Poprzedni temat «» Następny temat
Zabytki w Piekarach
Autor Wiadomość
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-06-17, 21:07   Zabytki w Piekarach

Dziennik Zachodni napisał/a:
Piekarskie zabytki. Chronione czy niszczone?
Kilkucentymetrowa warstwa styropianu na elewacji modernistycznego gmachu I Liceum Ogólnokształcącego z 1932 roku, tani klinkier psujący wygląd parterów historyzujących budynków przy ul. Bytomskiej, plastikowe okna bez szprosów w budowlach z międzywojnia, które miłośników zabytków mogą przyprawić o zawał - tak wygląda część najstarszych budynków Piekar i Szarleja. W poniedziałek podczas obrad Komisji Budżetu i Finansów piekarscy radni z Tomaszem Flodrowskim na czele przypatrzyli się działalności miejskiego konserwatora zabytków. I zwątpili.

- Stare kamienice oklejone są nielegalnymi reklamami, ich partery zamiast zostać przywrócone do stanu pierwotnego wykłada się paskudnym klinkierem, dopuszcza się do termomodernizacji, albo raczej styropianizacji tak ważnych dla gminy zabytków jak część folwarku Donnersmarcków! Zabytkowa, zdobiona stolarka okienna jest wyrzucana na śmietnik i zastępowana przez PCV - grzmiał Tomasz Flodrowski i pokazywał radnym zdjęcia, na których można było zobaczyć dawny kształt budynków w centrum miasta oraz ich nowy wizerunek. Radny wskazał kilkadziesiąt przykładów remontów, które jego zdaniem nie spełniają zaleceń sztuki konserwatorskiej - zamiast przywracać dawny blask budynkom, wprowadzają niezgodną z historycznymi trendami kolorystyk i deformują bryłę kamienic.

Małgorzata Cierpioł - miejski konserwator zabytków wraz z Romanem Izydorczykiem - naczelnikiem Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich odpierali ataki mówiąc, że z zalewem nielegalnych reklam i samowoli budowlanych nie da się wygrać. Ich argumenty nie przekonały jednak radnych.

- Wszelkie remonty to często są samowole budowlane, których nie sposób upilnować. Każde zgłoszenie wymaga uruchomienia odpowiednich procedur i zarzucenia PINB papierkami. Sprawy te jednak i tak zostaną umorzone, bo nie ma istotnych odstąpień od planu zagospodarowania przestrzeni - odpierał zarzuty Roman Izydorczyk i podkreślał, że remonty często są niezgodne z wcześniejszymi projektami. Mozaiki z różnego typu plastikowych okien w zabytkowych kamienicach przy ul. Wyszyńskiego, zdaniem naczelnika są właśnie wynikiem samowoli.

- W sprawie nielegalnych nośników reklamowych na elewacjach budynków zabytkowych tylko w tym roku skierowaliśmy 15 wniosków o usunięcie lub zalegalizowanie reklam - mówiła Cierpioł i zaznaczała, że sprawy czterech właścicieli budynków, którzy nie zastosowali się do wezwań, wylądowały u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

W wykazie przesłanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków znajduje się 228 obiektów z terenu całego miasta. Szczególną opieką powinny być otaczane budynki w tzw. strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, czyli te w okolicach Bazyliki Najświętszej Marii Panny i Świętego Bartłomieja, Kalwarii, ul. Bytomskiej, ks. Ficka, Kalwaryjskiej i ks. Popiełuszki oraz w rejonie Szarleja i zabudowań gospodarczych dawnego folwarku Donnersmarcków z XVIII wieku. Zdaniem radnego Flodrowskiego o zachowanie wartości architektonicznej tej reprezentacyjnej części miasta w ogóle się nie dba.

- Jedną z największych zbrodni jest dopuszczenie do termomodernizacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego, który stracił cechy architektury modernistycznej: okna nie są zlicowane z elewacją, zamiast szarego tynku jest błękitny - mówi Flodrowski i przekonuje, że w ewidencji zabytków jest niemały bałagan... jako zabytkowy widnieje budynek z ul. Bytomskiej 295 pochodzący z lat 70-tych!

