjami co się dzieje w mieście. W odpowiedzi z-ca prezydenta K.Turzański poinformował, że ze względu na trudną sytuację budżetową nie przewiduje się powrotu do wydawnictwa sponsorowanego przez miasto, gdyż jest o wiele więcej ważniejszych, podstawowych, potrzeb mieszkańców.
- Radny zapytał również o postęp prac w związku z przygotowaniami do Dni Piekar Śl. K.Turzański – MDK nie podjęło jak na razie żadnych starań w tym temacie, Dyrektor MDK T.Szaflik jest na L4 i nie ma w tej chwili osoby w MDK, która mogłaby podjąć jakiekolwiek wiążące decyzje. Próby zarezerwowania artystów przejmie na razie Wydział Promocji (który został zlikwidowany).
W związku z inwestycją budowy szpitala, radny Seweryn zachęcał do przeczytana protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia. Jak powiedział, członkowie komisji byli zdziwieni sposobem realizacji inwestycji budowy szpitala, brakiem zabezpieczenia finansowego na jego wyposażenie. Zaskoczeni byli również oczekiwaniami ze strony pani Prezes PCM, dotyczącymi znacząco większych kosztów dalszej działalności szpitala, o czym w poprzedniej kadencji radnych nie poinformowano.
Rozpatrywano projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piekary Śl. ks. Ludwikowi Kierasowi. W związku z tą uchwałą radny Zorychta zauważa, iż należy przyjąć jakieś konkretne kryteria, jeśli chodzi o nadawanie tytułu Honorowego Obywatela Piekar. Należy doceniać tych którzy zrobili coś dobrego, konkretnego dla Piekar, bo jego zdaniem np. Buzek na taki tytuł nie zasługuje.
Przewodniczący Rady Miasta P.Buchwald przedstawił jak wygląda aktualnie sytuacja KWK Piekary, w związku z przejściem do SRK. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, to spółka która zgodnie z zapisami jest ukierunkowana na likwidację zakładów w niej znajdujących się. UE na chwilę obecną nie wyraża zgody na dofinansowanie kopalń znajdujących się w SRK. Jeśli chodzi o naszą kopalnię, to są rozbieżne informacje – powiedział Przewodniczący. Nie ma jednolitej polityki w gminach górniczych, co nie najlepiej wróży na przyszłość. Każda gmina na własną rękę próbuje coś dla siebie ugrać.
Na sesji rozpatrywano skargę mieszkańców na ZGM.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej A.Szastok powiedział, iż Komisja rozpatrując skargę mieszkańców na ZGM w Piekarach stwierdziła, że wszystkie decyzje podejmowane były zgodnie z prawem, tym samym uznała skargę za bezzasadną. Wówczas radny S.Krauza przypomniał, że nie było jednomyślności w tej sprawie, oraz że głosował za uznaniem skargi. Radny zastanawia się, czy radni zostali wybrani przez mieszkańców, czy z nadania dyrekcji ZGM. Uważa, że gra słowami doprowadziła do takiej a nie innej sytuacji, a mieszkańcy nic tu nie zawinili. Radny T.Flodrowski również był zdania, że skarga powinna być uznana, w związku z niejednoznacznymi zapisami w dokumentach z winy urzędników. Radna M.Gruszczyk stwierdziła że praktyką jest, iż urzędnicy piszą pisma tak, że są mało zrozumiałe dla zwykłych obywateli, zwłaszcza dla ludzi starszych. Stwierdza, że nie jest zasadne przenoszenie odpowiedzialności za błędy urzędników na ludzi starszych. Podobne stanowisko zaprezentował radny G.Zorychta. W głosowaniu radni większością głosów uznali skargę za bezzasadną.
Radni dość sprawnie rozpatrzyli 26 projektów uchwał. Aktywnością na sesji wykazali się radni: T.Flodrowski, K.Seweryn, M.Czempiel, M.Gruszczyk , G.Zorychta, Cz.Wymysło, G.Gowarzewski, D.Iskanin, S.Korfanty, St.Krauza, T.Wieczorek, P.Papaja, A.Szastok.
Obradom przysłuchiwał się J.Pasternak i były radny T.Cisek.
Sesja trwała 5,5 godz.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-04-09, 21:43   

