Poprzedni temat «» Następny temat
Z prac Komisji Rady Miasta kadencja 2014-2018
Autor Wiadomość
obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-02-24, 19:53   Z prac Komisji Rady Miasta kadencja 2014-2018

Komisja Budżetowo-Gospodarcza 23.02.2015
Metoda prób i błędów na mieszkańcach.
Na dzisiejszej Komisji Budżetowo – Gospodarczej omawiano strefy płatnego parkowania w naszym mieście. Radni Klubu Nasze Piekary są za uruchomieniem płatnych stref, i tak też głosowali podejmując uchwałę 20.12.2012 r. Przeciwni byli radni Klubu Turzańskiego, między innymi radny Tomasz Flodrowski. Na dzisiejszej Komisji zaprezentował jednak nieco inne zdanie. „Najgorszym pomysłem jest rezygnacja z tych parkomatów (…)
Ja byłbym daleki od podejmowania tak drastycznych ruchów, żeby na dobre zrezygnować z tej strefy, bo będzie nam bardzo trudno do tego pomysłu w najbliższych latach wrócić . Dajmy szansę. Te pół roku, rok nikogo nie zbawi a potem siądziemy i ocenimy, czy tą strefę należałoby poprawić, rozszerzyć, czy to był pomysł który się nie sprawdził i musimy definitywnie z tego zrezygnować” – powiedział.
Radny Flodrowski jest za tym, by zrobić jedną ankietę wśród mieszkańców jak to oceniają na początku uruchomienia tej strefy i drugą ankietę po pół roku, roku funkcjonowania. „Zobaczymy czy opinia o tej strefie się poprawiła czy pogorszyła. To też nam pokaże czy te rozwiązania się sprawdzają, czy nie” - dodał.
W tym miejscu zadałem pytanie, co zrobimy z parkomatami jeżeli się za pół roku, rok okaże, że się nie sprawdziły i mieszkańcy wypowiedzą się w ankiecie na NIE? Jakie będą wówczas koszty zrezygnowania z projektu i komu je wówczas odstąpimy, nie potrafił odpowiedzieć.
Uważam, że należy podejmować decyzje dobrze przeanalizowane i przemyślane, a nie działać metodą prób i błędów.

Pytanie radnego K.Seweryna: Komu nie przyznajemy środków na nagrody z okazji Dnia Edukacji w październiku 2015 roku? (W dziale Oświata i wychowanie w budżecie na 2015 rok zmniejszono wydatki na nagrody dla nauczycieli o 13.410 zł).
Skarbnik I.Dzięcioł: „W naszym budżecie do tej pory była przeznaczona pula na nagrody Prezydenta dla nauczycieli i było to różnie 200 tys., 100 tys., 150 tys. w zależności od roku. W związku z tym, że w tym roku potrzebujemy środki na zwiększenie etatów w Poradni to musieliśmy ich gdzieś poszukać. W związku z tym prezydent przewidział niższą kwotę na nagrody i tyle.”
Ostatnio zmieniony przez obserwator23 2015-02-25, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-02-25, 23:11   

Komisja Budżetowo-Gospodarcza 23.02.2015
„Trochę powagi i szacunku do Rady Miasta trzeba mieć. Ja ją zawsze wykazywałem” – radny S.Korfanty

Mieszkańcy pytają co z Dworcem na osiedlu Wieczorka.
Skarbnik I.Dzięcioł „W budżecie na 2015 wprowadza się dwa nowe zadania :
1. Budowa dworca autobusowego przy ul. Jana Pawła II (kwota 4,5 mln)
2. Modernizacja Sali gimnastycznej przy ul. Drzymały”

Odnosząc się do dworca autobusowego radny Korfanty zapytał „czy pani prezydent rezygnuje ze starań o środki zewnętrzne i koncentruje się tylko na środkach własnych budżetu? (…) Tego typu pytania trzeba zadawać ponieważ tych pieniędzy, tych wolnych środków nie ma tak dużo. Potrzeb jest wręcz więcej, o czym już mogliśmy dyskutować na komisjach budżetowych, a tutaj tak prosto się wskazuje kilka przedsięwzięć inwestycyjnych. Chociażby też jeszcze remont Sali gimnastycznej w Brzezinach Śl. przy szkole nr 14. Moim zdaniem jest to zbyt proste podejście do rozwiązania problemów.
Wydać te pieniądze które z wielkim trudem tutaj wspólnie ze służbami Urzędu Miasta gromadziliśmy na duże wyzwanie inwestycyjne jak Szpital Miejski łącznie z jego ewentualnie potem doposażeniem. Że teraz sobie dajemy tutaj pieniądze na te tematy są związane w jakiś sposób z wyborczymi obietnicami”.