O zdanie na temat stanu renowacji piekarskich zabytków zapytaliśmy piekarzanina Wojciecha Krzyżańskiego z firmy specjalizującej się w konserwacji zabytków "Czysty Świat Polska". Krzyżański odnawiał m.in. elewacje budynku Nadleśnictwa Świerklaniec, Biura Promocji Miasta w Bytomiu oraz pilastry siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

- Dobrze odrestaurowane są tylko trzy obiekty w cen-trum Piekar: kamienica przy Bytomskiej 161 pomijając źle osadzone okna, budynek na rogu Wyszyńskiego oraz klasztor sióstr Boromeuszek - mówi Krzyżański. - Kiedy widziałem, jak szlifuje się kątówką zabytkowe cegły albo maluje na czerwono parter kamienicy u zbiegu Wyszyńskiego i Bytomskiej, załamałem ręce. To nigdzie indziej nie spotykane, żeby nikt nie kontrolował technologii - dodaje.

http://piekaryslaskie.nas...024c6d427,1,3,3
 
 
MephiR Wiek: 31
Posty: 415
Skąd: Bytom
Wysłany: 2011-06-19, 16:41   

Termomodernizacja I LO to rzeczywiście zbrodnia. To jeden z najważniejszych zabytków z okresu międzywojnia w regionie. Przyzwolenie konserwatora na takie docieplenie dowodzi temu, że nie powinien on pełnić swojej funkcji. Tak w ogóle, dlaczego ten budynek nie został wpisany do rejestru zabytków?! :zly:

A propos rejestru zabytków - właśnie go sobie otwarłem. Znajduje się w nim zaledwie 9 obiektów, z czego dwa już nie istnieją i są przewidziane do wykreślenia. Śmiech na sali. Gdyby nie Urazówka, na liście znajdowałyby się same kościoły. Dlaczego nie ma tam np. kamienicy na rogu Bytomskiej i Wyszyńskiego? To chyba najpiękniejszy budynek mieszkalny w całym mieście. Póki co ma szczęście, ale mogą przyjść takie czasy, gdy może zostać zdewastowany, a wpis do rejestru może go przed tym uchronić. Dlaczego na liście nie ma Kopca Wyzwolenia? Jeden z symboli Piekar, UM chwali się nim na każdym kroku, natomiast nie jest on w żaden sposób chroniony prawnie.

Chwała dla radnych, że w końcu zajęli się tym tematem.

Ps. Podaję link do piekarskiego rejestru zabytków, gdyby ktoś chciał sobie go przejrzeć - Rejestr Zabytków gmina Piekary Śląskie (.doc)

EDIT: Przypomniało mi się jeszcze o kapliczce Maria Hilf - ona także nie została ujęta w rejestrze, a to jeden z najstarszych zabytków w Piekarach. Na jej widok jeżą się włosy na głowie. Jej renowacja nie powinna być wyjątkowo kosztowna i zapewne dałoby się pozyskać na nią środki z funduszu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety chyba nikt nie czyni starań w tym kierunku.
_________________
Blog o Bytomiu
 
 
Stanisław 


Posty: 2
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2011-06-24, 14:26   

Do artykułu w DZ było dołączone jedno z moich zdjęć kapliczki Maria Hilf, oto pare innych mojego autorstwa... Zrobione 12 kwietnia 2011.
 
 
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-06-25, 11:36   

Stan tej kapliczki nawet żal komentować... Doskonałe świadectwo sprawności naszych władz.
 
 
MephiR Wiek: 31
Posty: 415
Skąd: Bytom
Wysłany: 2011-06-26, 20:03   

A propos Kopca - przejechałem się zobaczyć w jakim jest stanie. Gdyby nie odświeżone podium, to stan drugiej najważniejszej atrakcji Piekar można by określić słowami "bida z nędzą" :/ . Przy wjeździe wita kikut po szlabanie, droga dojazdowa chyba całe dziesięciolecia nie była remontowana, wszędzie śmieci, część krawężników na samym kopcu rozwalona lub wyrwana z ziemi, maszt od lat nie widział farby, a na szczycie powstała skarpa spowodowana osunięciem ziemi. Z góry poza fantastycznymi widokami widać mało estetyczną "mozajkę" z łat na placu oraz wyznanie miłosne na nich wymalowane. Co najlepsze, funkcję tablicy informacyjnej pełniła kartka A4 wydrukowana zapewne przez jakiegoś społecznika:


Nie rozumiem dlaczego taka atrakcja jaką jest kopiec jest tak zaniedbywana przez miasto. Może to, co napiszę będzie nie do przyjęcia dla zagorzałych patriotów, ale skoro kopiec jest odwiedzany przez tylu ludzi, to w jego otoczenie powinno zostać dostosowane do funkcji rekreacyjnej. Niech ludzie nie siedzą w samochodach, tylko spoczną przy ławkach. Niech nie palą dzikich ognisk, powodując tym samym zagrożenie pożarem - zamiast tego powinna powstać tam jakaś mała gastronomia, w której mogliby zjeść jakieś kiełbaski. Wtedy miasto miałoby fundusze na utrzymanie tego terenu (z dzierżawy), a mieszkańcy i turyści byliby bardziej zadowoleni, bo mogliby tam więcej robić.
_________________
Blog o Bytomiu
 
 
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-06-27, 01:02   

MephiR napisał/a:
Co najlepsze, funkcję tablicy informacyjnej pełniła kartka A4 wydrukowana zapewne przez jakiegoś społecznika:

Dziś już tej kartki nie ma. Ludzie nie mają żadnego szacunku dla historii :zly:

Problemem kopca jest nie tyle niedostateczna opieka, co wandalizm. Cokolwiek by tam nie zrobiono, zaraz zostanie to zniszczone. Tam trzeba większej ilości patroli Policji, porządnego oświetlenia placu przed kopcem, a najlepiej monitoringu.
 
 
kamilw Wiek: 34
Posty: 437
Skąd: Centrum
Wysłany: 2011-06-27, 09:27   

Monitoring, wiadome. Ale także zagospodarowanie terenów.
_________________
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
 
 
T. Flodrowski 


Posty: 2
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2011-06-29, 01:33   

Witam wszystkich serdecznie!
Chciałem się odnieść do tematu zabytków w Piekarach jako, że wspomniane w DZ spotkanie z panią konserwator odbyło się z mojej inicjatywy, a samym tematem interesuje się już od wielu lat. Z prawa ochrony zabytków piszę właśnie pracę magisterską na prawie, więc można powiedzieć, że poniekąd w kwestiach prawnych też się orientuję.

W kwestii wyjaśnienia w Piekarach istnieje od 5 lat urząd miejskiego konserwatora zabytków. Funkcję tą od początku sprawuje pani Magłorzata Cierpioł. Urząd ten powstał na podstawie porozumienia między Prezydentem a Wojewodą o przekazaniu części kompetencji wojewódzkiego konserwatora miejskiemu konserwatorowi. Są to przede wszystkim uprawnienia do opiniowania zgłoszeń remontów, jak i pozwoleń na budowę dot. zabytkowych obiektów ujętych w tzw. wykazie, który do końca 2012 r. będzie pełnił funkcję nowej gminnej ewidencji zabytków oraz do obiektów chronionych w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Co do zabytków ujętych w rejestrze wszelkie kompetencje pozostały przy WKZ.

Śledzę stan zabytków w Piekarach, przede wszystkim kamienic w Piekarach Wielkich i Szarleju, od lat. O ile ich stan techniczny pogarsza się nieznacznie, to sam wygląd zewnętrzny leci na łeb na szyję. Remonty przeprowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską można policzyć na palcach jednej ręki. Na porządku dziennym są samowole budowlane polegające na wymianie oryginalnych okien na plastiki bez podziałów, zabytkowych drzwi na gargamele rodem z bloków, malowaniu parterów w kosmiczne kolory czy docieplaniu zabytków. Do tego miasto jest wprost zalane przez nielegalne szyldy, banery reklamowe. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że przez te 5 ostatnich lat wygląd zabytków się pogorszył, poza nielicznymi wyjątkami. Na dowód mam dokumentację fotograficzną głównych ulic sprzed 5 lat i aktualną.