Głosowania VI sesja Rady Miasta Piekary Śl. 26.03.2015

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-05-05, 21:44   VII sesja Rady Miasta - szybko, sprawnie, jednomyślnie

Podobnie jak już bywało wcześniej, na początku sesji bieżącą informację z prac sejmiku województwa przedstawił Janusz Pasternak.
Następnie radni upamiętnili stosowną uchwałą ofiary katastrofy smoleńskiej, przedstawiając skrótowo sylwetki osób pochodzących ze Śląska.
Zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa i porządku w naszym mieście, która została przedstawiona przez komendantów poszczególnych służb. Przyjęli również do wiadomości sprawozdanie MOPR, jak też dot. realizacji programów przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi.
Pani Prezydent przedstawiła informację z działalności UM z której wynika, że dokonano reorganizacji UM w ramach czego rozwiązano Wydział Promocji, Wydział Edukacji nosi teraz nazwę Edukacji Kultury i Sportu, powstał Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej oraz Wydział Polityki Gospodarczej. Ten ostatni będzie się zajmował sprawami dotyczącymi rozwoju miasta. Zmiany nastąpiły w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.
Pani Prezydent poinformowała, iż 13 kwietnia odwołała z funkcji Dyrektor MDK Teresę Szaflik po przeprowadzonej kontroli wewnętrznej. Kontrola wykazała liczne naruszenia prawa pracy, ustawy o finansach publicznych , ustawy o ochronie danych osobowych , ustawy o usługach turystycznych. Wyniki kontroli dostępne są w BIP. Aktualnie funkcję dyrektora MDK pełni Marta Meres-Krawczyk. Pokrótce przedstawiła plany na najbliższy okres, związane z reorganizacją Radia Piekary. Radio chce zwiększyć moc nadajnika celem zwiększenia zasięgu oraz ulepszyć serwisy informacyjne. Urząd Miasta wdraża program miasto przyjazne rowerzystom, w ramach którego uruchomiony zostanie rower miejski. Będzie również w naszym mieście zdecydowanie więcej stojaków rowerowych. Prezydent poinformowała, że 9 kwietnia została podpisana umowa przedwstępna miedzy Węglokoksem a Kompanią Węglową dotycząca KWK Piekary.
Radny Cz.Wymysło zapytał o ochronę na Kopcu. Prezydent Turzański stwierdził, iż koszt ochrony wynosił około 100 000 zł, a ochrona i tak się nie sprawdzała. Najlepszym rozwiązaniem w rejonie Kopca będzie monitoring. Podjęto decyzję, że „lepiej te pieniądze zaoszczędzić i wydać na ewentualne naprawy”. Musimy nauczyć się dbać o nasze wspólne mienie. Na Kopcu ponownie została zainstalowana luneta.
Prezydent Turzański poinformował, że mamy obecnie dobry i silny zespół profesjonalistów do pozyskiwania środków zewnętrznych i unijnych. To powinno dać wkrótce wymierne korzyści dla miasta.
W dalszej części radni przystąpili do rozpatrywania projektów uchwał, wśród których były trzy skargi mieszkańców. Pierwsza skarga była na MOPR w Piekarach Śl., druga na działania Prezydenta Miasta w latach 2003-2007, trzecia na Dom Dziecka w Piekarach Śl. Skarga trzecia została wycofana przez mieszkankę. Wszystkie projekty uchwał poza trzema dotyczącymi skarg mieszkańców zostały podjęte przez radnych jednomyślnie. Radny Wieczorek zaproponował, aby miasto przygotowało miejsce, gdzie w sytuacjach kryzysowych mogłyby się schronić np. matki z dziećmi.
Siódma sesja RM przebiegała wyjątkowo sprawnie dzięki czemu trwała tylko 3,5 godziny.

Odpowiedz do tematu