Jeśli chodzi o dworzec to również znalazł się w obietnicach wyborczych
KWW S.Korfantego (cyt.): „Realizacja projektu budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego – czyli modernizacji Dworca Autobusowego na osiedlu Wieczorka”

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-03-18, 20:50   Koszty nowego szpitala

Tematem dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia było Piekarskie Centrum Medyczne i wszystko co związane jest z budową nowego szpitala. Osobą pożądaną na dzisiejszej komisji był były prezydent, a obecny radny S.Korfanty. Zarówno Pani Prezydent jak i radni mieli kilka pytań do byłego prezydenta w związku z budową szpitala oraz przyszłymi wydatkami. Kilka liczb: w planach II etapu rozbudowy potrzebna kwota to ok. 46 mln zł. Prezes PCM poinformowała, że na wyposażenie szpitala będzie potrzebować w przyszłym 2016 roku co najmniej kolejne 20 mln zł, a w 2017 jeszcze 10 mln zł. To daje już kwotę prawie 80 mln zł. Obecnie Miasto rocznie dopłaca do szpitala 2,5 do 3 mln zł. Koszt utrzymania nowego budynku ma być o 100% wyższy, czyli od 5 do 6 mln zł. Kiedy radni opozycji pytali w 2013 roku o kwoty utrzymania nowego budynku szpitala, ówczesny prezydent odpowiedział, że nie będzie się teraz zastanawiał co będzie za dwa, trzy lata. Teraz już wiem co będzie. W związku z budową szpitala i poważnym obciążeniem finansowym budżetu miasta będą poważne problemy z wszelkimi innymi inwestycjami przez najbliższe lata. Jakoś dzisiaj radni Naszych Piekar jak np. radny Szewczyk nie mieli nic do powiedzenia. Cdn…
Padło retoryczne pytanie: czy może komuś chodziło o wybudowanie szpitala za społeczne pieniądze by potem go przejąć za przysłowiową złotówkę?

Wypowiedź Pani Prezydent:
"Szanowni państwo radni. Ja już zapowiadałam na ostatniej sesji Rady Miasta, że informacje które otrzymacie będą trudne i porażające, może na dzisiaj to są przerażające trochę.
Mnie tutaj brakuje jednej osoby na tej sali, przede wszystkim radnego Stanisława Korfantego.
Ja bym chciała go zapytać jaki on miał zamysł i w jaki sposób chciał realizować to wszystko.
Jak sobie państwo na pewno przypominacie była taka bardzo burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Miasta i jeden z radnych mojego klubu zapytał się wtedy konkretnie o pewne dane. Usłyszał odpowiedź: a co się pan radny martwi co będzie za dwa lata.. No i tak chyba proroczo, bo już to nie ówczesny prezydent się martwi. Ja się martwiłam już wtedy nie przewidując takiego, czy innego wyniku. Mnie interesuje jak on to sobie wszystko wyobrażał, bo jak widzicie jest potężna dziura, brakuje nam potężnych środków, nie wiadomo czy my udźwigniemy w ogóle ten ciężar prowadzenia szpitala. I mnie się tu teraz tak nasuwa takie podejrzenie: czy aby ktoś tu nie chciał wybudować za środki publiczne szpitala, który potem pójdzie za złotówkę w prywatne ręce. Bo wszystko mi się układa w logiczną całość i ja biorę pełną odpowiedzialność za te słowa. Ta inwestycja może nam całkowicie położyć budżet. Może spowodować, że zablokujemy sobie możliwości inwestycyjne na wiele, wiele lat.(…)
Dlatego kwestia odpowiedzialności, wizji jakiejkolwiek wcześniej nie istniała. Ja mam wrażenie że mój poprzednik patrzył tylko pod nogi, a w ogóle nie patrzył przed siebie. Nie przewidywał konsekwencji pewnych działań. Teraz państwo radni musicie też poczuć ciężar odpowiedzialności za tę inwestycję na barkach. Musimy tę decyzję podjąć wspólnie, bo to nie będzie decyzja na jedną kadencję czy nawet na dwie. To będzie decyzja, która zaważy na dwudziestu i więcej latach naszego miasta. Niezależnie kto będzie prezydentem będzie musiał się zmagać z tym problemem”.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-03-24, 22:49   Komisja Edukacji, Kultury i Sportu