W związku z tym poprzez Przewodniczącego Rady Miasta wystosowałem zaproszenie do pani konserwator, aby na sesji odpowiedziała na moje pytania i wątpliwości dot. jej działalności. Ostatecznie Przewodniczący nie zgodził się na sesję i sprawa wylądowała na Komisji Budżetu i Finansów. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo Komisja trwała kilka godz. i nie sposób wszystkiego opowiedzieć. Zresztą planuję w internecie udostępnić jej nagranie. Ogólnie rzecz biorąc okazało się, że pani konserwator dopuściła się, bardzo delikatnie mówiąc, wielu zaniedbań w kwestii ochrony zabytków. Okazało się, że nie są one wcale regularnie monitorowane, jak twierdziła. Na wiele skandalicznych, wydawało by się, samowoli budowlanych pani Cierpioł się zgodziła. Chodzi tu m.in. o ocieplenie jednego z budynków na terenie dawnego folwarku Donnersmarcków czy cieniowany klinkier na parterach kilku historyzujących kamienic. Swoich decyzji pani konserwator nie potrafiła w żaden sposób uzasadnić. W jednym przypadku stwierdziła, że zgodziła się na brązowe kafelki na parterze zabytku, bo łatwiej będzie zmyć graffiti... Pozostawię to bez komentarza. W kwestii nielegalnych reklam nie interweniuje, bo "inspektorzy nadzoru budowlanego i tak mają za dużo pracy". Ponadto pani konserwator nie orientowała się nawet dokładnie, ile wniosków do nadzoru budowlanego złożyła i jak te sprawy się zakończyły. Doszło w końcu do wiekopomnej chwili, kiedy to pierwszy raz radni koalicji zgodzili się z nami i stwierdzili, że dobrze się w kwestii zabytków nie dzieje w Piekarach.
Spotkanie z panią konserwator przyniosło już pierwsze pozytywne skutki. Temat zabytków pojawił się w końcu w mediach. Sama pani Cierpioł najwyraźniej wzięła się do pracy, bo pierwszy raz, dzwoniąc do niej następnego dnia, dowiedziałem się, że jest w terenie. Moja telefoniczna interwencja w sprawie samowoli budowlanej "w trakcie" została od razu przyjęta, a prace przy kamienicy wstrzymano. Wcześniej polecano mi złożyć zawiadomienie na piśmie, kiedy wiadomo, że liczy się każda godzina. Jestem jednak realistą i przypuszczam, że są to jedynie działania doraźne.

W tej sytuacji należyta ochrona zabytków w Piekarach jest bardzo trudna. Poza mną nikt w Radzie tematem dogłębniej się nie interesuje. Poza Radą również żadne składne działania w tej kwestii nie są podejmowane. W związku z tym proponowałbym zebranie grupy osób żywo zainteresowanym tym tematem, jak i szeroko pojętym promowaniem rozwoju miasta i korzystnych w tej kwestii rozwiązań, w tym architektonicznych i urbanistycznych. Gdybyśmy razem połączyli siły, można by realnie chronić zabytki przed dalszą dewastacją poprzez m.in. monitorowanie samowoli i ich zgłaszanie, promowanie dobrych praktyk i korzystnych rozwiązań czy podejmowanie własnych projektów w tej materii. Obecnie próbuję doprowadzić do uchwalenia przez Radę uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości remontujących zabytki. Nie jestem jednak w stanie samodzielnie się tą tematyką zajmować, dlatego proszę was o wsparcie. Nie chcę w tym momencie uprawiać polityki, bo zabytki to kwestia zgoła niepolityczna. W naszym najlepszym interesie jest ich dobry stan bez względu na nasze zapatrywania polityczne. Liczę na Wasz odzew :) Mój nr kontaktowy: 607166212 i mail: flodrowski@gmail.com

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Flodrowski
 
 
 
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2011-06-30, 07:34   

Dobrze, że w Piekarach znalazł się ktoś taki jak Pan, bo inaczej w kwestii ochrony zabytków tkwilibyśmy jeszcze długie lata w maraźmie.
 
 
admin 
Administrator


Posty: 76
Skąd: S PIekar.pl
Wysłany: 2011-07-01, 00:51   

Panie Radny, dziękujemy bardzo za przyjęcie zaproszenia do dyskusji. Mamy nadzieję, że będzie Pan często informować nas o postępach w zmianie sposobu ochrony zabytków w Piekarach Śląskich.
 
 
Jaymzarf 


Posty: 6
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2011-08-14, 19:35   

A ja się nie dziwię, że właściciele budynków zamiast na odrestaurowanie inwestują w najtańszą technologię - styropian i akryl. Pracuję w firmie, która również zajmuje się renowacją zabytków. Robiliśmy m.in. Barbórkę przy Kalwarii. Fakt, że pieczę nad tym obiektem miała kopalnia i kasa na pewno była na prawdziwą renowację, ale zdecydowano się pójść po kosztach. Wewnątrz odnowiono ściany, ładny ołtarzyk, dopracowano szczegóły. Jednakże ściany są tak przesiąknięte wilgocią, dosłownie zgnite - lecz nikt nie chce wyłożyć pieniędzy na ich prawidłowe odnowienie łącznie z wysuszeniem. Z zewnątrz zastosowano najtańszą metodę - czyli akrylowy tynk... Dlaczego - bo nikt nie wyłuskał ani grosza więcej na przywrócenie prawdziwego oblicza tylko by utrzymać pozytywny obraz "ruiny" nałożył nową szatę.
To samo tyczy się kamienic. Jeśli inwestor ma wyłożyć grube pieniądze z własnej kieszeni na to, by miastu przywracać dawną świetność a władze miasta trwonią pieniądze na byle co, to jemu to kolokwialnie zwisa. Chce mieć czysty dom, zaoszczędzić na ogrzewaniu (dlatego dociepla), chce się wyróżnić z szarości i to najlepiej tanim kosztem.
Remontowaliśmy fasady 2 budynków na rynku w Mikołowie. Inwestorzy zanim wydali pieniądze, postanowili uzyskać dofinansowania z funduszy. Trwało to jakiś czas, ale władze miasta a głównie Miejski Konserwator Zabytków Pan mgr inż. arch. Andrzej Gortel aktywnie uczestniczył zarówno w przygotowaniu projektu renowacji jak i również służył pomocą w uzyskaniu dofinansowania. Przy okazji zostały odkryte niemieckie napisy na jednym z budynków wykute w sklepieniu wejścia, które wcześniej ktoś po prostu zaszpachlował zaprawami. Teraz obydwa budynki wyglądają przepięknie. Odnowione sztukaterie, motywy zdobnicze zwienczeń... Tutaj na dole strony

Nic tylko brać przykład i uczyć się zasady, ze jeśli miasto ma wyglądać ładnie, to nie wystarczą starania właścicieli, nie wystarczy wstrzymywanie inwestycji, potrzeba jeszcze aktywnego udziału i pomocy ze strony władz.

Tyle z mojej strony. Może radni, Pani Konserwator, Inspektorzy NB wezmą sobie do serca makasymę - Lepiej wcześniej pomóc niż później ukarać.
 
 
Gizela 


Wiek: 33
Posty: 174
Skąd: Szarlej
Wysłany: 2012-06-11, 19:21   

No i co dalej z ochroną zabytków w Piekarach? Temat coś ucichł, a chciałabym wiedzieć, czy rejestr został w końcu "odświeżony"?
 
 
obserwator23 
Jerzy KozeraPosty: 358
Skąd: Kozłowa Góra
Wysłany: 2013-04-13, 11:19   

Czyżby tak ważna "rubryka" jak Zabytki Piekar Śl. zamarła?
Kto wie ile drukarni było w latach świetności w Piekarach?
_________________
OBSERwator23- JerzyKozera
https://www.facebook.com/...50184714?ref=hl
 
 
TEKUM Posty: 4
Skąd: PIEKARY ŚLĄSKIE
Wysłany: 2013-08-27, 23:08   

... bo żal tylko pozostał, stare zabytkowe domy zostają rozbierane, na ich miejsce powstają nowe koszmarki a najciekawsza piekarska budowla modernistyczna (jedna z najciekawszych na ziemiach polskich - znana nawet na Czechach i Słowacji, u pasjonatów) - Liceum zostaje zniszczone za zgodą Konserwatora i Prezydenta , Jedna z niewielu organizacji zajmujących się ochroną zabytków _Pro Fortalicum - zmuszona do opuszczenia naszego miasta.

... kilka lat temu znajoma nie dostała zgody na dobudowanie daszka do swojego sklepu bo znajdowal sie w "zabytkowej" budowli :) , po jakimś czasie ktoś inny dostał zgodę na zniszczenie i rozebranie budowli :) - widać lepsze argumenty miał.
_________________
"Doł nom godka, Łon godka nom doł- bydymy godać bo tak Łon chcioł" !!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


  Facebook

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme by: PatrykSpec | bilety lotnicze | bilety autokarowe | kino Bytom


Wszelkie Prawa Zastrzeżone, (c) Zeld Strona Główna | Pomoc