Na dzisiejszej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu dyrektorzy piekarskich szkół podstawowych omówili sytuację w swoich placówkach. Między innymi przedstawiono z jakimi problemami borykają się szkoły. Nie trudno się domyśleć, że bolączką jest brak funduszy. Dyrektorzy, aby podratować sytuację finansową swoich szkół, wynajmują np. sale gimnastyczne klubom sportowym (oczywiście te, które taką możliwość posiadają). Różnie jednak bywa bo…
Pani Dyrektor MSP11 poinformowała, iż od września nie może się doprosić, aby Klub Juwentus, wynajmujący od nich salę, uregulował swoje zaległości.
Dużym problemem większości szkół jest wysoki koszt ogrzewania. Przykładowo, Pani Dyrektor MSP13 poinformowała, iż od 3 lat, czyli od kiedy została przymuszona przez ówczesne władze do zlikwidowania nowo wyremontowanego pieca CO na wymiennikownię ciepła, koszt ogrzewania wzrósł wielokrotnie. Już 19 lat szkoła prosi o wymianę okien na szczelne. Ciepło dostarcza ENMAG, co kosztuję szkołę 13 tys. zł miesięcznie. Oczywiście mówiono nie tylko o problemach, ale również o sukcesach i pozytywach.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-06-21, 22:38   Problemy UKS-ów

Uczniowskie kluby sportowe i ich problemy to tematyka poruszona na ostatniej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. W naszym mieście mamy UKS: „La-Basket”, „NET”, „Dojo”, „Orzeł Biały”, „Azaria”, „Master”, „Silesia”. Jak sytuacja wygląda w UKS-ach na przykładzie klubu Azaria. Klub składa się z czterech grup dziewcząt w wieku od 5 do 18 lat tj. około 80 osób. Dotacja na rok z miasta wynosi 4 tys zł. Najdroższe są w tym wypadku stroje. Dotacja pokrywa zaledwie wynagrodzenie krawcowej za uszycie partii strojów dla dziewcząt, bez materiału i dodatków, które są bardzo drogie. Trzeba jeszcze kupić kilkadziesiąt par butów, opłacić zawody, trenerki itd.
Jeżeli chcemy, aby sportowcy osiągali jakieś znaczące wyniki sportowe i dobre miejsca w skali kraju, to potrzebne są pieniądze. Jednym słowem należałoby zdecydowanie zwiększyć nakłady na sport. Należy jednak pamiętać, iż budżet miasta musi się mieścić w pewnych ramach. Wydaje mi się, że zwiększenie nakładów może nastąpić obecnie jedynie albo poprzez oszczędności w pewnych obszarach, albo poprzez przesunięcie środków z jednego działu do drugiego. Rozpoczęta inwestycja budowy szpitala, a później koszty związane z jego utrzymaniem, wydatnie uszczuplają możliwości finansowe gminy w innych obszarach. Przykre jest to, że drużyna dochodzi do kolejnego etapu, a następnie z braku środków finansowych musi zrezygnować z dalszych rozgrywek. To zapewne nie jest motywujące ani budujące dla dzieci i młodzieży. Może należy określić pewne ramy w jakich mają funkcjonować piekarskie kluby sportowe? Radni szukają formuły dla piekarskiego sportu na przyszłość.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-06-22, 20:02   Budowa dworca na Osiedlu Wieczorka

Realizacja dworca autobusowego na Osiedlu Wieczorka, a w zasadzie jego budowa to był jeden z tematów dzisiejszej Komisji Budżetowej. Został ogłoszony przetarg na przebudowę dworca do którego przystąpiło 9 firm w zasadzie wszystkie spoza naszego miasta. W najbliższym czasie zostanie wybrany wykonawca, który w pierwszej fazie dokona rozbiórki całej dotychczasowej infrastruktury dworca. Zostanie wybudowana nowa instalacja kanalizacyjna, wodociągowa, deszczowa, elektryczna itd. Na inwestycję przeznaczono kwotę 4 393 726 zł. Na nowym dworcu będą cztery stanowiska dla autobusów oraz 7 dla autobusów oczekujących, a w budynku dworcowym będzie punkt obsługi pasażerów, poczekalnia, toaleta dla niepełnosprawnych, bistro plus pomieszczenia do wynajęcia. Jest przewidziane miejsce na automat biletowy, bankomat, informator publiczny, miejsce dla rowerów. Ze względu na ograniczenia nie przewidziano miejsc parkingowych dla aut. Planowana realizacja inwestycji od lipca 2015 do września 2016. W związku z tym będzie zmieniona organizacja ruchu w rejonie dworca.

P Śl 

Wysłany: 2015-06-30, 12:02   

7 miejsc postojowych ? Oj obawiam się, że będzie mało poza szczytem.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-08-26, 20:50   Kto ma usuwać Barszcz Sosnowskiego?

Wydział Ochrony Środowiska przygotował projekt uchwały dotyczący zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Niektóre gminy podjęły podobne uchwały, które nadzór wojewody w wielu przypadkach unieważnił. Zwrócił na to uwagę radny M.Czempiel proponując wykreślenie paragrafu dotyczącego karania mieszkańców jako niezgodnego z prawem. Ja ze swojej strony zaprezentowałem na Komisji inne argumenty przeciw tej uchwale, jak również wyrok Sądu WSA w Gliwicach. Zdaniem Wojewody: „Pozbywanie się z terenu jednostki samorządu terytorialnego Barszczu Sosnowskiego należy do obowiązku właśnie tej jednostki. (…) Nie powinno się obowiązku likwidowania tej rośliny powierzać mieszkańcom, którzy z różnych względów, czy to finansowych, czy tez braku specjalistycznej wiedzy mogą temu zadaniu nie sprostać”.
„Żaden z przepisów ustaw nie przewiduje możliwości ustalania odpowiedzialności za niedopełnienie określonych obowiązków na mocy wyłącznie uchwały gminy”. Sąd natomiast podważył podstawy prawne przywołane w uchwale. Po wysłuchaniu argumentów przeciw, radna M.Gruszczyk zawnioskowała, aby w dniu jutrzejszym zdjęto z procedowania w/w projekt uchwały. Komisja Społeczna-Zdrowia negatywnie zaopiniowała projekt.
Po co mamy powielać błędy innych gmin. Zastanawia mnie dlaczego Biuro Prawne UM pozytywnie zaopiniowało projekt. Chociaż z drugiej strony…pamiętam wiele przypadków podobnych w poprzedniej kadencji Rady Miasta.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-09-15, 07:11   Zabytki w Piekarach a działania radnych

Radny Tomasz Flodrowski - Przewodniczący Komisji Przedsiębiorczości, interesuje się zabytkami, a szczególnie zabytkami w naszym mieście, których systematycznie ubywa. Zaniepokojony tym co stało się i dzieje z byłem budynkiem folwarcznym Donnersmarcków przy ul Inwalidów Wojennych 68, chciał aby z inicjatywy Komisji przeforsować uchwałę nakazującą doprowadzenie budynku do stanu zgodnego z prawem. Jak powiedział radny, właściciel dopuścił się samowoli budowlanej rozbierając dach i część murów. Pracy rozbiórkowe na pewien okres wstrzymano, po czym na podstawie decyzji konserwatora zabytków wyrażono zgodę na rozebranie pozostałości dachu, który częściowo został już wcześniej rozebrany. Ten zabytkowy budynek chce się ocieplić styropianem i pomalować, przez co historyczna elewacja z kamienia i cegły przestanie istnieć. Przewodniczący Komisji Przedsiębiorczości chciałby, by Prezydent Miasta zwróciła szczególną uwagę na postępowanie w tej sprawie oraz skontrolowała decyzję miejskiego konserwatora zabytków.
W tej sprawie oponował zwłaszcza jeden z radnych. Który? Łatwo się domyślić. Niestety, członkowie komisji nie poparli inicjatywy radnego Flodrowskiego. Czyżby radnym nie zależało specjalnie na zabytkach Piekar Śl. Wiele już bezpowrotnie zniszczono, jak choćby stuletnią kopalnię Andaluzja, gdzie nie pozostał po niej kamień na kamieniu. Na miejscu starej szkoły w Szarleju stoi dziś budynek apteki Zdrowit kompletnie nie pasujący do otoczenia. Czy komuś zabrakło wyobraźni? Ratujmy co się da – śpiewała Budka Suflera. Pytanie… czy jest wola aby ratować…

georg111 

Wysłany: 2015-09-17, 22:31   

Wygląda na to,że wielu radnym brakuje wyobraźni.Natomiast inni muszą myśleć portfelem skoro nie widzą problemu.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2015-12-07, 21:04   

Z obrad dzisiejszej Komisji Budżetowo-Gospodarczej
Władze Miasta planowały, nie przedłużać od 2016 roku zwolnień podatkowych przedsiębiorcom działającym w strefie ekonomicznej przy ul. Podmiejskiej. Związane jest to z tym, iż zwolnienia podatkowe na tym terenie obowiązują już 13 lat. Oczywiście, propozycja Władz Miasta spotkała się z niezadowoleniem przedsiębiorców, którzy zostali zaskoczeni tą decyzją. W związku z tym odbyło się kilkanaście dni temu spotkanie pani Prezydent z przedsiębiorcami, gdzie wypracowano kompromis. Na dzisiejszej Komisji Budżetowo-Gospodarczej radni również gościli przedsiębiorców wysłuchując ich argumentów.
Potwierdziło się to, o czym wcześniej mówiła pani Prezydent: poprzednia władza nie spisała z przedsiębiorcami żadnych zobowiązań na piśmie, wszystko było na tzw. „gębę”. Podobno obiecano im zwolnienia z podatku przez okres 10 lat. Co roku rada stosowną uchwałą te zwolnienia przedłużała. Pytanie do którego roku tak miało być? Co dziwne, w UM nie ma żadnych dokumentów o tym mówiących. Rozumiejąc problemy i przychylając się do prośby przedsiębiorców, Władze Miasta zdecydowały się przedłużyć na piśmie zwolnienia z podatków na kolejne 5 lat. Po tym terminie firmy będą musiały zapłacić należny podatek do kasy Miasta. Radni na Komisji Budżetowej poparli tę propozycję. Pytanie: jak załatać powstałą dziurę? Budżet nie jest z gumy, więc trzeba będzie dokonać pewnych cięć. Które obszary zostaną objęte cięciami wkrótce się dowiemy.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2016-02-22, 21:52   Ktoś tu ma krótką pamięć

Miałem dzisiaj nie zabierać głosu na posiedzeniu Komisji Budżetowo-Gospodarczej jednak… zostałem wywołany do tablicy. Prezentowany był projekt uchwały dotyczący zasad budżetu obywatelskiego, które miałyby obowiązywać w trakcie tegorocznej procedury. Wydawałoby się, że projekt został już omówiony, a jednak… Radny T.Flodrowski zwrócił uwagę na pewne błędy interpunkcyjne, które należałoby poprawić. Pełna zgoda. Zaczęto jednak też analizować zapisy w uchwale. Pogląd, iż nie należy uchwały procedować na szybko i trzeba ją dobrze przeanalizować podnosił radny S.Korfanty. Wszystko się zgadza, tylko że od listopada ub.r., kiedy ten temat się pojawił, nie było nim większego zainteresowania ze strony radnych. Sprawę w swoje ręce wziął radny M.Czempiel, przygotowując zarys projektu i zapraszając radnych do przekazywania swoich uwag. Czy jakieś uwagi ze strony radnych wpłynęły? Z moich informacji wynika, że nie. Radny M.Czempiel zorganizował również spotkanie w UM, gdzie omawiano projekt. Na spotkaniu tym obecni byli radni: A.Wymysło, Cz.Wymysło, Ł.Ściebiorowski, P.Papaja oraz, przez kilka minut, K.Seweryn. Radnego S.Korfantego, ani T.Flodrowskiego nie było, podobnie jak i na zorganizowanych kilka dni temu konsultacjach projektu z mieszkańcami w MDK. Zastanawiające jest to, że w 2013 i 2014 roku, kiedy procedowano uchwałę zgłaszałem do niej szereg uwag i nikt z radnych nie widział potrzeby ich uwzględnienia i rozważenia, a teraz te same problemy radny T.Flodrowski uznał za warte przeanalizowania. Kiedy mówiłem byłemu Prezydentowi, że w projekcie uchwały z 2014 roku są zapisy niezgodne z prawem, zignorował to. Skończyło się więc rozstrzygnięciami nadzorczymi Wojewody Śląskiego, który w części uchylił zapisy uchwały. Cała ta procedura była wówczas przygotowywana na szybko pod zbliżające się wybory. Chodziło o uzyskanie efektu wizerunkowego i nikt się chyba nie zastanawiał, czy projekt uchwały będzie dobry, czy niekoniecznie. Teraz z ust byłego Prezydenta słyszę, że całą procedurę należy bardzo dobrze przygotować. Zgadzam się, oczywiście że tak. Tylko dlaczego tylko garstka radnych włączyła się w projekt radnego Czempiela, a teraz, za pięć dwunasta, pobudka? To, że co roku procedura BO powinna zostać poddana ocenie i analizie, a następnie poprawiona, wnioskowałem na początku 2014 roku. Wniosek wówczas nie uzyskał poparcia radnych. Teraz te zapisy znalazły się w nowym projekcie, który z punktu widzenia mieszkańca uważam za dobry. Oczywiście parę spraw można jeszcze dopracować, co można zrobić przed następna edycją BO. Tak się składa, że pamiętam jak to procedowanie wyglądało za rządów byłego Prezydenta i wiem jak to wyglądało teraz. Dzięki zaangażowaniu radnego M.Czempiela z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ostateczna wersja projektu BO jest lepsza niż dotychczasowa i zdecydowanie lepsza, niż projekt Sopotu. Pamiętać należy, że to Sopot w 2011 roku, jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził budżet obywatelski.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2016-02-24, 19:19   BO, mieszkaniec i radny

Nagranie na moim fanpage.
Niezbyt miłym akcentem zakończyła się dzisiejsza Komisja Społeczna-Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Ostatnim projektem uchwały, jaki miano zaopiniować, była uchwała dotycząca zasad budżetu obywatelskiego. Po przedstawieniu założeń przez radnego M.Czempiela, głos zabrał radny Andrzej Wymysło. W kolejności poprosiłem przewodniczącego o udzielenie mi głosu. Stwierdziłem, że w mojej opinii, po uwzględnieniu przez projektodawców szeregu uwag do projektu, całość uchwały jest dobra. Podkreśliłem, że pewne zapisy wymagają w przyszłości dopracowania.
Po mojej krótkiej wypowiedzi głos zabrał radny Grzegorz Zorychta. Całą Jego wypowiedź prezentuję poniżej w pełnym brzmieniu. Chciałem się odnieść do wypowiedzi Radnego na posiedzeniu komisji, jednak już takiej możliwości nie miałem.
Co do konsultacji społecznych:
Po pierwsze: ogłaszane konsultacje skierowane są tylko i wyłącznie do organizacji społecznych, a nie do mieszkańców. Wyraźnie jest to zaznaczone w zarządzeniu Prezydenta.
Po drugie: w Piekarach Śl. obowiązuje uchwała, która daje możliwość przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, jednak z niej się nie korzysta.
Po trzecie: Radny apeluje, by została zachowana forma konsultacji zgodna z prawem. Dostosowałem się do Zarządzenia Prezydenta, tym samym do prawa i nie brałem udziału w ogłoszonych konsultacjach (patrz wyżej). Jedyna możliwość wypowiedzi istnieje właśnie na komisji, oczywiście za zgodą prowadzącego obrady.
Po czwarte: rok temu złożyłem do RM wniosek, aby opracować nową uchwałę o konsultacjach społecznych z mieszkańcami, dostosowując ją do aktualnych trendów społecznych. Niestety, mimo, iż zarys uchwały został szybko przygotowany przez UM, Komisja Społeczna do tej pory szerzej go nie omówiła.
Co do zabierania głosu na komisjach:
Mieszkaniec Piekar Śl. nie ma możliwości zabrania głosu na sesji RM, jak to ma miejsce z mocy prawa w niektórych gminach. Jedynie wydaje się, że taka możliwość istnieje właśnie na komisji, o czym decyduje jednak jej przewodniczący.
Przykładowo: Miasto Tychy zachęca mieszkańców właśnie do zabierania głosu na komisjach cyt. „Jeśli więc interesuje was jakaś sprawa i chcielibyście zabrać w niej głos, nie czekajcie aż projekt uchwały trafi pod głosowanie Rady Miasta. (…)Jednak wcześniej, gdy sprawa omawiana jest na posiedzeniu komisji, możecie przyjść, zabrać głos i przedstawić swój punkt widzenia. Komisja opiniująca projekt uchwały weźmie z pewnością pod uwagę głosy mieszkańców.”
Widocznie radny Zorychta inaczej pojmuje pojęcie społeczeństwa obywatelskiego, do czego oczywiście ma prawo.
Radnego, jak stwierdził, zabolała sugestia, że Rada Miasta powinna dać wolną rękę mieszkańcom, odnośnie dysponowania środkami przeznaczonymi na BO.
Po pierwsze: czy w danej gminie jest BO czy nie, to dobra wola włodarzy, którzy przygotowują budżet miasta, czyli w naszym przypadku Prezydenta. Jeżeli dana gmina decyduje się na wprowadzenie BO, to powinna to robić zgodnie z powszechnymi zasadami BO. Zasady takie zostały opracowane przez szereg instytucji zajmujących się problematyką społeczną.
Po drugie: kwota przeznaczona na BO w mieście, to jakiś nikły procent całości budżetu, dokładnie 2%, więc o 98% i tak decyduje Prezydent i radni. Z wypowiedzi Radnego wynika, iż chce mieć kontrolę nawet nad tymi 2%. To po co robić w takim razie budżet obywatelski, jak się chce mieć nad wszystkim kontrolę?
Po trzecie: czyżby radny Zorychta nie miał zaufania do mieszkańców skoro uważa, że RM powinna mieć możliwość kontroli. Czy sądzi, że mieszkańcy Piekar zagłosują za przykładowym domem publicznym, o którym wspominał? Skoro Radny uważa, że decyzja mieszkańców może być niewłaściwa, to, idąc dalej, można tak podważać każdego rodzaju decyzje, nawet i te wyborcze. Czyż o to chodzi?
Podsumowując: ponieważ tematem budżetu obywatelskiego od samego początku, czyli od roku 2013, jestem szczególnie zainteresowany, brałem udział w szeregu spotkań i zgłębiam publikacje na ten temat, zaangażowałem się w proces przygotowania omawianej Uchwały. W związku z powyższym naturalną też była, moim zdaniem, moja dzisiejsza wypowiedź na komisji. Być może jednak radny Zorychta uważa, że mieszkaniec ma głos tylko raz, przy wyborach… więc chyba inaczej pojmujemy budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

obserwator23 
Jerzy Kozera

Wysłany: 2016-03-21, 21:22   Komisja Budżetowo-Gospodarcza w ZGK

Dzisiaj odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetowo-Gospodarczej w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Prezes spółki Tomasz Sokoła przedstawił obecną sytuację finansową oraz zadania jakie stoją przed ZGK. W 2015 roku spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 193 779 zł. Zatrudnia 75 osób.
W latach 2010-2015 zatrudnienie wzrosło o 35% a wynagrodzenia pracownicze o ponad 42%. W ostatnim okresie znacznie szybciej wzrastają koszty działalności niż przychody, przez co spada rentowność. Z uwagi na stary park samochodowy lawinowo rośnie awaryjność sprzętu, co związane jest z ponoszeniem przez firmę coraz większych kosztów. Przykładowo ostatnia awaria skrzyni biegów w śmieciarce będzie kosztować ponad 20 tys. Aktualnie na stanie spółki jest 14 specjalistycznych samochodów do odbioru odpadów komunalnych. Stopniowo ZGK planuje zastąpić najstarsze samochody nowymi. Koszt nowej śmieciarki to ok. 700 tys. zł netto. W tym roku planowany jest zakup nowej trzykomorowej śmieciarki. Brakuje sprzętu do selektywnej zbiórki w pojemnikach 1100 l. Modernizowane i dostosowywane do obecnych standardów są systemy informatyczne. Pozwoli to poprawić zarządzanie i umożliwi sprawozdawczość. Już po dokonaniu zmian w systemie odbioru odpadów możliwe było przeprowadzenie analizy jak wygląda selektywna zbiórka odpadów w poszczególnych rejonach. O wynikach analizy wkrótce napiszę.

Odpowiedz do tematu